tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Żołnierze wyklęci pochowani na Powązkach we wrześniu 2014?

Żołnierze wyklęci pochowani na Powązkach we wrześniu 2014?
Foto: Zlisiecki / Wikipedia (CC BY-SA 3.0) Żołnierze wyklęci mieliby spocząć na "Łączce" na warszawskich Powązkach

Żołnierze wyklęci powinni być pochowani w kwaterze "Ł" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, a najlepszym terminem pochówku jest pogrzeb we wrześniu 2014 roku w 75-lecie Polskiego Państwa Podziemnego - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

O propozycji prezydenta poinformowały w piątek Kancelaria Prezydenta oraz IPN. Pomysł uhonorowania ekshumowanych na Powązkach żołnierzy zbrojnego podziemia po 1945 prezydent Komorowski przedstawił podczas spotkania z prezesem IPN Łukaszem Kamińskim i sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzejem Krzysztofem Kunertem.

Od 2012 r. obie instytucje prowadzą w całym kraju  ekshumacje żołnierzy powojennego podziemia, którzy padli ofiarą komunistycznego reżimu, ponieważ z bronią w ręku opierali się sowietyzacji Polski po drugiej wojnie światowej.

Tematem spotkania, które odbyło się w środę, były prace ekshumacyjne i identyfikacyjne prowadzone w kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Omówiono stan tych prac oraz kwestie wymagające rozwiązania przed uroczystym pogrzebem odnalezionych szczątków osób zamordowanych przez funkcjonariuszy UB.

"Najbardziej godne rozwiązanie"

Zdaniem Prezydenta RP, najbardziej godnym rozwiązaniem byłoby uhonorowanie szczątków bohaterów oficjalnym państwowym pogrzebem na „Łączce”, zorganizowanym w 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (wrzesień 2014 roku)."

Kancelaria prezydenta Komorowskiego

Zdaniem prezydenta - jak poinformowała kancelaria - "najbardziej godnym rozwiązaniem byłoby uhonorowanie szczątków bohaterów oficjalnym państwowym pogrzebem na 'Łączce', zorganizowanym w 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej". Terminem pogrzebu byłby wówczas koniec września 2014 r.

Z propozycji prezydenta zadowolony jest prezes IPN Łukasz Kamiński.

- Propozycja pana prezydenta, aby wybrać 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, czyli 27 września 2014 roku, jest ze wszech miar uzasadniona. To będzie dodatkowy ważny aspekt tych wielkich narodowych uroczystości. Będzie to pewien symbol, ponieważ ci ludzie, których odnajdujemy na "Łączce" na Powązkach to są żołnierze i oficerowie Polskiego Państwa Podziemnego, których los symbolizuje tragiczny jego koniec - powiedział.

Zidentyfikowano 16 osób

Do tej pory na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach wydobyto szczątki ok. 200 osób, z których 16 zidentyfikowano. Wśród nich są wybitni dowódcy oddziałów AK i WiN: mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisław Kasznica.

Prace archeologiczno-ekshumacyjne IPN prowadzi od 2012 r. we współpracy m.in. z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie. Niezależnie od nich realizowane są badania genetyczne odnalezionych szczątków przez specjalistów w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Wciąż poszukiwane są szczątki gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - szefa Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, ppłk. Łukasza Cieplińskiego - przywódcy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" i rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej i dobrowolnego więźnia Auschwitz.

Tymczasowym miejscem przechowywania szczątków ofiar są wydzielone pomieszczenia na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie. ROPWiM zapowiedziała, że w związku z pogrzebem ufunduje na Łączce powązkowskiego cmentarza kwaterę upamiętniającą ofiary komunizmu, gdzie szczątki ofiar zostaną godnie pochowane.

Oglądaj
Zidentyfikowano Dziewięciu Żołnierzy Wyklętych
Wideo: tvn24 Zidentyfikowano Dziewięciu Żołnierzy Wyklętych

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
irekwj
irekwj

a tysiące ich ofiar gdzie ?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Husar966
   Husar966

   te ofiary to Wermacht i Armia Czerwona i dziwni ludzie którzy mówili dziwnym językiem Polskim

   irekwj widzę że mamy tu pogrobowca Bieruta i Bermana

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje