tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Ziobro: nie podejmowałem decyzji o postępowaniu w sprawie sędziów ze Szczecina

zobacz więcej wideo »
Ziobro: nie podejmowałem decyzji o postępowaniu w sprawie sędziów ze Szczecina
 • Ziobro: nie podejmowałem decyzji o postępowaniu w sprawie sędziów ze SzczecinaZiobro: nie podejmowałem decyzji o postępowaniu w sprawie...
 • "Takie historie budzą wątpliwości i muszą być wyjaśnione""Takie historie budzą wątpliwości i muszą być wyjaśnione"
 • Afera policka. Prokuratura sprawdza jak wyznaczono składy sędziów Afera policka. Prokuratura sprawdza jak wyznaczono składy...
 • Sąd odrzucił areszt podejrzanych w tzw. aferze polickiejSąd odrzucił areszt podejrzanych w tzw. aferze polickiej
 • Rzecznik Sądu: sprawa trafi do KRSRzecznik Sądu: sprawa trafi do KRS
Foto: TVN24 | Video: tvn24 Ziobro o śledztwie w sprawie składów sędziowskich w "aferze polickiej"

Wyznaczanie składu sądzącego do rozpoznania każdej sprawy powinno odbywać się transparentnie, jawnie i zgodnie z przepisami - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Odniósł się do śledztwa prokuratury dotyczącego składów sędziowskich orzekających w sprawie wielomilionowych strat w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne "Police".

- Nie podejmowałem żadnych decyzji w sprawie wszczęcia postępowania co do sędziów, którzy dopuścili się ewentualnie nieprawidłowości w związku z wyznaczaniem wokand sądowych, aresztowych w sprawie podejrzanych w Policach - podkreślił Ziobro.

Dodał, że postępowanie zostało zainicjowane przez prokuratorów prowadzących je na miejscu.

- Stwierdzili oni rzecz niespotykaną i niecodzienną. Doszło do zmian składów wyznaczanych do rozpoznania wniosków o tymczasowe aresztowanie w sposób, który jest nie tylko nieznany w praktyce, ale też niezgodny - w ocenie prokuratorów - z obowiązującym w Polsce stanem prawnym. Rolą prokuratury jest w takim wypadku wyjaśnić okoliczności takich decyzji - tłumaczył prokurator generalny.

Zaznaczył, że "wyznaczanie składu sądzącego do rozpoznania każdej sprawy powinno odbywać się transparentnie, jawnie i zgodnie z przepisami". 

- W niektórych krajach wręcz w konstytucji jest wpisana zasada obiektywnego i bezstronnego wyznaczania składu sądzącego do rozpoznania sprawy, tak aby nikt nie mógł manipulować wyznaczaniem składu - zauważył Ziobro.

- W sytuacji, gdy dochodzi do zmian składów wyznaczanych do rozpoznania sprawy - inny sędzia był wyznaczony do rozpoznania sprawy, potem nastąpiła, bez wskazania przyczyny, zmiana i czasu rozpoznania sprawy, i składów rozpoznających sprawę - to takie historie budzą wątpliwości i zastanowienie i muszą być wyjaśnione, zwłaszcza jeżeli doszło do naruszenia zasad proceduralnych i prawnych przy podejmowaniu tych decyzji, a prokuratorzy posiadają informacje (...), z których wynika, że były też dodatkowe nieprawidłowości, które wymagają procesowego zbadania - dodał.

"Materiał wyjątkowo dobrze zgromadzony"

Ziobro pytany o materiał dowodowy w sprawie "afery polickiej", powiedział, że "jest wyjątkowo dobrze zgromadzony". - Mamy tam liczne zeznania świadków, liczne dokumenty oraz audyt jednego z największych biur audytowych, z których wynika, że doszło do bardzo dużych nadużyć na kwotę około 30 milionów złotych - dodał.

"Nacisk na sąd i sędziów"

Szef klubu PO Sławomir Neumann powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że postępowanie ws. sędziów, to "nacisk na sąd i sędziów", pokazywanie sędziom, że jeżeli będą wydawać decyzje, czy wyroki niezgodne z tym, o czym myśli prokuratura i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, to będą poddani presji przez prokuratorów. - To jest myślenie Zbigniewa Ziobry i części prokuratorów przez niego wskazywanych - podkreślił.

Jego zdaniem, takie decyzje pokazują, że "to jest państwo prokuratorów, a nie niezależnych sądów".

- To jest decyzja, która nie mieści się normalnym ludziom w głowie. Mieści się w głowie Zbigniewowi Ziobrze, ale to jedno z drugim nie ma nic wspólnego – zaznaczył Neumann.

Śledztwo w sprawie wyznaczenia składów sędziowskich

W lipcu szczeciński sąd nie uwzględnił zażaleń prokuratury na niezastosowanie aresztu wobec 10 podejrzanych w tzw. aferze polickiej. Według sądu II instancji, zebrane przez prokuratora dowody nie pozwalają na przyjęcie, iż zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych zarzuconych im czynów. Żaden z podejrzanych nie trafił wtedy do aresztu.

2 sierpnia Prokuratura Regionalna w Szczecinie wszczęła śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez sędziów odpowiedzialnych za wyznaczenie składów sędziowskich.

Prokuratura Krajowa podała w środę, że "zgodnie z zasadami Kodeksu postępowania karnego oraz przepisami regulującymi organizację i ustrój sądów, sędziów powołanych do orzekania w sprawie wyznacza się w kolejności według wpływu spraw oraz jawnej dla stron listy sędziów danego sądu lub wydziału".

Według prokuratury, taki sposób wyznaczenia sędziów powinien być zastosowany również w szczecińskich sądach, gdzie rozpoznawane były prokuratorskie wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania wobec podejrzanych oraz zażalenia prokuratora na postanowienia sądu I instancji o odmowie zastosowania tymczasowego aresztowania.

- W obu tych przypadkach prokuratura otrzymała z sądu kilka różnych wokand sędziowskich dotyczących rozpoznania tej samej sprawy - podała prokuratura. Z jej informacji wynika, że różniły się one osobowym składem orzekającym, liczbą sędziów, a także terminem posiedzeń. Prokuratura poinformowała, że "powzięła uzasadnione wątpliwości, co do prawidłowości wyznaczenia sędziów sprawozdawców, zarówno przed Sądem Rejonowym Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie, jak i Sądem Okręgowym w Szczecinie".

Prokuratura zastrzega jednocześnie, że przedmiotem śledztwa szczecińskiej prokuratury regionalnej nie jest ocena merytorycznych decyzji sądów w przedmiocie niezastosowania środków zapobiegawczych, a tryb orzekania o tych środkach.

"Reguły nie zostały naruszone"

Do sprawy odniósł się we wtorek rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala. Jak podał, wyznaczenie sędziów referentów w sprawach aresztowych i zażaleniowych jest uregulowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaakceptowane przez Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie, a sam przydział ma charakter losowy.

Według Tomali, "powyższe reguły nie zostały naruszone w przedmiotowej sprawie na poziomie sądu rejonowego i sądu okręgowego, w której sposób procedowania był taki sam, jak w wielu innych postępowaniach".

Afera policka

O aferze polickiej zrobiło się głośno w czerwcu br. Wówczas Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dziesięć wysoko postawionych osób zarządzających Grupą Azoty Zakłady Chemiczne "Police".

Oglądaj
23.08.2017 | Nie ma aresztu dla podejrzanych w tzw. aferze polickiej, jest śledztwo dotyczące sędziów
Wideo: Fakty TVN 23.08.2017 | Nie ma aresztu dla podejrzanych w tzw. aferze polickiej, jest śledztwo dotyczące sędziów

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
pirat2

To nie on, on nic o tym nie wiedział, dzisiaj pierwszy raz o tym słyszy.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   7
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Bl0to
   Bl0to

   A nosek rośnie, oj rośnie!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     7
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     andre_valenducq

     Brawo ZIOBRO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        5
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       abuse
       abuse

       Coś powiem, ale nic nie powiem. Typowe dla tego pana... I oczywiście ani słowa o tym, że wszystkie odwołania prokuratury zostały oddalone przez sąd okręgowy. Nie kijem go, to pałą...

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         7
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje