tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Zadbajmy o cmentarze żołnierzy rosyjskich"

"Zadbajmy o cmentarze żołnierzy rosyjskich"
Foto: Wikipedia Commons Pomnik żołnierzy radzieckich w Toruniu

- Apeluję, ażeby młode pokolenie umiało się zatroszczyć o cmentarze żołnierzy rosyjskich. Tych, którzy szli na Berlin i nie doszli. Byśmy wyrazili naszą solidarność z tymi, którzy ginęli marząc o innym, lepszym, wolnym od przemocy świecie - zaapelował abp Józef Życiński.

Arcybiskup tłumaczył, że nie chodzi tylko o to, żeby okazać wdzięczność Rosjanom za ich wrażliwość i delikatność okazywaną w ostatnim czasie. - Tu chodzi o coś głębszego. O tę solidarność w obliczu śmierci - powiedział.

Hierarcha zwrócił się do młodego pokolenia, żeby "umiało się zatroszczyć o cmentarze żołnierzy rosyjskich". - Tych, o których rodzice, dziadkowie myślą jeszcze ze wzruszeniem i przywołują ich dramat, gdzie z jednej strony na czele państwa stał tyran, a z drugiej strony to była ojczyźniana wojna, wojna przeciwko obsesjom hitlerowskim, które należało definitywnie przeciąć - powiedział abp. Życiński.

"Obejmijmy groby szczególną opieką"

Metropolita wspomniał liczny udział młodzieży w ostatnich latach w porządkowaniu cmentarzy żydowskich na terenie archidiecezji lubelskiej i w przywracaniu pamięci o zamordowanych na tych terenach Żydach w czasie wojny. - Sądzę, że teraz moglibyśmy podobną troskę wyrazić w relacjach polsko-rosyjskich - zaznaczył i obiecał, że dołoży starań, żeby groby na terenie jego archidiecezji "zostały objęte szczególną opieką".

Cmentarze radzieckich żołnierzy znajdują się na terenie całej Polski, m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Suwałkach, Kołobrzegu, Gdyni, Elblągu i Wrocławiu.

kaw/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje