tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna domowa w Syrii

Macron: problem syryjski powinien zostać uregulowany przy udziale Iranu

Francja chce odgrywać rolę mediacyjną między Iranem a Stanami Zjednoczonymi – zapowiedział prezydent tego kraju Emmanuel Macron w wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Kwestia dotyczy uregulowania politycznego konfliktu w Syrii z udziałem Teheranu.

- Jeśli nie rozwiążemy syryjskiego problemu przy okrągłym stole z udziałem Iranu, nie znajdziemy skutecznej odpowiedzi – powiedział podczas wtorkowego wystąpienia w Nowym Jorku Emmanuel Macron, cytowany przez agencję Reutera. Podkreślił, że Iran jest jednym z mocarstw, mających wpływ na sytuację na miejscu (w Syrii).

Agencja Reutera podała, że Paryż próbuje powołać grupę kontaktową do spraw syryjskich, by "ożywić"  trwające od kilku lat w Genewie pod egidą ONZ rozmowy pokojowe w sprawie Syrii.

Propozycja w sprawie irańskiego programu nuklearnego

- Chciałbym, aby grupa kontaktowa się rozwijała, a Organizacja Narodów Zjednoczonych i Francja mogą się przysłużyć jako pośrednicy rozmów (z Iranem) – powiedział Macron. Zapowiedział, że "ma również propozycję w sprawie irańskiego programu nuklearnego".

Występując na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ Donald Trump zarzucił Iranowi "destabilizujące zachowanie", a władze w Teheranie nazwał "morderczym reżimem". Prezydent USA oświadczył, że porozumienie społeczności międzynarodowej z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego było "jedną z najgorszych i najbardziej jednostronnych transakcji, do jakich kiedykolwiek przystąpiły Stany Zjednoczone".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje