"Zginął na posterunku". Pogrzeb abp. Mirona

- Arcybiskup Miron Chodakowski zginął na posterunku - powiedział podczas pogrzebu prawosławnego ordynariusza WP prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski abp Sawa. Szef MON Bogdan Klich pośmiertnie odznaczył zmarłego w smoleńskiej katastrofie duchownego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Przed 14. w Katedrze Metropolitalnej w Warszawie zakończyły się uroczystości pogrzebowe prawosławnego ordynariusza WP abp. Mirona Chodakowskiego. Trumna z ciałem arcybiskupa wyruszyła sprzed katedry metropolitalnej w Warszawie do Supraśla na Podlasiu. Ciało abp. Chodakowskiego zostało złożone w krypcie tamtejszego Soboru Zwiastowania NMP Klasztoru Męskiego.
- Apb Chodakowski zginął na posterunku. Byłeś człowiekiem wiary i cerkwi. Służbę swą pełniłeś jako wierny żołnierz Chrystusa, służąc ojczyźnie, cerkwi i ludziom - mówił Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski abp Sawa. Dodał, że prawosławny ordynariusz WP był jego wychowankiem.
Order i awans
Podczas uroczystości pogrzebowych szef MON Bogdan Klich wręczył rodzinie zmarłego arcybiskupa decyzję o nadaniu mu stopnia generała dywizji i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. - Zasługi abp. Mirona Chodakowskiego dla Wojska Polskiego są ogromne - podkreślił Klich.
W uroczystościach pogrzebowych abp. Chodakowskiego uczestniczyli m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, parlamentarzyści, przedstawiciele Kościoła Katolickiego, m.in. metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, żołnierze, policjanci, strażacy i służba więzienna. Obecna była także wojskowa orkiestra.
Wielki budowniczy
Prawosławny arcybiskup hajnowski Miron - Mirosław Chodakowski miał 53 lata. Prawosławnym ordynariatem polowym WP kierował od 1998 roku. Urodził się 21 października 1957 r. w Białymstoku. Seminarium Duchowne w Warszawie oraz Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Jabłecznej (Lubelskie). Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 roku. Od 1981 roku pełnił funkcję namiestnika monasteru (klasztoru) pw. św. Onufrego w Jabłecznej, był też prorektorem Wyższego Prawosławnego Seminarium Duchownego przy tym klasztorze.
W 1989 roku, gdy wznowił działalność klasztor w Supraślu k. Białegostoku, został jego namiestnikiem i kierował nim aż do konsekracji na biskupa hajnowskiego w 1998 roku. W 2003 roku uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W 2008 roku został podniesiony do godności arcybiskupa.
Abp Miron jest wspominany jako wielki budowniczy. W 1984 roku przybył bowiem z Jabłecznej do klasztoru w Supraślu - był tam wówczas jedynym mnichem - i powierzono mu organizację prac nad odbudową tego miejsca.
kaw/mtom