tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zabezpieczenie szczątków TU-154: Jesteśmy bezsilni

Zabezpieczenie szczątków TU-154: Jesteśmy bezsilni
Foto: Fakty TVN z 21.09 | Video: Fakty TVN z 21.09 Zabezpieczenie szczątków TU-154: Jesteśmy bezsilni

Polska jest bezsilna w sprawie zabezpieczenia wraku TU-154 M 101. Tak wynika z pisma, do którego dotarł tvn24.pl. Ani komisja lotnicza wyjaśniająca katastrofę kierowana przez Jerzego Millera, ani wojskowa prokuratura nie przekonały Rosjan, by nad szczątkami samolotu ustawili specjalny namiot. - Przed miesiącem Moskwa poprosiła nas tylko, żebyśmy pomyśleli, jak możemy w tej sprawie pomóc - przyznaje w rozmowie z nami Andriej Jewsiejenkow, rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego. Od tamtego czasu Smoleńsk cały czas nad tym myśli.

Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, którą kieruje Jerzy Miller, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji od kilku miesięcy nie może przekonać rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) do rozstawienia nad szczątkami "tutki" specjalnego namiotu. Jest to o tyle ważne, że pozostałości po samolocie są traktowane jako dowód w sprawie.

Nieprzekonali

Proszę o rozważenie możliwości zwrócenia się do Prokuratury Rosyjskiej o spowodowanie pozyskania odpowiedniego namiotu w ramach współpracy i pomocy prawnej w badaniu przyczyn katastrofy samolotu Tu-154 M

Komisja do prokuratury

Polska komisja okazała się tak bezsilna, że w końcu poprosiła o pomoc Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie, która prowadzi własne śledztwo ws. katastrofy.

Pismo pochodzi z 27 lipca. Autorem jest zastępca przewodniczącego KBWLLP pułkownik Mirosław Grochowski. Skierował je do wiceszefa wojskowej prokuratury. Przyznał w nim, że nie udało się przekonać rosyjskiego MAK-u do rozstawienia namiotu nad wrakiem rządowego samolotu.

Prośba o pomoc

"(...)Proszę o rozważenie możliwości zwrócenia się do Prokuratury Rosyjskiej o spowodowanie pozyskania odpowiedniego namiotu w ramach współpracy i pomocy prawnej w badaniu przyczyn katastrofy samolotu Tu-154 M" - napisał wiceprzewodniczący KBWLLP w piśmie do wojskowej prokuratury.

Jednocześnie pułkownik przyznał, że po czterech miesiącach od tragedii polska komisja poszła na ustępstwo i zgodziła się na rosyjską propozycję by szczątki samolotu przykryć zwykłym brezentem (mocna, impregnowana tkanina).

W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej w sprawie wniosku strony rosyjskiej o zabezpieczenie wraku samolotu Tu-154 M na lotnisku w Smoleńsku informuję, że ze  względu na brak możliwości ze strony MAK pozyskania specjalnego namiotu, KBWLLP wyraża zgodę by szczątki samolotu zabezpieczone zostały brezentem

Komisja do prokuratury

„W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej w sprawie wniosku strony rosyjskiej o zabezpieczenie wraku samolotu Tu-154 M na lotnisku w Smoleńsku informuję, że ze względu na brak możliwości ze strony MAK pozyskania specjalnego namiotu, KBWLLP wyraża zgodę by szczątki samolotu zabezpieczone zostały brezentem” - czytamy w piśmie.

Reakcja i brak reakcji

W biurze rzecznika prasowego Naczelnej Prokuratury Wojskowej dowiedzieliśmy się, że oskarżyciele zareagowali błyskawicznie. - 5 sierpnia skierowaliśmy ostatni wniosek o pomoc prawną do rosyjskiej prokuratury. Poprosiliśmy o zabezpieczenie wraku w hangarze lub pod specjalnym namiotem, w ostateczności na przykrycie szczątków brezentem – mówi nam prok. Marcin Maksjan z biura prasowego naczelnej prokuratury wojskowej.

Jednak im też nie udało się niczego wskórać. Dziś rzecznik Naczelnego Prokuratora Wojskowego płk Zbigniew Rzepa przyznał: - Nie otrzymaliśmy żadnego oficjalnego pisma. Usłyszeliśmy natomiast zapewnienie, że zabezpieczenie szczątków nie będzie problemem. Cały czas czekamy na realizację obietnicy, którą złożono generałowi Krzysztofowi Parulskiemu.

Było to w sierpniu.

Sukces słowny

Potem na początku września Edmund Klich, polski akredytowany przy MAK-u, też usłyszał zapewnienie, że wszystkie formalności związane z zabezpieczeniem wraku zostały załatwione i ogłosił sukces.

Rosjanie zgodzili się na... przykrycie wraku brezentem. Innej opcji zabezpieczenia nie było. - Nie ma tam tak dużego hangaru, żeby zabezpieczyć wrak w obrysie. Wspólnie zdecydowaliśmy, że wariant z płotem z blachy i brezentem będzie najlepszy – tłumaczył wtedy Klich. Do dzisiaj aluminiowy płot wokół wraku nie stanął, a szczątki maszyny nadal leżą pod gołym niebem i może do nich podejść właściwie każdy - dowodem na to jest opublikowany wczoraj w internecie film.

- Od miesiąca nie wydarzyło się nic. Moskwa do tej pory poprosiła nas tylko o to, żebyśmy pomyśleli, jak możemy w tej sprawie pomóc. Cały czas opracowujemy projekt, w którym przedstawimy różne warianty tego, jak te szczątki można zabezpieczyć - mówi nam wprost Andriej Jewsiejenkow, rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego.

Pytania bez odpowiedzi

Od miesiąca nie wydarzyło się nic. Moskwa do tej pory poprosiła nas tylko o to, żebyśmy pomyśleli, jak możemy w tej sprawie pomóc. Cały czas opracowujemy projekt, w którym przedstawimy różne warianty tego, jak te szczątki można zabezpieczyć

Andriej Jewsiejenkow, rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego

Przed miesiącem - kiedy obietnicę załatwienia sprawy składano Klichowi - ten sam Jewsiejenkow zapewniał w rozmowie z PAP, że "prace konserwacyjne rozpoczną się w najbliższym czasie". Dzisiaj jednak takiej deklaracji składać już nie chce. - Pytania o to powinniście kierować do Moskwy. Nie mogę zadeklarować kiedy szczątki zostaną przykryte - ucina. I dodaje, że "przed zimą ten wniosek powinien chyba zostać zrealizowany".

W piątek zapytaliśmy MSWiA: Dlaczego resort wysłał pismo do prokuratury oraz czy w związku z nim, kierowana przez ministra komisja jest bezradna jeśli chodzi o zabezpieczenie samolotu.

Rzecznik MSWiA poinformowała nas, że odpowiedzi otrzymamy najprawdopodobniej w poniedziałek popołudniu. Nie dostaliśmy.

W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób, w tym para prezydencka - CZYTAJ RAPORT

bn,ŁOs//mat/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje