100 tys. cukrzyków ofiarą leku? Ciężkie oskarżenia pod adresem GSK

Aktualizacja:

- Od 50 do 100 tysięcy cukrzyków niepotrzebnie miało atak serca albo zmarło przez zażywanie leku Avandia - oświadczył amerykański kardiolog dr Steve Nissen, krytykując koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline i stosowane przez niego praktyki. Po gigantycznej karze - 3 miliardy dolarów za największe oszustwo w historii ochrony zdrowia w USA - przyszła pora na publiczną krytykę.

Według władz, GSK łamał prawo przy sprzedaży i promocji leków. Koncern m.in. sprzedawał nieletnim leki antydepresyjne dla dorosłych i sugerował, że pomagają one w walce z otyłością oraz zaburzeniami seksualnymi.Wydał też miliony dolarów na łapówki dla lekarzy po to, by ci je promowali.

W sumie kontrowersje dotyczyły trzech leków firmy: Paxilu (lek antydepresyjny), Wellbutrinu (antydepresant) i Avandii (lek antycukrzycowy). W tym ostatnim przypadku GlaxoSmithKline nie poinformował Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), że Avandia może powodować problemy z sercem. Ostatecznie wycofano ją z półek w Europie, a na sprzedaż w USA nałożono ograniczenia.

Do 100 tys. niepotrzebnych zawałów?

- Od 50 do 100 tysięcy cukrzyków niepotrzebnie miało atak serca albo zmarło przez zażywanie leku Avandia. Zaszkodził on wielu ludziom - podkreślił kardiolog ze szpitala w Celveland dr Steve Nissen.

Z kolei o łapówkach mówiła amerykańska prokuratura. - Fundowali lekarzom wakacje na Hawajach, płacili miliony dolarów za wykłady promujące ich leki, zapraszali do Europy na polowanie na bażanty albo wręczali bilety na koncert Madonny - wymieniała działania GSK amerykańska prokurator Carmen Ortiz.

- To największe w historii Stanów Zjednoczonych oszustwo w obszarze ochrony zdrowia. Zrobimy wszystko, żeby zapobiec działaniom zagrażającym zdrowiu pacjentów, szkodzącym podatnikom i niszczących zaufanie społeczeństwa - zapewnił zastępca prokuratora generalnego USA James Cole.

Poszli w ślady Pfizera

Ogromna kwota, którą musi zapłacić koncern GSK - trzy miliardy dolarów - to kary z tytułu zarzutów kryminalnych i cywilnych.

Innym warunkiem ugody z prokuraturą było wyrażenie zgody przez koncern na to, by przez pięć lat znajdował się on pod ściślejszą niż do tej pory kontrolą amerykańskich władz.

Trzy miliardy dolarów, które musi zapłacić GlaxoSmithKline, to najwyższa kara, jaką w sprawie kryminalnej musiał zapłacić producent leków w USA. W podobnej sprawie z 2009 roku koncern Pfizer zgodził się zapłacić 2,3 miliarda dol. po oskarżeniach, że niewłaściwie promował 13 swoich leków.

Autor: jak//gak/k / Źródło: Reuters, CBS, tvn24.pl