tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Życie silniejsze niż śmierć. Miłość silniejsza niż nienawiść"

Podczas trzygodzinnej mszy Wigilii Paschalnej w bazylice św. Piotra w Wielką Sobotę papież Benedykt XVI powiedział, że "największą ciemnością" jest to, że człowiek nie wie, dokąd zmierza świat, i nie rozróżnia dobra od zła. To wiara jest prawdziwym oświeceniem - zaznaczył.

- Wielkanoc jest świętem nowego stworzenia. Jezus zmartwychwstał i już więcej nie umiera - podkreślił papież w homilii. Zwrócił uwagę, że Zmartwychwstanie oznacza, iż "dla człowieka otworzył się nowy wymiar".

Mówiąc o symbolice stworzenia światła, Benedykt XVI dodał, że to właśnie światło umożliwia "życie, spotkanie i komunikację". - Umożliwia poznanie, dostęp do rzeczywistości, do prawdy. Umożliwiając poznanie, umożliwia też wolność i postęp. Zło się ukrywa. Dlatego też światło jest wyrazem dobra, które jest światłością i tworzy światłość - powiedział.

- Zasadą świata jest dobro, sam byt jest dobry. Zło nie pochodzi od bytu stworzonego przez Boga, ale na mocy zaprzeczenia - mówił. Benedykt XVI przypomniał wiernym: - Życie jest silniejsze niż śmierć. Dobro jest silniejsze niż zło. Miłość jest silniejsza niż nienawiść. Prawda jest silniejsza od fałszu.

"Człowiek nie wie dokąd zmierza nasze życie"

Według papieża "ciemnością naprawdę groźną dla człowieka jest fakt, że jest on zdolny dostrzec i zbadać rzeczy namacalne, materialne, ale nie wie, dokąd zmierza świat i skąd pochodzi". Człowiek nie wie - dodał Benedykt XVI - "dokąd zmierza nasze życie, co jest

dobrem, a co złem".

Ostrzegł, że "zaślepienie na Boga i wartości" jest realnym zagrożeniem dla ludzkiej egzystencji i świata.

- Kiedy istnieje ciemność wokół Boga i wartości, różnicy między dobrem a złem, to wszystkie inne oświecenia, które stwarzają tak niesamowite możliwości, nie tylko nie są postępem, ale niebezpieczeństwami, które zagrażają nam i światu - powiedział.

Papież również: "Potrafimy dziś nasze miasta oświecić tak jaskrawo, że nie są już widoczne gwiazdy na niebie".

"Wiara jest oświeceniem"

- W sprawach materialnych wiemy i potrafimy tak niebywale wiele, ale tego, co je przekracza, Boga i Dobra, nie potrafimy już rozpoznać. Dlatego wiara, ukazująca nam światło Boga, jest prawdziwym oświeceniem, jest wdarciem się Bożego światła w nasz świat, otwarciem naszych oczu na prawdziwe Światło - podkreślił Benedykt XVI.

Msza rozpoczęła się w przedsionku bazyliki od obrzędu poświęcenia ognia i zapalenia paschału.

Podczas nabożeństwa, najdłuższej w roku liturgicznym, papież udzielił sakramentu chrztu, bierzmowania i pierwszej komunii ośmiu dorosłym osobom z Włoch, Albanii, Słowacji, Niemiec, Turkmenistanu, Kamerunu i USA.

ab/ ola

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje