tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Znaczna ilość" narkotyków konstytucyjna

- Przepisy dotyczące kar za posiadanie i handel znaczną ilością narkotyków są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. TK wskazał, że interpretacja pojęcia "znacznej ilości" należy do sądów w każdej konkretnej sprawie. Pytanie prawne w tej sprawie zadał Trybunałowi jeden z krakowskich sądów rejonowych.

TK zajmował się kwestią zgodności z ustawą zasadniczą dwóch przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, które wprowadzają pojęcie "znacznej ilości" narkotyków. Pytanie prawne w tej sprawie zadał TK jeden z krakowskich sądów rejonowych.

Zgodnie z przepisami Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii osoba posiadająca "znaczną ilość" środków odurzających podlega karze do 10 lat więzienia, zaś osobie wprowadzającej do obrotu "znaczną ilość" tych środków grozi do 12 lat więzienia. Według krakowskiego sądu przepis w obecnej formie jest nieprzejrzysty i nieprecyzyjny, ponieważ nie można się odnieść do jakichkolwiek kryteriów aby ustalić ile to jest "znaczna ilość".

Sąd w Krakowie podkreślał, że brak określenia "znacznej ilości" jest wyrazem niedostatecznej troski ustawodawcy o podmiotowe traktowanie adresatów prawa. Odbiera to im poczucie bezpieczeństwa prawnego i skutkuje utratą zaufania do państwa

Stosunek ilości do potrzeb

O uznanie tych przepisów za zgodne z konstytucją wnieśli zgodnie przedstawiciele Prokuratury Generalnej i Sejmu. Prokuratura Generalna wskazała, że w sprawie rozumienia pojęcia "znacznej ilości" wypowiadał się wielokrotnie Sąd Najwyższy. - Także w doktrynie przeważa pogląd, że miarą znacznej ilości (...) może być stosunek ilości określonych środków do potrzeb jednego człowieka, uzależnionego od tych środków - napisał w stanowisku do TK zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand.

Znaczna ilość - odurzone kilkadziesiąt osób

Sędzia TK Małgorzata Pyziak-Szafnicka uzasadniając orzeczenie wskazała jednak, że obowiązek jednoznaczności przepisów nie wyklucza posługiwania się w nich zwrotami niedookreślonymi. W odniesieniu do rozpatrywanych przepisów - jak wskazała - ich brzmienie umożliwia ujęcie w jednej normie "całego bogactwa sytuacji, z jakimi sąd może mieć do czynienia".

Ponadto, jak przypomniał TK, według zgodnego orzecznictwa Sądu Najwyższego pojęcie "znacznej ilości" oznacza ilość wystarczającą do "jednorazowego odurzenia się co najmniej kilkudziesięciu osób".

Zdanie odrębne do wyroku zgłosił jeden z pięciu orzekających sędziów TK - Adam Jamróz.

olsz/mkg//fac/kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje