Juncker "bez radości", Merkel "z szacunkiem". Reakcje na decyzję May

Niemiecka kanclerz Angela Merkel "z szacunkiem przyjęła do wiadomości" zapowiedziane w piątek przez brytyjską premier Theresę May podanie się do dymisji. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że jest gotowy do współpracy z następcą May we wszystkich europejskich i dwustronnych kwestiach, ale chce od Londynu klarownego stanowiska w sprawie brexitu.

Juncker zdradza, dlaczego wszystkich całuje

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w piątkowej rozmowie z gazetą "Bild" wyjawia, za co lubi niemiecką kanclerz Angelę Merkel i dlaczego wszystkich całuje. Podkreśla też, że kryzys migracyjny nie może się powtórzyć.

"Źle oceniła nastroje w naszym kraju i swojej partii"

Wreszcie zaakceptowała to, co nasz kraj wiedział od miesięcy: nie jest w stanie rządzić, podobnie jak jej podzielona partia - powiedział lider Partii Pracy, Jeremy Corbyn. W ten sposób skomentował decyzję premier Theresy May, która w piątek ogłosiła, że rezygnuje z urzędu.

Ostatnie zdanie Theresy May. Emocje wzięły górę

- Wkrótce odejdę z urzędu, którego pełnienie było największym zaszczytem, jakiego dostąpiłam w życiu. Druga premier Wielkiej Brytanii, ale na pewno nie ostatnia. Odchodzę nie żywiąc złej woli, za to będąc pełną wdzięczności, ponieważ miałam okazję służyć krajowi, który kocham - powiedziała Theresa May. Ogłaszając, że odejdzie ze stanowiska szefa partii, a zarazem szefa rządu, ostatnie zdanie wypowiedziała z wielkim trudem.

Theresa May rezygnuje

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w piątek rezygnację ze stanowiska przewodniczącej Partii Konserwatywnej, a w konsekwencji także szefowej rządu. Stwierdziła, że robiła wszystko, aby przekonać parlament do swojej umowy z Brukselą w sprawie brexitu, ale jej się to nie udało. Na koniec przemówienia nie powstrzymała emocji. Jej głos się załamał.

Brytyjskie media są zgodne: May ogłosi odejście

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosi w piątek rezygnację ze stanowiska, co otworzy drogę do wyboru nowego lidera Partii Konserwatywnej i szefa rządu, któremu przyjdzie podjąć próbę rozwiązania przeciągającego się kryzysu politycznego - wieszczą brytyjskie media.

Szef ONZ: ogromną większość ofiar konfliktów stanowią cywile

Konflikty zbrojne i łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego wciąż powodują wiele cierpień ludzkich. Ogromną większość ofiar stanowią cywile. Mówił o tym w czwartek na forum Rady Bezpieczeństwa szef ONZ Antonio Guterres. W debacie poruszono między innymi kwestię Ukrainy.

"Zaskakujący rezultat" eurowyborów w Holandii

Według sondażu exit poll holenderska Partia Pracy zdobyła najwięcej głosów w wyborach europejskich. Konserwatywna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte znalazła się na drugim miejscu.

Francuski bastion skrajnej prawicy

W tym francuskim miasteczku rządzi skrajna prawica. Henin-Beaumont jeszcze do końca lat 70. XX wieku było bogatym górniczym miastem. Teraz sytuacja się zmieniła. Jak? O to mieszkających tam Polaków pytała korespondentka TVN24 BiS, Anna Kowalska.

Ośmiu zabitych, ponad 700 rannych. Bilans zamieszek w Dżakarcie

W zamieszkach w Dżakarcie, w które przerodziły się demonstracje przeciwko reelekcji prezydenta Indonezji Joko Widodo, zginęło co najmniej osiem osób, a ponad 700 zostało rannych - przekazał w czwartek gubernator Anies Baswedan. Według policji zatrzymano 257 osób.

Słonie na celowniku. Botswana znosi zakaz polowań

Rząd Botswany, gdzie żyje prawie jedna trzecia afrykańskiej populacji słoni, zdecydował o złagodzeniu zakazu polowań na te zwierzęta. Chociaż słonie są uwielbiane są przez turystów, miłośników dzikiej przyrody, miejscowi skarżą się, że zwierzęta niszczą uprawy i negatywnie wpływają na źródła utrzymania. Ekolodzy przestrzegają, że jeśli gatunek nie będzie chroniony, to grozi mu wyginięcie.

"Minister z jajami", "sympatyczny dziadek", dziennikarka na tropie mafii. Tak walczą o głosy

Matteo Salvini (Liga) usiłuje przekonać Włochów tym, że chce wyrzucić z kraju ponad pół miliona imigrantów i "odzyskać klucze do własnego domu". Luigi Di Maio (Ruch Pięciu Gwiazd) na jedynki w okręgach wystawia same kobiety i nazywa je grupą "Pięciu Doskonałości". Na czele Forza Italia staje niestrudzony 83-letni Silvio Berlusconi, który chciałby rozwijać kraj dzięki pieniężnym zastrzykom z Unii. Kim są najgłośniejsi kandydaci we włoskich wyborach do europarlamentu?

Manfred Weber w Warszawie. Spotkanie z Trzaskowskim, jazda "halikobusem"

Kandydat europejskiej chadecji na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej Manfred Weber odwiedza w czwartek Warszawę, gdzie spotka się z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim i wesprze w kampanii wyborczej kandydatów Koalicji Europejskiej, między innymi Andrzeja Halickiego z Platformy Obywatelskiej.

Największa demokracja świata wybrała

Pierwsze wyniki wyborów w Indiach wskazują na umocnienie pozycji rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej (BJP). Koalicja pod przywództwem premiera Narendry Modiego prowadzi w 349 okręgach wyborczych. Indyjska Partia Kongresowa ma szansę na nieznaczne poprawienie swojego wyniku.