tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kosiniak-Kamysz: jest totalna wolnoamerykanka, a chcą całkowitego zakazu

zobacz więcej wideo »
Kosiniak-Kamysz: jest totalna wolnoamerykanka, 
a chcą całkowitego zakazu
 • Kosiniak-Kamysz: jest totalna wolnoamerykanka, a chcą całkowitego zakazuKosiniak-Kamysz: jest totalna wolnoamerykanka, a chcą całkowitego zakazu
 • Petru nie chce zakazu handlu w niedzielęPetru nie chce zakazu handlu w niedzielę
 • Rzepecki o handlu w niedzielę: zorganizuję minikonsultacje w swoim okręguRzepecki o handlu w niedzielę: zorganizuję minikonsultacje w swoim okręgu
 • Europa rezygnuje z zakazu handlu w niedzielęEuropa rezygnuje z zakazu handlu w niedzielę
 • Niedziele wolne od handlu? Nowoczesna zbiera podpisy, by ich nie wprowadzonoNiedziele wolne od handlu? Nowoczesna zbiera podpisy, by ich nie wprowadzono
 • Minister Rafalska o zakazie handlu w niedzieleMinister Rafalska o zakazie handlu w niedziele
 • Abramowicz: dzisiaj w handlu pracowników się poszukujeAbramowicz: dzisiaj w handlu pracowników się poszukuje
 • "Ustawa o handlu w niedziele procedowana w formule kompromisu""Ustawa o handlu w niedziele procedowana w formule kompromisu"
 • Śniadek o ograniczeniu handlu w niedzieleŚniadek o ograniczeniu handlu w niedziele
 • "Solidarność" nie ustępuje w sprawie handlu w niedziele"Solidarność" nie ustępuje w sprawie handlu w niedziele
 • Ile niedziel wolnych od handlu? Do sprawy wraca sejmowa komisjaIle niedziel wolnych od handlu? Do sprawy wraca sejmowa komisja
 • "Solidarność" nie ustępuje, PiS przerywa komisję. Co z zakazem handlu w niedziele?"Solidarność" nie ustępuje, PiS przerywa komisję. Co z zakazem handlu w niedziele?
 • Komisja przyjęła projekt ustawy ograniczający handel w niedzieleKomisja przyjęła projekt ustawy ograniczający handel w niedziele
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Władysław Kosiniak-Kamysz we "Wstajesz i wiesz"

- PiS skontaktował się z kolegami z Węgier, a tam po roku wycofano się z całkowitego zakaz handlu. Orban wyczuł, co się dzieje i po roku zmienia zdanie - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, oceniając przygotowany projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele. - PiS widząc, że tam to nie wyszło, mówi: "kurczę, w Polsce to też może wywołać największy protest z tych wszystkich, które do tej pory mieliśmy" i proponuje takie połowiczne rozwiązanie - dodał.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła w czwartek projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji do spraw rynku pracy. Dokument został skierowany do drugiego czytania.

Projekt ustawy dotyczący handlu w niedziele jest inicjatywą obywatelską autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi między innymi NSZZ "Solidarność".

Po poprawkach projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła także katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele.

"Gdyby chodziło tylko o duże sklepy - zamknąłbym je"

Do ograniczenia handlu w niedziele odniósł się we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Ja bym w sprawie hipermarketów nie miał żadnych wątpliwości. Gdyby to chodziło tylko o duże sklepy, zamknąłbym je w niedziele - powiedział.

Jak mówił, najbardziej by mu się podobało "czasowe ograniczenie" niedzielnego handlu. - My [Polskie Stronnictwo Ludowe - red.] z takim pomysłem będziemy wychodzić - powiedział. Jak wyjaśnił, chodzi o to, żeby w niedzielę sklepy byłyby czynne na przykład od godziny 14 do wieczora.

"Super jest pomysł OPZZ"

Zdaniem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zamiast zakazu pracy w części jednej branży lepiej jest walczyć o wyższe płace we wszystkich branżach. "OPZZ konsekwentnie domaga się wprowadzenia 2,5 razy wyższych stawek za pracę w niedzielę niż za pracę w dni powszednie. Nasz postulat dotyczy wszystkich branż i wszystkich regionów kraju. Dzięki wdrożeniu naszej propozycji poprawiłaby się sytuacja setek tysięcy pracowników gastronomii, handlu, ochrony, transportu czy służby zdrowia" - podkreślało OPZZ, odnosząc się do propozycji.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że "super jest pomysł OPZZ". - Niektóre duże sieci wprowadziły lepszą, wyższą stawkę w niedzielę i są kolejki do tego, żeby byli chętni do pracy. Studenci na przykład bardzo chcą pracować - tłumaczył szef PSL. - Wtedy każdy decyduje. Chcę zarobić troszkę więcej - OK, poświęcam ten czas wolny, ale mam lepsze zarobki. To by było bardzo dobre rozwiązanie - ocenił.

Kupcy, kwiaciarze, szewcy, dorabianie kluczy

Jak mówił, w zakazie handlu w niedzielę należałoby rozważyć również inne rozwiązania, na przykład postulowane przez PSL czasowe ograniczenie czasu pracy sklepów tego dnia. Jednak - jak dodał - nie wprowadzałby wszystkiego na raz.

- Nie ma co się spieszyć, można to jeszcze przedyskutować, przeanalizować - zaznaczył szef PSL.

- Martwimy się o kupców, którzy mają wynajęte swoje stanowiska w centrach handlowych, to jest kwiaciarnia, szewc, dorabianie kluczy, to są indywidualne działalności, do których jak nie będzie całe centrum czynne, to nikt nie przyjdzie. Nawet jak właściciel będzie tam funkcjonował - wskazał.

"My w Polsce rzucamy się od ściany do ściany"

Jak zauważył Kosiniak-Kamysz, "zmienił się styl i sposób spędzania czasu". - Szczególnie osoby ze wsi przyjeżdżają do większych miast. Rano kościół, obiad i popołudniu wyjazd do centrum handlowego z całą rodziną, bo to jest jedyny dzień, kiedy mogą razem to popołudnie spędzić - skomentował.

- My w Polsce rzucamy się od ściany do ściany. Dzisiaj jest totalna wolnoamerykanka, a wniosek "Solidarności" jest taki, żeby sklepy były zamknięte w każdą niedzielę - mówił.

Jego zdaniem "PiS skontaktował się z kolegami z Węgier". - Bo tam po roku wycofano się z całkowitego zakaz handlu - zauważył.

"Orban wyczuł, co się dzieje"

- Ja rozmawiałem z europosłem węgierskim i on mówił, że o mało co nie stracili poparcia wyborczego przez jeden zły rok. Orban wyczuł, co się dzieje i po roku zmienia zdanie - ocenił.

- PiS widząc, że tam to nie wyszło, mówi: "kurcze, tutaj w Polsce to też może wywołać największy protest z tych wszystkich, które do tej pory mieliśmy" i proponuje takie połowiczne rozwiązanie - podsumował gość "Wstajesz i wiesz".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
kurkablada

skoro sklepy zamknięte to dlaczego mają jezdzić tramwaje i pociągi,wyłączmy prąd, wodę i gaz tam też pracują.dzietność zwiększy się na pewno nie trzeba 500+

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   SEBBAX
   SEBBAX

   moim zdaniem wystarczy zmienić Kodeks Pracy tak, aby pracodawca mógł zatrudnić pracownika co najwyżej w jedną niedzielę w miesiącu - dziś KP pozwala pracodawcy na zmuszenie pracownika do pracy w aż 3 weekendy w miesiącu !!! zwiększenie stawek za prace w niedzielę też jest dobre - ale moim zdaniem wystarczy podnieść je o 100% - chętnych rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje