"Wyjść z Iraku najszybciej, jak to możliwe"

Kwaśniewski: Polacy powinni zakończyć misję w Iraku
Kwaśniewski: Polacy powinni zakończyć misję w Iraku
TVN24
Kwaśniewski: Polacy powinni zakończyć misję w IrakuTVN24

Stanowisko LiD w sprawie obecności polskich wojsk w Iraku jest jasne - należy wyjść tak szybko, jak jest możliwe - zapewnił były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Według szefa PO Donalda Tuska, koalicja LiD nie ma jednolitego stanowiska w tej sprawie.

Szukanie winnego ...

Podczas telewizyjnej debaty Tusk spytał Kwaśniewskiego, jak "negocjował z Amerykanami", że Polacy są w Iraku "dłużej niż trzeba" i mają poczucie, że ta "misja nie przyniosła pożądanych efektów".

Kwaśniewski przypomniał, że zarówno Tusk, jak i szef PiS Jarosław Kaczyński poparli w 2003 roku decyzję o polskim udziale w interwencji w Iraku. - Jestem za to wdzięczny i rozumiem, że rąk nie umywacie - zaznaczył b. prezydent.

Decyzja ta była słuszna. Był to element walki z grożącym nam wszystkim do dzisiaj zresztą terroryzmem Aleksander Kwaśniewski o wysłaniu wojsk do Iraku

Jego zdaniem, tak długo, jak konflikt w Iraku będzie trwał, trudno oczekiwać konkretnych efektów w postaci "inwestycji czy innych poważnych efektów ekonomicznych". "Natomiast uważam, że politycznie Polska błędu nie popełniła" - zaznaczył b. prezydent.

Ustalić stanowisko

Kwaśniewski podkreślił jednocześnie, że jego formacja chciała, aby wojska polskie opuściły Irak w roku 2006.

- Kolejne decyzje o przedłużaniu mandatu polskich wojsk są decyzjami kolejnego rządu i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, więc ja za to odpowiedzialności wziąć nie mogę - powiedział Kwaśniewski.

- Wiem, że jest pan daleko od swojego obozu politycznego, że jest pan (...) raczej twarzą, niż mózgiem kampanii LiD-u, ale w tej sprawie proponowałbym, aby pan jednak zdyscyplinował tych ludzi, bo oni mogą mieć wpływ na decyzje Donald Tusk o obecności żołnierzy w Iraku

- Stanowisko LiD jest jasne: z Iraku trzeba wyjść po konsultacjach z sojusznikami tak szybko, jak to jest możliwe. Kropka" - przerwał mu Kwaśniewski

"Pan, jako przyszły premier..." - Jak pan, jako przyszły premier chce prowadzić politykę europejską? - pytał Aleksander Kwaśniewski swojego adwersarza. Nie po raz pierwszy tego wieczoru były prezydent zwrócił się do Tuska, jako "przyszłego premiera".

Tusk wykorzystał to, by odpowiedzieć: - Jak pan wróci do swoich towarzyszy z LiD-u, to wie pan, co panu powiedzą za to, że pan trzeci raz mówi, że PO wygra wybory, a Tusk będzie premierem? Oczekiwali od pana trochę więcej wiary we własne siły i siły LiD - ironizował lider Platformy.

Dalej krytykował byłego prezydenta za to, że - jak mówił - czasami "próbuje wmówić, jak się ciężko napracował np. przy wyprowadzeniu wojsk radzieckich z Polski". Tymczasem - jak zasugerował Tusk - Kwaśniewski jest za wprowadzeniem tych wojsk do Polski współodpowiedzialny. - Nie radzę wracać do przeszłości, to nie jest pana silna strona - zwrócił się szef PO do Aleksandra Kwaśniewskiego.

"Ja pytałem o rolnictwo, a pan mówi o Chinach" Tusk pytał z kolei Kwaśniewskiego, jak LiD wyobraża sobie udział polskiej polityki rolnej w budżecie Unii Europejskiej.

Były prezydent uznał, że o wspólnej polityce rolnej Unii Europejskiej należy rozmawiać z Francuzami. Przypomniał słowa prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, który jest zdania, że trzeba zrezygnować z polityki dopłat dla rolników w ciągu najbliższych kilku lat, przy najbliższej perspektywie budżetowej UE.

- W UE powinniśmy być na tyle silnym, aby współtworzyć perspektywę budżetową i wszystkie wspólne polityki. Potrzeba nam więcej UE, więcej Europy, więcej wspólnych polityk europejskich: polityki zagranicznej, polityki bezpieczeństwa, wspólnych polityk wobec takich partnerów jak Rosja, USA, Chiny. Trzeba odwagi w mówieniu i działaniu w UE - przekonywał Kwaśniewski.

Tusk nie ustępował: - Pan mi nie odpowiedział. Ja pytałem o wzrost nakładów na rolnictwo, a pan mówi o Chinach - ripostował lider PO. - Chciałbym wiedzieć, czy te 43 procent, jakie dzisiaj UE daje na rolnictwo, powinno być mniejsze czy większe - nalegał.

- Większe być nie może, ale nie powinno

Zjednoczeni w krytyce polityki braci Kaczyńskich

Obaj politycy – zarówno szef PO, jak i lider LiD – krytykują politykę zagraniczną braci Kaczyńskich i minister spraw zagranicznych Anny Fotygi. Krzysztof Skowroński więc pytał obu: - Czy krytykują panowie za: weto w sprawie negocjacji UE z Rosją, ideę budowy rurociągu Odessa-Brody-Płock, ideę wspólnej elektrowni na Litwie, ideę tarczy antyrakietowej, za sposób negocjacji w sprawie liczenia głosów w Europie?

Tusk i Kwaśniewski jednym głosem krytykują politykę zagraniczną rzadu PiS
Tusk i Kwaśniewski jednym głosem krytykują politykę zagraniczną rzadu PiSTVN24

Pierwszy odpowiadał Tusk: - Byłoby idealnie, gdyby bracia Kaczyńscy dobrze poprowadzili wymienione przez pana sprawy –zwrócił się do dziennikarza. Skoncentrował się na jednej, sprawie – jak mówił „kluczowej”, czyli przyszłej pozycji Polski w UE.

- Tuż przed czerwcowym szczytem w Brukseli bracia Kaczyńscy tak bardzo się napięli, pogrozili Europie, że nie wrócą bez jeszcze lepszego sposobu liczenia głosów – mówił Tusk. Dodał, że Platforma starała się pomóc, doradzała „konkretne rozwiązania, konkretne scenariusze”. - Bracia Kaczyńscy pojechali - jeden faktycznie, a drugi duchowo. Przez całą noc był taki dreszczowiec europejski, cała Europa wstrzymała oddech – mówił lider PO. - A następnie triumfalnie ogłosili, że się poddali - ironizował.

W sprawie rurociągu Odessa-Brody Tusk powiedział tylko: - Jestem za rurociągiem, a nie za ideą. Ideą ropa nie popłynie, ropa płynie rurociągiem – dodał.

Aleksander Kwaśniewski ocenił natomiast, że rurociąg Odessa-Brody jest potrzebny. - Prace i rozmowy w tej sprawie trwają od lat. Nic nowy rząd z tym nie ma wspólnego, poza brakiem sukcesu – ocenił były prezydent. Odniósł się także, jak jego przedmówca do szczytu UE w Brukseli. - Uważam, że „pierwiastek” był ideą, która nie była taka zupełnie bez sensu od samego początku. Natomiast sposób jej przeprowadzenia był straszny, fatalny, nieskuteczny – podkreślił. - Ten rząd po prostu nie potrafi przeprowadzić koncepcji, które być może nawet dałoby się uratować, gdyby one były kompetentnie i właściwie przeprowadzone - skwitował.

Kwaśniewski stwierdził też, że mamy "całkowity pat" w stosunkach z Rosją. Jego zdaniem, nie dość, że nie ma żadnego postępu od czasu poprzednich rządów, to nie ma "nawet idei co z tym zrobić". - Rosjanie mają swoje interesy, bardzo rozbieżne - mówił. Według niego, poprawa stosunków z Rosją nie jest łatwa, ale możliwa.

O godności i honorze w polityce zagranicznej

Od prowadzącego drugą część debaty Krzysztofa Skowrońskiego z Polskiego Radia obaj politycy usłyszeli pytanie o uniwersalne wartości – godność i honor - w polityce zagranicznej.

Czym dla nich jest honor i godność w polityce zagranicznej?
Czym dla nich jest honor i godność w polityce zagranicznej?TVN24

- Godność i honor, i patriotyzm, i pamięć historyczna - wszystko ma ogromne znaczenie, ale nie mogą wypełniać jedynie polityki zagranicznej - odpowiadał były prezydent. Dodał, że polityka zagraniczna, to "określanie celów strategicznych, osiąganie tych celów i stosowanie instrumentów, które są skuteczne".

Według niego, nie ma sprzeczności miedzy skuteczną polityką zagraniczną, a zachowaniem w niej godności: - Znam wiele krajów, które troszczyły się o swoją godność i przestawały istnieć jako państwo, bo nie zatroszczyły się o swoje podstawowe interesy. Znam też kraje, gdzie godność była formułowana w kategorii interesów - mówił Kwaśniewski.

Skrytykował premiera i lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego za tworzenie wrażenia, że to się wyklucza. - Żyjemy w fałszywym świecie narzucanym nam dzisiaj przez Jarosława Kaczyńskiego, który chce wytłumaczyć, że zamiast skutecznej polityki zagranicznej można walczyć o honor, godność i pamięć historyczną, i to wystarczy. To absolutnie nie wystarczy. To jest konieczny element, aby nasza polityka była skuteczna, ale niewystarczająca - zaznaczył.

Dla lidera Platformy Donalda Tuska godność i honor z kolei, to "te cechy, które powinny nam towarzyszyć w chwilach największej próby". - Polacy nie chcą się wstydzić za swoich polityków za granicą. Za polityków, którzy są niekompetentni albo niegodnie się zachowują. Mają dość polityków różnych opcji, którzy powodują, że wstyd powiedzieć, że to nasi politycy - mówił Tusk. - Polska nowoczesna dyplomacja będzie wymagała ludzi wykwalifikowanych - dodał.

Dalej mówił: - Godność i honor w polityce zagranicznej mogą prezentować ci ludzie, którzy kiedy była potrzeba historyczna, narodowa, twardo stawali w obronie godności narodu. Godnym i honorowym trzeba być wtedy, kiedy ojczyzna jest w potrzebie, kiedy obcy jej zagraża.

Chcieliście sprzedać pozycję Polski za nic

Politycy spierali się o ukute przez PO hasło "Nicea albo śmierć", wygłoszone we wrześniu 2003 przez Jana Rokitę z PO. Były prezydent pytał Tuska, czy nie sądzi, że to hasło spowodowało straty dla proeuropejskiej postawy w Polsce.

Tusk: sprzedalibyście silną pozycję Polski - i to za nic.
Tusk: sprzedalibyście silną pozycję Polski - i to za nic.TVN24

- Dziwię się, że pan zadaje to pytanie – odpowiadał Tusk. - Gdyby nie to, że rozmawialiśmy twardo, to byście silną pozycję Polski sprzedali - i to za nic.

Jak dodał, w tej sprawie Platforma była zdeterminowana, a on sam wielokrotnie rozmawiał z Aleksandrem Kwaśniewskim i byłym premierem Leszkiem Millerem o tym, "że należy bronić zapisu, który dawał Polsce realny wpływ w Europie". Tusk zarzucając Kwaśniewskiemu, że stanowisko lewicy w sprawie Traktatu Konstytucyjnego było słabe, porównał je do sprawy interwencji w Iraku:

- Do dziś nie wiemy, gdzie są te korzyści, o których mówił pan i pańscy ministrowie. Jak dziś pamiętam wypowiedź jednego z przedstawicieli pańskiego rządu, ile to pieniędzy i ropy naftowej popłynie do Polski ze względu na interwencję w Iraku - podkreślił szef PO. Dodał, że Polacy zapłacili za tę interwencję miliard złotych i "nadal nie wiemy jak z tego wyjść".

- To nieuczciwe i niesprawiedliwe – odpowiadał Kwaśniewski. - Można mówić, że PO siedząc w Warszawie zrobiła więcej, niż dla negocjacji, niż ci którzy siedzieli tam na salach, godzinami dyskutowali. To takie przekonanie, że byliście demiurgami, manipulatorami - zaznaczył prezydent. Jak dodał, jest to "odbieranie zasług prawdziwym negocjatorom, dyplomatom".

kdj

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24