tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wyjaśnią, że Galileusz nie spłonął

Wyjaśnią, że Galileusz nie spłonął
Foto: sxc.hu Galileusz zmarł w wieku 77 lat, ze starości...

Międzynarodowy rok astronomii dobiega już końca, ale jeszcze tyle pytań zostało bez odpowiedzi. Na przykład, czy Galileusz został spalony na stosie, czy zamknięty w więzieniu.

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Centrum Myśli Jana Pawła II wynika, że jedynie 19 proc. Polaków zna prawdę o śmierci Galileusza. Nie jest bowiem prawdą, jak uważa 50 proc., że renesansowy naukowiec spłonął na stosie.

Komiks Henryka Sawki ze strony centrum

O tym, że za propagowanie teorii Kopernika naukowiec - po procesie inkwizycyjnym - resztę życia spędził w areszcie domowym, postanowiło przypomnieć Centrum Myśli Jana Pawła II, poświęcając temu specjalną stronę internetową (www.centrumjp2.pl/galileusz). Znajdziemy tam m.in. komiks o Galileuszu Henryka Sawki oraz wypowiedź Jana Pawła II, którego wystąpienie z 1992 roku przypomniano na stronie, a który chciał doprowadzić do rehabilitacji naukowca.

Utworzenie strony jest częścią projektu "Sprawa Galileusza, czyli sąd nad wierzącym naukowcem".

Prawda całą dobę

Na tym przekonywanie "niedoinformowanych" się nie kończy. 25 listopada pod bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się happening. Od godz. 12.00 młodzi ludzie przebrani w tekturowe stroje, imitujące płomienie ze stosu, będą rozdawać zakładki do książek z komiksem Sawki.

- Jeśli ktoś chce taką zakładkę otrzymać, wystarczy około godz. 12.00 pojawić się w okolicach Krakowskiego Przedmieścia - zachęca Adrian Sinkowski z CMJPII.

Projekt zakończy się 26 listopada. O godz. 20.15 w Starym BUW-ie (sala 211/212) rozpocznie się debata "Sprawa Galileusza, czyli sąd na wierzącym naukowcem". Wezmą w niej udział: prof. Krzysztof Meissner z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego i dominikanin Łukasz Mścisławski, absolwent Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dyskutujący będą szukali odpowiedzi na pytania: czy współczesne odkrycia nauk ścisłych są sprzeczne z nauczaniem Kościoła o stworzeniu świata? Czy współczesnemu intelektualiście wypada wierzyć w Boga? Czy Kościół katolicki ogranicza wolność badań naukowych?

Ale czy uda się przekonać zwolenników "teorii stosu"?

Obejrzyj program dokumentalny o odkryciach Galileusza zrealizowany przez Religia.tv

sm/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje