tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Z kobietami o kobietach - premier obiecuje

Z kobietami o kobietach - premier obiecuje
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Kobiety chcą 50 proc. na listach

W wyborach samorządowych, w połowie okręgów na listach PO "jedynkami" będą kobiety, a na każdej liście pierwsze sześć miejsc przemiennie zajmować mają kobieta i mężczyzna. Takie obietnice, według przedstawicielek Kongresu Kobiet Polskich, złożył premier Donald Tusk podczas środowego spotkania.

Organizatorki Kongresu Kobiet spotkały się w środę z szefem rządu, aby namawiać go do poparcia parytetów na listach wyborczych i powołania niezależnego rzecznika ds. kobiet.

I choć nie uzyskały od premiera odpowiedzi wprost na pytanie, jak będzie głosował, gdy w parlamencie znajdzie się ustawa parytetowa, ze spotkania są zadowolone, a jego deklaracje "odczytują bardzo pozytywnie".

- (Premier) Generalnie jest za ustawą parytetową. Powiedział nam, że niezależnie od tego, jak będzie przebiegała praca w parlamencie nad parytetami, to Platforma w wyborach samorządowych wprowadza swoje wewnętrzne rozwiązania, mówiące o tym, że w połowie okręgów jedynkami muszą być kobiety - poinformowała jedna z organizatorek KKP, Henryka Bochniarz.

Jak relacjonowała, Donald Tusk zapewnił panie ponadto, że na każdej liście PO, pierwsze sześć miejsc przemiennie zajmować będą kobieta i mężczyzna.

Projekt prawie gotowy

KPP na rozwiązaniach proponowanych przez premiera poprzestać jednak nie chce. - Idziemy w kierunku ustawy projektu obywatelskiego, który jest już prawie gotowy - oznajmiła Bochniarz.

Projekt ten zakłada, że na listach wyborczych kobiety będą miały zagwarantowane 50 proc. miejsc. Liderka KKP wyraziła nadzieję, że jeśli znajdzie się on w parlamencie, premier go poprze. - Choć jak przyznał (szef rządu) w Platformie jest mniejszością w tej kwestii - dodała.

Nie dla rzecznika?

Według pań uczestniczących w spotkaniu, premier nie chciał rozmawiać o powołaniu instytucji rzecznika ds. kobiet. Ale - jak mówiły - wyraźnie dał do zrozumienia, że jest przeciw tworzeniu dodatkowych instytucji.

Wprowadzenie parytetów dla kobiet na listach wyborczych i powołanie rzecznika ds. kobiet to najważniejsze postulaty Kongresu Kobiet, który odbył się w czerwcu w Warszawie. Kongres Kobiet Polskich to społeczna inicjatywa zrzeszająca osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, samorządów, związków zawodowych, związków pracodawców i wiele innych środowisk.

Niespodzianka: prezydent parytetom mówi TAK (CZYTAJ WIĘCEJ).

nsz/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje