tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wybory parlamentarne 2015

Kopacz do Kaczyńskiego: proponuję prezesowi, żeby się lepiej przygotowywał do występów

Kopacz do Kaczyńskiego: proponuję prezesowi, żeby się lepiej przygotowywał do występów
Video: tvn24 Premier Ewa Kopacz odpowiedziała na zarzuty prezesa PiS

- Pan Kaczyński dzisiaj niech nie straszy górników - tak premier Ewa Kopacz odpowiedziała prezesowi PiS na jego obawy związane z sytuacją w górnictwie. Zdradziła swoje plany związane ze startem w wyborach parlamentarnych. - Moim okręgiem wyborczym jest cała Polska, ale najprawdopodobniej będę startowała z Warszawy - oznajmiła.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na poniedziałkowej konferencji w Warszawie mówił, że "w przemyśle wydobywczym jest w przemyślany sposób tworzona sytuacja, w której po wyborach, kiedy prawdopodobnie będzie nowy rząd, może zabraknąć pieniędzy na wypłaty dla górników".

Na jego słowa odpowiedziała szefowa rządu. - Jeśli pan prezes dzisiaj wygłasza tego rodzaju teorie, to ja z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć: pan prezes się mniej na górnictwie zna niż sami górnicy - oświadczyła Ewa Kopacz.

Przypomniała, że dwa tygodnie temu Platforma przedstawiła "kompleksowy i kosztowny" program dla Śląska. Dodała, że dzisiaj to sami górnicy uczestniczą w programie naprawczym, a PiS było przeciwne ustawie, która pozwalała naprawiać kopalnie. - O ile mnie pamięć nie myli, to nikt inny jak pan prezes Kaczyński w swoim expose mówił, (że) trzeba już myśleć o tym, by budować elektrownie atomowe, zapominając, że mamy taki wielki skarb jak węgiel, na którym opiera się nasze bezpieczeństwo energetyczne - mówiła.

- Pan Kaczyński dzisiaj niech nie straszy górników. Dzisiaj jest czas, aby ponadpolitycznie pomagać górnikom, kopalniom - dodała.

Premier zapewniła, że rząd ma pieniądze na restrukturyzację spółek górniczych. -  Nie ma żadnych obaw, ze nie będzie pieniędzy na wypłaty, więc proponuję panu prezesowi, żeby się lepiej przygotowywał do tych występów - dodała.

"Nie ma zagrożenia dla wypłat wynagrodzeń"

Także nadzorujące restrukturyzację górnictwa Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że nie ma zagrożenia wypłat dla górników. "Sytuacja ekonomiczna spółek wydobywczych jest trudna, co wynika z czynników zewnętrznych - głównie spadku cen węgla i nadprodukcji na rynku światowym. Poziom płynności jest na bieżąco monitorowany - nie ma zagrożenia dla wypłat wynagrodzeń" - napisano w komunikacie.

"Rząd RP zapewnia, że do końca bieżącej kadencji Parlamentu zostaną zamknięte wszystkie kluczowe etapy w najistotniejszych dla sektora kwestiach: tj. zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, zapewnienie funkcjonowania spółek sektora i utrzymanie wydobycia węgla" - dodał resort.

"Szanujemy Kościół"

Ewa Kopacz skomentowała słowa prezesa PiS, które  wypowiedział w niedzielę podczas uroczystości 24. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze. - Nie ma Polski bez Kościoła, nie ma w Polsce innej nauki moralnej niż ta, którą głosi Kościół - mówił Jarosław Kaczyński.

Przewodnicząca Platformy podkreślała, że w jej partii również jest frakcja ludzi o poglądach konserwatywnych. - Bardzo ich cenimy i niczym Platforma nie odbiega od teorii, którą wygłasza PiS. Szanujemy Kościół, absolutnie nigdy, nawet przez moment nie mówiliśmy, że chcemy jakiejkolwiek walki z Kościołem. Szanujemy przekonania ludzi, którzy do kościoła chodzą. To są również nasi koledzy, którzy są w naszym ugrupowaniu - przekonywała.

"Oni widzą ruinę, ja pięknie rozwijającą się Polskę"

Premier nie chciała powiedzieć, jakie koalicje mogą jej zdaniem powstać w parlamencie po jesiennych wyborach. - Będziemy mogli mówić o konkretach dopiero wtedy, kiedy komisje wyborcze podliczą głosy - powiedziała.

Przyznała jednak, że "jest niebezpieczeństwo", iż rządzić będzie PiS z ugrupowaniem Pawła Kukiza.

Przekonywała, że to PO i PSL gwarantują rozwój kraju i silną pozycję w Unii Europejskiej. - Czego nie mogę powiedzieć o naszych oponentach, którzy są eurofobami, stawiają diagnozy, które nijak się mają do rzeczywistości. Jak ich słucham, to mam wrażenie, że żyjemy  w dwóch różnych krajach, w równoległych wszechświatach. Oni widzą ruinę, a ja widzę pięknie rozwijającą się Polskę. Oni widzą wszędzie tych, którzy chcą im zrobić krzywdę, a ja widzę w ludziach przyjaciół. To są zasadnicze rzeczy, którymi się różnimy - powiedziała.

- Ja bym proponowała, żeby Polacy jednak dzisiaj w dalszym ciągu wierzyli, że Polska będzie się rozwijać, że Polska nie jest w ruinie, jak opowiadają nasi oponenci polityczni - mówiła Kopacz.

 

Oglądaj
"Oni widzą tych, którzy chcą im zrobić krzywdę, a ja widzę w ludziach przyjaciół"
Wideo: tvn24 "Oni widzą tych, którzy chcą im zrobić krzywdę, a ja widzę w ludziach przyjaciół"

Pożyczki dla szpitali

Premier poinformowała o pomocy finansowej m.in. dla Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Chodzi o doraźną pożyczkę z funduszu restrukturyzacji przedsiębiorców w wysokości 100 mln zł oraz wyższą wycenę świadczeń wysokospecjalistycznych finansowanych z NFZ.

Pożyczkę otrzymają także Instytut Matki i Dziecka przy ul. Kasprzaka w Warszawie i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie - Prokocimiu. Natomiast wyższa wycena świadczeń obejmie także inne instytuty medyczne, tak aby kontrakty zostały zwiększone o 2 proc.

Kopacz zapowiedziała, że w ciągu miesiąca nastąpi zmiana rozporządzenia, tak aby możliwe było uruchomienie pożyczki doraźnej dla tych czterech szpitali.

Start z Warszawy

Na późniejszej konferencji prasowej premier poinformowała, że w jesiennych wyborach parlamentarnych wystartuje najprawdopodobniej z Warszawy. - Myślę, że moim okręgiem wyborczym jest cała Polska i ja jeżdżę po całej Polsce, ale najprawdopodobniej będę startowała z Warszawy - oświadczyła. W poprzednich wyborach Kopacz zdobyła mandat poselski w okręgu radomskim.

Również wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak pytany był, czy będzie się ubiegał o mandat posła czy senatora oraz z jakiego okręgu. - Ja mogę powiedzieć tak: jeśli pani premier (...) postawi mi takie zadanie, to będę kandydował, natomiast za wcześnie jest, by mówić o jakichś szczegółach - powiedział Siemoniak.

W ubiegły czwartek na posiedzeniu zarządu PO ustalono, że listy Platformy w jesiennych wyborach parlamentarnych mają być gotowe do końca lipca; prawdopodobnie 6 sierpnia zatwierdzi je Rada Krajowa partii.

 

Wybory parlamentarne 2015 »

Oglądaj
Wybory parlamentarne 2015
 • Antoni Macierewicz komentuje zwycięstwo wyborcze PiS (wypowiedź z 26 października)Antoni Macierewicz komentuje zwycięstwo wyborcze PiS...
 • Szydło ogłasza: Gowin będzie ministrem obrony w rządzie PiS (wypowiedź z 8 października)Szydło ogłasza: Gowin będzie ministrem obrony w rządzie PiS...
 • Prof. Gliński: Komorowski wciąż przeżywa traumęProf. Gliński: Komorowski wciąż przeżywa traumę
 • Petru szefem klubu Nowoczesnej. Jest kandydatka na wicemarszałkaPetru szefem klubu Nowoczesnej. Jest kandydatka na wicemarszałka
 • Schetyna: dobrym zwyczajem jest, by wszystkie kluby były w prezydiumSchetyna: dobrym zwyczajem jest, by wszystkie kluby były w...
 • PiS telefonuje do posłanki Kukiz’15. „Oczywiście, że nie przejdę”PiS telefonuje do posłanki Kukiz’15. „Oczywiście, że nie przejdę”
 • Waszczykowski: nie jestem kandydatem na ministra zdrowia czy kulturyWaszczykowski: nie jestem kandydatem na ministra zdrowia czy...
 • Petru: od liczby województw nie zależy bogactwo krajuPetru: od liczby województw nie zależy bogactwo kraju
 • Schetyna: Przed PO największe wyzwanie od 8 lat. Jestem do dyspozycjiSchetyna: Przed PO największe wyzwanie od 8 lat. Jestem do...
 • Nowacka: poproszę Twój Ruch o weryfikacjęNowacka: poproszę Twój Ruch o weryfikację
 • Prof. Gliński: 500 złotych na dziecko możliwe już w pierwszym półroczuProf. Gliński: 500 złotych na dziecko możliwe już w pierwszym...
 • Szef SLD przyłapał ich na gorącym uczynku. Młodzi działacze krytykowali go przed jego gabinetemSzef SLD przyłapał ich na gorącym uczynku. Młodzi działacze...
 • Dzisiaj w „Czarno na białym”: Najpotężniejszy polityk w PolsceDzisiaj w „Czarno na białym”: Najpotężniejszy polityk w Polsce
 • PiS wyznacza delegację. Będzie spotkanie z prezydentem ws. kalendarza wyborczegoPiS wyznacza delegację. Będzie spotkanie z prezydentem ws....
 • Błaszczak do rządu? "Moje ambicje nie są najważniejsze"Błaszczak do rządu? "Moje ambicje nie są najważniejsze"
 • Tak tworzy się rząd. Procedura podstawowa i dwa wyjścia awaryjneTak tworzy się rząd. Procedura podstawowa i dwa wyjścia awaryjne
 • "Myślę, że Ewa Kopacz na czele klubu PO to byłby raczej niezręczny pomysł""Myślę, że Ewa Kopacz na czele klubu PO to byłby raczej...
 • "Będę wypowiadał swoje zdanie, z którym ja się zgadzam""Będę wypowiadał swoje zdanie, z którym ja się zgadzam"
 • Frasyniuk: Beata Szydło jest trzecioligowym graczem w PiS Frasyniuk: Beata Szydło jest trzecioligowym graczem w PiS
 • "Nie uważam, żeby Ewę Kopacz należało z czegokolwiek radykalnie rozliczać""Nie uważam, żeby Ewę Kopacz należało z czegokolwiek...
Wideo: tvn24 Antoni Macierewicz komentuje zwycięstwo wyborcze PiS (wypowiedź z 26 października)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Wybory parlamentarne 2015

Komentarze (38)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
azPiort5790gb

Ten cały PIS i ten Kaczyński to sie na nic nie nadaje

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   marta Warszawa

   Doszło do tego, że Polacy w pojedynku na premiera lepiej oceniają Szydło niż Kopacz, a znaczna część wyborców PO wierzy w zwycięstwo PiS- chyba czas żeby politycy PO zaczęli się pakować.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Kowczan
     Kowczan

     Prezes swoim wystepem pokazal Polakom jakie jest myslenie i jaki kierunek obierze przy nie daj Boze wygranej PISu...brrrrrr....byc moze bedziemy miec w Polsce zatrzymania za nieobecnosc na niedzielnej mszy ...popapraniec !

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       marta Warszawa

       Ja natomiast mam wrażenie,że to już ostatnie ,,występy'' Kopacz.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          3
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Kobra007

         To bardzo dobry znak dla Premier Kopacz: dotychczas twoje wrazenie najczesciej sie mylilo;-))

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           klcek

           ona w gacie robi ze strachu tak boi się PIS i słusznie do kicia za wszystko zło

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              3
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Kowczan
             Kowczan
             • klcek:
             • ona w gacie robi ze strachu tak boi się PIS i słusznie do kicia za wszystko zło
             • rozwiń

             no wlasnie typowe myslenie PISowca ... jak ktos nie z nami to przeciw nam ...a za jakie zlo czlowieku tobie chodzi ??? zastanow sie kilka razy zanim cos nabazgrolisz !

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               zdzislawambroz1
               zdzislawambroz1

               A od kiedy p Kopacz zna sie na gornictwie?skoro pokazala swoja wiedze z medycyny.Niech nie straszy Kaczynskim bo nie kto inny jak Tusk wskazal na przyszlosc sposob prowadzenia jej polityki twierdzac by ja tak prowadzic by zycie w Platformie dla ludzi bylo lzejsze i to tyle.Cala reszta to obluda.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 2
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  4
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Mapanari
                 Mapanari

                 Nazwisko zobowiązuje

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   1
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    1
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   rlph

                   obludne jest PIS; za pieniadze podatnikow chc ponownie doplacac do nierentownych kopalni; za pieniadze podatnikow okradla Polakow w Skokach ( juz zaplacilismy za przekrety PISu 3 miliardy ); PIS, ktory nagle zaczal byc taki spokojny, wycofal Kaczynskiego I innych jemu podobnych, przyznal sie publicnie, ze do tej pory oklamywal I oszukiwal Polakow

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Tusku gdzie nasze 200mld z OFE

                     Ta Kopacz jest naprawdę niesympatyczna.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       2
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        2
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       bulwersant
                       bulwersant

                       Swoje 5 minut PO już miało przed wyborami prezydenckimi i jakoś ":występ" im nie wyszedł więc niech się nie martwią o PiS.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         4
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          4
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Mapanari
                         Mapanari

                         Kopacz ma program dla Śląska. Wciela go w życie od 9 lat.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           4
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            1
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Kobra007

                           Tradycyjnie juz wszystko ci sie kompletnie pomieszalo: 9 lat temu rzadzil nami brat Wielkiego Prezydenta- Premier Jaroslaw Kaczynski razem z Premierem Lepperem i Premierem Giertychem

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             1
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              2
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Mapanari
                             Mapanari

                             Kobra007 - Liczyć lat nie umiesz ....

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               2
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                1
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               Kobra007

                               Zawsze wydawalo mi sie ze brat Wielkiego Prezydenta, Premier Prezes Kaczynski rzadzil nami do jesieni 2007 roku? Ale mozliwe ze Tusk znowu sfalszowal moj podrecznik do nauki historii;-)

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 0
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  1
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 Rottweiler Lowca zKomuchow
                                 Rottweiler Lowca zKomuchow

                                 Przez 8 lat PO mieli program niszczenia Polski gospodarki teraz beda ja odbudowywac.

                                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                   3
                                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                    2
                                   • zgłoś naruszenie
                                   zamknij
                                   Kobra007

                                   Hmmm, gdyby Grecja przed osmiu laty miala taki "program niszczenia" to dzisiaj nie stalaby na krawedzi bankructwa

                                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                     0
                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                      2
                                     • zgłoś naruszenie
                                     zamknij
                                     lightkefir
                                     lightkefir

                                     Możesz przytoczyć jakieś dane na potwierdzenie swojego stwierdzenia?

                                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                       1
                                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                        0
                                       • zgłoś naruszenie
                                       zamknij
                                       Mapanari
                                       Mapanari

                                       Jeszcze jest tyle do ukradzenia. Przez 8 lat budowali siatkę i strukturę "dojarek" w postaci przeróżnych firm Skarbu Państwa że teraz ciężko się myśli o rozstaniu i o konsekwencjach gdy wszystko wyjdzie na jaw.

                                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                         0
                                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                          1
                                         • zgłoś naruszenie
                                         zamknij
                                         Więcej komentarzy - rozwiń
                                         Zasady forum
                                         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                         Pozostałe informacje