tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zabytkowe starocie na aukcjach

Zabytkowe starocie na aukcjach
Foto: policja Poznań Policji udało się odzyskać eksponaty

Bezcenne eksponaty archeologiczne, historyczne księgi kościelne i zabytkowe przedmioty codziennego użytku znaleźli policjanci u internetowych handlarzy starociami. Zatrzymano 48-letniego historyka i jego syna. Na razie nie wiadomo skąd mężczyźni wzięli starzyznę.

fot. policja Poznań
fot. policja Poznań
Kilka tygodni temu kryminalni z komendy wojewódzkiej w Poznaniu na aukcji internetowej zwrócili uwagę na jedną z ofert. Na sprzedaż wystawiony był topór z XI wieku i siekiera z okresu ceramiki wstęgowej. To przedmioty, które w świetle prawa są zabytkami archeologicznymi. A o znalezieniu i posiadaniu tych, należy niezwłocznie poinformować odpowiednie organy: wojewódzkiego konserwatora zabytków lub wójta, burmistrza czy też prezydenta miasta. Karane jest też samo nieupoważnione prowadzenie poszukiwań, a także niezabezpieczenie takiego przedmiotu przed uszkodzeniem, zniszczeniem, zaginięciem lub kradzieżą.

Dlatego też policjanci postanowili namierzyć sprawcę. Okazał się nim mieszkaniec gminy Kiszkowo koło Gniezna.

Małe muzeum archeologiczne

Funkcjonariusze zatrzymali 48-letniego mężczyznę, z wykształcenia historyka, oraz jego syna. W ich domu znaleźli kilkadziesiąt eksponatów archeologicznych. Są to między innymi siekiery i toporki z epoki neolitu oraz podobne przedmioty z żelaza pochodzące ze średniowiecza. Śledczy zabezpieczyli także rękopisy ksiąg kościelnych z XVII wieku, ozdoby i ceramikę.

Nabywcy też mogą mieć kłopoty

Ekspert z dziedziny historii i archeologii wstępnie ocenił, że znalezione eksponaty są autentyczne, lecz nie był w stanie określić ich wartości. Policjanci ustalają, w jaki sposób zatrzymani mężczyźni weszli w posiadanie tych przedmiotów. W zależności od tego co ustalą, być może będą musieli dotrzeć także do klientów ''handlarzy starzyzną". Sprawdzają również, czy część zgromadzonych zbiorów nie została wywieziona za granicę.

Za naruszenie przepisów ustawy o ochronie zabytków, handlarzom grożą kary do 5 lat więzienia.

bas

fot. policja Poznań
fot. policja Poznań

fot. policja Poznań
fot. policja Poznań

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje