tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wyłudzali VAT ze sprzedaży luksusowych zegarków. CBŚP rozbiło grupę

Wyłudzali VAT ze sprzedaży luksusowych zegarków. CBŚP rozbiło grupę
Grupę rozbili funkcjonariusze CBŚP

CBŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem podatku VAT z fikcyjnej sprzedaży luksusowych zegarków na Ukrainę. Zatrzymano 15 osób, w tym dwóch liderów grupy – poinformowała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Hamelusz ujawniła, że przestępcy wykorzystywali legalnie działające firmy. - Proceder polegał na sfingowanym wielokrotnym eksporcie tej samej partii towaru na Ukrainę. Ta sama przesyłka była bowiem wysyłana przez różne firmy – wyjaśniła rzeczniczka. Dodała, że rzekome luksusowe zegarki w rzeczywistości były tanimi podróbkami.

Milion złotych ze skarbu państwa

Według dotychczasowych ustaleń szefowie grupy na nielegalnym procederze mogli wyłudzić ze skarbu państwa nawet milion zł nienależnego podatku. W tej działalności pomagać im mieli przedsiębiorcy z województw: dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, którzy w dokumentacji wykazywali eksport zegarków za granicę. Za taką przysługę mieli otrzymywać od 5 do 10 proc. z wyłudzonego podatku.

Po fikcyjnym wysłaniu towaru, podejrzani składali deklaracje VAT, na podstawie których otrzymywali zwrot podatku. Według ustaleń śledczych dzięki tej działalności podejrzani wyłudzili ze Skarbu Państwa w okresie od 2014 do końca 2016 roku milion złotych.

Na trop zorganizowanej grupy przestępczej wpadli funkcjonariusze rzeszowskiego CBŚP wraz z przedstawicielami tamtejszego Urzędu Kontroli Skarbowej.

Wśród zatrzymanych 15 osób jest dwóch liderów grupy. To obywatele Polski i Ukrainy. Pozostali to przedsiębiorcy, którzy pomagali w procederze.

Hamelusz poinformowała, że wszystkim Prokuratura Regionalna w Rzeszowie, nadzorująca śledztwo, postawiła zarzuty dotyczące przestępstw karno-skarbowych. Ponadto liderom zarzuciła kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, a pozostałym – udział w tej grupie.

Liderom grupy grozi do 10 lat pozbawienia wolności, a członkom grupy do 5 lat.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje