tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wygrali z białaczką, teraz walczą o życie innych

Wygrali z białaczką, teraz walczą o życie innych
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Wygrali z chorobą, teraz walczą o życie innych

W poniedziałek w Sopocie odbyła się szczególna premiera. Po raz pierwszy w Teatrze Wybrzeże można było zobaczyć niezwykły film „Lekcja Agaty” dokumentujący walkę z chorobą znakomitej siatkarki Agaty Mróz-Olszewskiej. Film pokażemy w TVN24 w niedzielę. Jego sopocką premierę poprzedził spektakl „Kocham Cię życie”, przygotowany przez dzieci, które walkę z chorobą wygrały.

W przedstawieniu „Kocham Cię życie” zagrały dzieci i młodzież, którym dzięki przeszczepowi szpiku kostnego, udało się wygrać z białaczką. Młodzi aktorzy, we własnym krótkim jeszcze życiu, musieli przejść trudne życiowe role. Teraz stanęli na scenie. Odgrywane w teatrze sceny, to sceny z ich życia. W wyuczonym tekście odnajdywali skrawki własnych przeżyć.

Scenariusz napisało życie

Podstawą scenariusza tego spektaklu był pamiętnik chorej na białaczkę pani Magdaleny. -Bardzo było nam ciężko o tym mówić i ciężko było nam się tego uczyć na pamięć ponieważ no....tak z serca po prostu ciężko. Wszystko się przypominało jak było w chorobie - mówi Dominika Szewczyk, która wygrała walkę z białaczką.

Wspólne cierpienia i wspólny cel

Dzieci biorące udział w przedstawieniu łączy wspólnota cierpień, które spadły na nie o wiele za wcześnie. Wielu z nich nierówną walkę z chorobą wygrało. Inne wciąż walczą, ale mają wspólny cel, by pokazać innym, że z chorobą można wygrać i że chorym można pomóc, oddając szpik. W tym spektaklu była też przewidziana rola dla Agaty Mróz-Olszewskiej, niestety ona w przedstawieniu już nie zagrała.

Film jak testament Agaty

Film „Lekcja Agaty” - to film o walce, jaką podjęła Agata. Miał on pokazać jej trudną walkę z chorobą i jej zwycięstwo, o wiele cenniejsze niż to na siatkarskim parkiecie.

Film stał się testamentem Agaty, kamera księdza Macieja Makuły, kapelana chorej siatkarki, towarzyszyła jej we wszystkich najważniejszych momentach - gdy przechodziła chemioterapię i gdy po raz pierwszy przytulała ukochaną córeczkę Lilianę. Dokumentowi przyświecają słowa Agaty: "Ja pokazałam jak walczyć, Ty pokaż jak wygrywać". 

Po sopockiej premierze, młodzi artyści wyszli na ulice, by jak najwięcej osób namówić do zarejesrtowania się w bazie dawców szpiku kostnego. - Agacie się nie udało, ale jest jeszcze wiele osób, którym możemy pomóc - mówi mąż siatkarki Jacek Olszewski. - Moim pragnieniem jest stworzenie największego w Polsce rejestru dawców szpiku. Pierwszym krokiem ma być przekroczenie bariery 100 tys. zarejestrowanych dawców.

" Lekcja Agaty  " 

Agata Mróz. Siatkarka, złota medalistka Mistrzostw Europy. Złotko. Jej heroiczną walkę z chorobą obserwowała cała Polska. I trzymała kciuki. Mimo złego stanu zdrowia postanowiła, że zrealizuje swoje największe marzenie - urodzi dziecko. Lilianka przyszła na świat 4 kwietnia 2008 roku. Agata była szczęśliwa. Została mamą. W końcu mogła się poddać operacji przeszczepu szpiku kości. Kadr, w którym macha ręką do kamery ze szpitalnego łóżka zapadł w pamięć wielu widzom. Agata zmarła 22 maja. Ale stała się symbolem walki o życie.

- Jej śmierć nie poszła na marne - mówił  mąż Agaty, Jacek Olszewski - Ludzie zaczęli masowo oddawać szpik. A to oznacza wiele uratowanych istnień.

  W niedzielę, 3 sierpnia, o godzinie 11.30

W TVN24 pokażemy niezwykły film o Agacie Mróz  - "Lekcja Agaty". Film, który nakręcił przyjaciel rodziny, ksiądz Maciej Makuła.  Początkowo miał to być zapis zwycięstwa dziewczyny. Ale życie napisało inny scenariusz. Ksiądz Makuła zarejestrował ostatnie miesiące jej życia. Przechodzenie kolejnych chemioterapii, narodziny córki oraz chwilę, gdy widziała ją ostatni raz. Ksiądz Makuła stworzył film będący prawdziwym testamentem siatkarki.

Po filmie w studio TVN24, Brygida Grysiak  gościć będzie męża Agaty Jacka Olszewskiego oraz osoby, które wygrały walkę z białaczką. Będą też przedstawiciele fundacji zajmującej się gromadzeniem dawców szpiku kostnego.

eko/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje