tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Ziobro zapowiada zmiany w kodeksie. "Szybka reakcja, gdy dzieci spotyka krzywda"

zobacz więcej wideo »
Ziobro zapowiada zmiany w kodeksie. 
"Szybka reakcja, gdy dzieci spotyka krzywda"
 • Reportaż "Uwagi!" część IReportaż "Uwagi!" część I
 • Reportaż "Uwagi!" część IIReportaż "Uwagi!" część II
Foto: Radek Pietruszka / PAP | Video: Uwaga TVN Pod koniec lipca półroczny Maksymilian zmarł na skutek obrażeń ciała [fragment "Uwagi" TVN z 7 sierpnia]

Zgłoszenie w trybie pilnym nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego zapowiada minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Chce, aby sądy rodzinne obowiązkowo zawiadamiały prokuraturę o sprawach, w których jest zagrożone dobro dziecka oraz o prowadzonych z urzędu postępowaniach dotyczących ograniczenia władzy rodzicielskiej.

- Prokuratura musi mieć możliwość szybkiej i zdecydowanej reakcji w sytuacjach, gdy dzieci spotyka krzywda - powiedział Ziobro.

Artykuł 59 Kpc stanowi: "Sąd zawiadamia prokuratora o każdej sprawie, w której udział jego uważa za potrzebny". Nowelizacja ma nałożyć na sądy rodzinne taki obowiązek, gdy dobro dziecka jest zagrożone i gdy z urzędu są prowadzone postępowania o ograniczenie władzy rodzicielskiej - wyjaśnia Ziobro.

- Życie niewinnego, bezbronnego dziecka powinno być bezwzględnie chronione. Prokuratorzy muszą mieć możliwość, by reagować natychmiast, gdy pojawiają się pierwsze sygnały, że w jakiejś rodzinie dziecku dzieje się krzywda. Muszą działać, zanim dojdzie do większej tragedii - dodał minister sprawiedliwości-prokurator generalny.

Głośne przypadki przestępstw wobec dzieci

Ziobro przyznał, że ta inicjatywa jest odpowiedzią na głośne ostatnio przypadki drastycznych przestępstw wobec dzieci: skatowania na śmierć półrocznego Maksymiliana z Rzeszowa i pobicia jego dwuletniej siostry; znęcania się nad dwumiesięcznym Igorem z Łodzi, który doznał złamania czaszki czy próby samobójczej maltretowanej przez matki 10-latki z Zamościa.

- Do takich i podobnych tragedii dochodzi niejednokrotnie w rodzinach, które są objęte dozorem kuratora albo w sprawach, w których trwają postępowania o ograniczenie praw rodzicielskich. Ale prokuratorzy o tym nie wiedzą, ponieważ sądy nie mają obowiązku ich o tym informować - podkreślił Ziobro. - A to właśnie prokuratorzy mają największe możliwości działania. Mogą w odróżnieniu od kuratorów czy organów opieki społecznej zbierać i zabezpieczać dowody, a w skrajnych przypadkach wnioskować o areszt wobec osób, które dopuszczają się przemocy wobec dzieci - oświadczył.

- Nowelizacja wymusi współpracę sądów z prokuraturą. Pozwoli prokuratorom na szybką i stanowczą reakcję, na skuteczniejszą walkę z patologicznymi zachowaniami wobec dzieci - ocenił Ziobro. Dlatego - jak zapowiedział - projekt nowelizacji artykułu 59 Kpc zostanie w trybie pilnym skierowany do prac legislacyjnych.

Zwiększona ochrona ofiar przestępstw

Od 13 lipca obowiązują nowe przepisy zwiększające karnoprawną ochronę dzieci - ofiar przestępstw. Zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i rzecznika praw dziecka Marka Michalaka nowelizacja podwyższa kary za najcięższe przestępstwa wobec dzieci. Nakłada również na obywateli prawny obowiązek zawiadomienia odpowiednich służb, jeśli wiedzą o takich przestępstwach.

- Osoba, która w tym przypadku ma wiarygodną informację o usiłowaniu lub dokonaniu przestępstwa na szkodę dziecka, ma obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Jeśli tego nie zrobi, poniesie odpowiedzialność karną - mówiła niedawno sędzia Dorota Hildebrand-Mrowiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce. Zwracała uwagę, że kuratorzy, pracownicy społeczni czy funkcjonariusze policji powinny być szczególnie uwrażliwieni na przypadki, gdy można podejrzewać, że dziecku dzieje się krzywda.

Zgodnie z nowymi przepisami sądy w sprawach karnych będą obligatoryjnie sprawdzać, czy w wyniku danego przestępstwa nie ucierpiało dziecko. Jeśli ucierpiało, wymierzona kara byłaby wyższa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
szaszapek
szaszapek

Mam nadzieję, że rozporządzeniem nie będzie zmienia ustawy.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje