tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zdrojewski: Nie będę cenzorem filmów

Zdrojewski: Nie będę cenzorem filmów
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Nie będę recenzował tego filmu - tłumaczy Zdrojewski

- Nie będę cenzurował artystów. Muszę mieć jednak na względzie wrażliwość rodzin ofiar poległych pod Westerplatte - tłumaczył w programie "Teraz My" na antenie TVN minister kultury Bogdan Zdrojewski. - To nieporozumienie. Nasz film recenzuje człowiek, który sam przygotowuje scenariusz o majorze Sucharskim. To konflikt interesów - na zarzuty wobec filmu "Tajemnica Westerplatte" odpowiada odtwórca jednej z głównych ról - Bogusław Linda.

Oglądaj
Tu występuje konflikt interesów - uważa Bogusław Linda
Wideo: TVN24 Tu występuje konflikt interesów - uważa Bogusław Linda

Od oceniania scenariuszy jest PISF. Powstał po to, by niezależnie recenzować i decydować o dotacji

Bogusław Linda

Goście programu "Teraz My" dyskutowali o kontrowersyjnym filmie "Tajemnica Westerplatte", który wywołuje niezdrowe emocje mimo, że nie został jeszcze nakręcony. - Nie ma w tym scenariuszu nic, co by podważało bohaterstwo obrońców Westerplatte - tłumaczył odtwórca roli majora Sucharskiego Bogusław Linda.

- Nie będę recenzował filmu, nie jestem od tego. Cenzura do Polski nie powinna wrócić - odpierał zarzuty o ingerencję w scenariusz minister kultury Bogdan Zdrojewski. - Od władzy publicznej oczekuje się jednak by stała na straży wrażliwości rodzin ofiar poległych pod Westerplatte - dodał minister kultury.

"Wystraszyliście inwestorów"

Zdaniem Bogusława Lindy, powołanie rządowego grona ekspertów oceniających treść filmu jest nieporozumieniem. - Na czele komisji stoi człowiek, który sam przygotowuje scenariusz o majorze Sucharskim. Sucharski pokazany jest tam jako gej i faszysta - tłumaczy Bogusław Linda. - Od oceniania scenariuszy jest PISF [Polski Instytut Sztuki Filmowej - red.]. Powstał po to, by niezależnie recenzować i decydować o dotacji - dodał aktor.

Jego zdaniem działania polityków wystraszyły wstępnych inwestorów. - Dzięki waszej ingerencji sponsor przestraszył się i wycofał, a 50 proc. budżetu przepadło - zwrócił się do Zdrojewskiego Linda.

"Nie za pieniądze publiczne"

Minister kultury odpierał zarzuty, uważając je za "niesłuszne". Tłumaczył, że jego resort ma ograniczony budżet, który nie zakłada finansowania kontrowersyjnych produkcji. - Nie chcę, by ktoś się poczuł urażony z powodu nieprawdziwego przedstawienia historii. Nie powinno tak się dziać za pieniądze publiczne - zakończył Zdrojewski.

KONTROWERSJE - CZYTAJ WIĘCEJ

Prawie jak Katyń

Reżyserem i autorem scenariusza do filmu "Tajemnice Westerplatte" jest Paweł Chochlew. Film będzie koprodukcją polsko-litewsko-niemiecką. Budżet zaplanowano na 14 mln zł (tylko o dwa mln złotych więcej kosztował "Katyń" Andrzeja Wajdy). Część środków twórcy obrazu otrzymają z Instytutu Sztuki Filmowej, reszta będzie pochodzić od prywatnych sponsorów.

CZYTAJ WIĘCEJ O FILMIE

eq

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje