tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wybory parlamentarne 2015

Miały być dwe Zjednoczone Lewice, będzie jedna. Zabrakło podpisów? "Również"

Miały być dwe Zjednoczone Lewice, będzie jedna. Zabrakło podpisów? "Również"
Foto: tvn24 Przewodniczący SdPl: nasza rezygnacja jest wyrazem troski o Polskę

Komitet Zjednoczonej Lewicy, w którego skład weszły m.in. Socjaldemokracja Polska oraz partia Wolność i Równość, podjął decyzję o rezygnacji ze startu w wyborach - powiedział szef SdPl Wojciech Filemonowicz. - Będziemy wspierali Platformę Obywatelską, a nie Zjednoczoną Lewicę SLD+TR+PPS+UP+Zieloni - dodał.

Filemonowicz mówił, że "w tej sytuacji, przy tych sondażach, PO jest jedynym gwarantem, że następnego rządu nie będzie tworzył PiS z partnerami".

- Niestety wśród tych partnerów widzimy również potencjalnie SLD - dodał. - Apelujemy do wyborców centrowo-lewicowych o głosowanie w najbliższych wyborach na kandydatów centrowo-lewicowych z list PO - oświadczył.

"To rezygnacja polityczna"

Pytany, czy rezygnacja ze startu w wyborach ma związek z tym, że nie udało się komitetowi zebrać podpisów pod listami, odparł:  - Również. Ta rezygnacja jest przede wszystkim (...) wyrazem troski o Polskę i stabilną większość po stronie Platformy po wyborach. (...) Sytuacja na lewicy jest bardzo trudna, partie, nawet te powstające, nowe partie są w niedowładzie organizacyjnym.

Na pytanie, dlaczego politycy SdPl i WiR nie poprą koalicji Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni, powiedział, że jest to "uzurpatorska tratwa ratunkowa Palikota i Millera".

- Sama nazwa "Zjednoczona" jest w tym przypadku nieprawdą, poza tym uważamy udział Janusza Palikota w polskiej polityce za szkodliwy, a po trzecie, to bardzo prawdopodobne wsparcie dla PiS po wyborach wyklucza jakąkolwiek możliwość naszego poparcia - dodał.

Dwie Zjednoczone Lewice

PKW zarejestrowała w sierpniu - oprócz komitetu Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni - drugi komitet pod nazwą "Zjednoczona Lewica", który powołali przedstawiciele SdPl, Wolności i Równości oraz Polskiej Lewicy.

Przedstawiciele SdPl tłumaczyli, uzasadniając decyzję o zarejestrowaniu się pod taką nazwą, że czują się pełnoprawnymi depozytariuszami uzgodnionej podczas spotkań środowisk lewicowych w siedzibie OPZZ nazwy Zjednoczona Lewica i chcą ochronić ją przed "zawłaszczeniem przez Janusza Palikota i Leszka Millera". Jako "robienie na złość" określał ich działania sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.

We wtorek o północy mija termin zgłaszania list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów. Ze strony internetowej PKW wynika, że komitet Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni zarejestrował listy kandydatów do Sejmu w co najmniej połowie okręgów, co znaczy, że komitet może wystawić kandydatów w całym kraju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Wybory parlamentarne 2015

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
obserwatorpl300

... Boze uchowaj z taka Lewica , gdzie jej byly Szef zasila szeregi liberalnej PO ... .

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   zdzichkom1
   zdzichkom1

   z nich taka lewica jak ze mnie papież

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje