tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Imigracyjny kryzys w Europie

Szydło w belgijskiej prasie: Polska nie będzie popierała błędnej polityki Unii

Szydło w belgijskiej prasie: Polska nie będzie popierała błędnej polityki Unii
Foto: P. Tracz/KPRM Do Unii Europejskiej wciąż próbują się dostać migranci i uchodźcy

Relokacja uchodźców nie działa - przekonuje premier Beata Szydło w wywiadzie w belgijskim dzienniku "Le Soir". - Nie jest tak, że tylko Polska, Węgry i Czechy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Relokacji również nie realizują inne kraje - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

Beata Szydło udzieliła wywiadu "Le Soir" w związku z odbywającym się w poniedziałek w Warszawie szczytem państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Słowacji, Czech i Węgier oraz krajów Beneluksu - Belgii, Holandii i Luksemburga. Polskie tłumaczenie wywiadu opublikowała w poniedziałek "Gazeta Wyborcza".

Stanowisko Komisji "nie jest dobrym ruchem"

Jednym z głównych wątków rozmowy była odpowiedź Unii Europejskiej na kryzys migracyjny. W zeszłym tygodniu Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom procedurę, ponieważ kraje te nie wywiązały się do tej pory ze swoich zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. Politycy PiS oceniają, że decyzja Komisji Europejskiej jest niesłuszna. Nie zmienili również swojego stanowiska dotyczącego przyjmowania uchodźców.

W wywiadzie Szydło oceniła, że stanowisko Komisji "nie jest dobrym ruchem". - Takie działanie przyczynia się do narastania niepotrzebnego zniechęcenia wśród Europejczyków wobec polityki Brukseli - stwierdziła.

"Relokacji nie realizują również inne kraje"

Szefowa polskiego rządu przekonywała, że relokacja "nie jest praktycznie w ogóle realizowana przez wszystkie państwa członkowskie".

- Nie jest tak, że tylko Polska, Węgry i Czechy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Relokacji również nie realizują inne kraje. Niektóre przyjęły kilku lub kilkunastu uchodźców, co przecież w ogóle nie rozwiązuje problemu - argumentowała.

Premier podkreśliła, że Polska pomaga potrzebującym krajom. Jak stwierdziła, zwiększone zostały środki na pomoc humanitarną dla ofiar wojny w Syrii, a Polska przyczynia się do realizacji porozumienia z Turcją, w ramach którego za fundusze z Brukseli Ankara zatrzymuje u siebie uchodźców. - Odbudowujemy szpitale, szkoły, niesiemy pomoc medyczną dla całych rodzin - wyliczała. Szydło argumentowała, że "pomoc świadczona na miejscu jest nie tylko tańsza, ale przede wszystkim bardziej efektywna".

"Relokacja nakręca spiralę kolejnych grup migrantów"

Według szefowej rządu, "dotychczasowa polityka migracyjna Unii jest nieskuteczna i nie zatrzymuje fal kolejnych tysięcy migrantów". - Przeciwnie. Relokacja nakręca spiralę kolejnych grup migrantów, którzy ryzykują życie i płyną do Europy - mówiła.

- Ten model nie zapobiega tragicznym wydarzeniom, z jakimi każdego dnia mamy do czynienia na Morzu Śródziemnym. Relokacja nie działa i dlatego od samego początku mój rząd podnosi, że powinniśmy nieść pomoc tym ludziom na miejscu, w ich macierzystych krajach - dodała.

"Były próby osiedlania rodzin w Polsce. Ci ludzie nie chcą tutaj żyć"

Szydło stwierdziła także, że migranci "nie chcą zatrzymywać się w Polsce, Czechach i na Węgrzech".

- Ci ludzie nie chcą tutaj żyć, bo ich celem są kraje bardziej zamożne. Były próby osiedlenia rodzin w Polsce i te rodziny bardzo szybko, po kilku dniach, wyjechały do Niemiec. Nie wyobrażam sobie, że będziemy na siłę zatrzymywali migrantów w Polsce - przekonywała.

Szefowa rządu oceniła też, że "metody relokacji nie są skuteczne" i nie dają rozwiązań dotyczących tego, "jak skontrolować danego migranta, jego powiązania, pochodzenie".

- Chcę też powiedzieć o zjawisku, które nie jest dostrzegane na zachodzie Europy: w zeszłym roku wydaliśmy chyba 1,2 miliona wiz dla Ukraińców, którzy w Polsce pracują i mieszkają. Jesteśmy gotowi pomagać tym, którzy tu przyjeżdżają i chcą tutaj zostać. Natomiast jeśli nie chcą zostać, to nie chcemy ich przetrzymywać. Dlatego zdecydowaliśmy się zwiększyć pomoc humanitarną dla Bliskiego Wschodu - wyjaśniała.

Polska "nie będzie popierała błędnej polityki Unii Europejskiej"

Szydło została poproszona o odniesienie się do coraz częściej pojawiających się głosów, które zarzucają Polsce, że mimo iż otrzymuje 87 miliardów euro z funduszy unijnych, sama nie chce okazać solidarności w sprawie przyjmowania uchodźców.

Premier podkreśliła, że Polska "podobnie jak inni również wpłaca duże kwoty do kasy Wspólnoty". - To nieprawda, że Polska odmawia solidarności - zaznaczyła, zastrzegając jednak przy tym, że Polska "nie będzie popierała błędnej polityki UE".

- A co do funduszy, to chcę powiedzieć, że ktoś wyliczył, iż z każdego euro, które idzie do Europy Środkowo-Wschodniej, około 70 centów wraca do krajów Europy Zachodniej. A więc ta korzyść finansowa działa w obie strony - argumentowała.

- Oczywiście nie wszystko można przeliczyć na pieniądze. Staramy się realizować politykę, która daje nam szanse, aby korzystając ze środków unijnych, rozwijać i nadrabiać dystans do innych krajów europejskich. Cenimy sobie bezpieczeństwo naszych obywateli, nie unikamy pomocy tym, którzy jej potrzebują. Ale nie boimy się też krytykować nieskutecznej polityki migracyjnej - mówiła.

"Polacy nie są narodem, który łatwo popada w ksenofobiczne emocje"

Szydło komentowała także propozycję Andrzeja Dudy, by o przyjmowanie uchodźców zapytać Polaków w referendum. Zapytana o to, czy nie obawia się, że taka inicjatywa podsyci ksenofobię i nietolerancję, przyznała, iż "łatwo popaść w negatywną retorykę i dlatego trzeba bardzo uważać". Dodała jednak, że "nie dostrzega w tej chwili w Polsce takich nastrojów".

- Odnotowuję je w państwach, gdzie jest problem z nielegalnymi migrantami, gdzie jest zaburzony porządek. U nas ta dyskusja przebiega spokojnie i nie wyobrażam sobie, aby mogła doprowadzić do takich negatywnych zjawisk. Polacy nie są narodem, który łatwo popada w ksenofobiczne emocje - stwierdziła.

"Jeśli referendum to inicjatywa obywatelska, to obywatele mają do tego prawo"

Zwróciła także uwagę, że nie zapadła jeszcze decyzja, czy referendum dotyczące przyjmowania uchodźców się odbędzie. Przyznała, że sama nie ma jeszcze "wyrobionego zdania" na ten temat. Zastrzegła jednak, że "co do zasady" jest zwolenniczką referendów. - Jeśli jest to inicjatywa obywatelska, to obywatele mają do tego prawo - tłumaczyła.

Szefowa rządu została zapytana, czy "wyobraża sobie referendum w Belgii czy w Holandii z pytaniem: 'Czy zgadzasz się, aby twoje podatki szły na fundusze spójnościowe dla krajów Europy Środkowej?' albo: 'Czy zgadzasz się na to, aby polscy pracownicy przyjeżdżali do ciebie pracować po zaniżonych stawkach?'".

- Gdyby w którymkolwiek z krajów Unii Europejskiej odbyło się referendum podważające podstawowe zasady Unii Europejskiej i wolnego rynku, to oznaczałoby, że to państwo chciałoby pożegnać się ze zjednoczoną Europą - powiedziała Szydło, dodając, że "polityka migracyjna zgodnie z traktatami leży w gestii państw członkowskich Unii Europejskiej".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Komentarze (19)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
fenixal
fenixal

Tak trzymaj Beatka ,tak trzymaj - w tobie pokładamy wszelkie nadzieje ........................

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   michel40
   michel40

   Ciekawi mnie, kiedy się dowiem kto jest w błędzie, oby jak najprędzej.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     andre_valenducq

     I slusznie !!!!!!!!!!!!!!!!!! Solidarnosc solidarnoscia ale rozum powinien zwyciezyc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Blendna polityka STOP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       nowy68

       Zobaczymy kto na tym lepiej wyjdzie,UE czy polska ?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Janko Emigrant
         Janko Emigrant

         Szydło w belgijskiej prasie: Polska nie będzie popierała błędnej polityki Unii.
         To niech wyprowadzą Polskę z Unii! UE bez Polski świetnie sobie poradzi.
         Polska bez UE stanie się drugą Białorusią.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           4
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            10
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           RumpelStiltzkin
           RumpelStiltzkin

           Haha! Jak zwykle, najwięcej do powiedzenia na temat Polski, ma ten, który w niej nie żyje...ale jeśli już tak bardzo tego chcesz, to licz się z tym, że tacy jak ty, stracą najwięcej. Polska sobie poradzi, czy w Unii, czy poza nią. Zachód będzie się tu sam wpychał :)

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              2
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Mcmac2

             Zauważam, że ludzie popierający dzisiejszą opozycję staja się bardzo radykalni. Co to za głupota - albo UE albo Białoruś? Czy nie można (a wręcz trzeba) starać się wskazać lepsze rozwiązania w UE skoro obecne działania nie prowadzą do niczego dobrego? No chyba, że założymy, iż politycy Niemieccy, Francuscy czy Szwedzcy są nieomylni...ale rozwiń

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                1
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Angry bull
               Angry bull

               Dziękujemy za takie stanowisko Pani Premier!!!.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 10
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  8
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 jawotr
                 jawotr

                 Nie dziękujemy, mów za siebie!

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   7
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    7
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Jarek_777
                   Jarek_777

                   pomyłka dalem (-) mial byc(+)

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      1
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     wlodzimierz_bednarskiatsj
                     wlodzimierz_bednarskiatsj

                     "Szanuj Bliźniego swego jak siebie samego"

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       6
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        2
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       janusz1141

                       "Szydło w belgijskiej prasie: Polska nie będzie popierała błędnej polityki Unii "

                       No to Unia nie będzie popierała błędnej polityki Polski. Ciekawe kto na tym lepiej wyjdzie.....

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         8
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          5
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         nowy68

                         I taka jest prawda !

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           3
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            3
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Bl0to
                           Bl0to

                           Mówi o dopłatach? Tak złej premier to RP jeszcze nie widziała.

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             11
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              6
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             andre_valenducq

                             Przestan z tymi doplatami mowisz jak zebrak !!!! to sie Polsce nalezy i tyle .PZPR sie skonczyl teraz jest Polska !!!!!!!!!!!!!!!!!

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               4
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                7
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               Angry bull
                               Angry bull

                               Przypomnieć ci który premier zgodził się na przyjęcie uchodźców?

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 4
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  4
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 jawotr
                                 jawotr

                                 Ona robi co może żeby udowodnić że poprawność polityczna jest potrzebna, zamiast takiego bezmyślnego odtwarzania w kółko ścieżki dźwiękowej wgranej przez prezesa.

                                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                   2
                                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                    6
                                   • zgłoś naruszenie
                                   zamknij
                                   JackPlacki

                                   Brawo Beata, tak trzymaj.

                                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                     11
                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                      11
                                     • zgłoś naruszenie
                                     zamknij
                                     Zasady forum
                                     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                     Pozostałe informacje