tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Działkowcy przed Trybunałem

Wojna o ogródki działkowe

Wojna o ogródki działkowe
Foto: TVN24 Większość działek podlega Polskiemu Związkowi Działkowców

Ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych niegodna z konstytucją? Tak uznał pierwszy prezes Sądu Najwyższego prof. Lech Gardocki. Zakwestionował to, że grunty nie są przypisane działkowcom tylko Polskiemu Związki Działkowców, organizacji, której nikt nie może skontrolować - ani ministerstwa ani NIK - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Ogródki zajmują 44 tysiące hektarów i są warte nawet kilkanaście miliardów złotych. O prawa do nich spierają się Polski Związek Działkowców, sami działkowcy i gminy, które chętnie odzyskałyby cenne tereny.

Wszystkie ogródki działkowe oraz ich użytkownicy muszą należeć do tej organizacji. Działkowcy mają obowiązek płacić na jej rzecz składki. A z tych pieniędzy zarządy poszczególnych ogrodów wykupują prenumeratę wydawanego miesięcznika "Działkowiec".

Ale to tylko początek kontrowersji. Największe wywołuje to, że prawo do gruntów jest przypisane nie działkowcom, ale PZD, który do dwóch trzecich z nich ma prawo wieczystego użytkowania.

Gdy więc gmina czy państwo chcą zlikwidować ogródek, bo np. przykład chcą tam zbudować drogę, muszą uzyskać zgodę związku. Nawet sami działkowcy nie mogą bez zgody PZD dysponować swoimi działkami. Muszą mieć zgodę związku nawet, gdy chcą przekazać grunt dzieciom lub krewnym.

Będą protestować

I to właśnie jest jeden z głównych powodów, dla których prof. Gardocki zdecydował się zaskarżyć całą ustawę do TK. W 16-stronnicowym uzasadnieniu punkt po punkcie udowadnia, że ustawa nie chroni prawa własności działkowców, ogranicza je samorządom i Skarbowi Państwa oraz "przymusza obywateli do zaspokajania ich potrzeb w ramach odgórnie tworzonej korporacji o uprzywilejowanym statusie prawnym".

PZD wniosek prof. Gardockiego postrzega jako zamach na działki. Już kiedy kilka miesięcy temu sędzia zaskarżył do TK tylko część przepisów ustawy, związek zorganizował akcję zbierania podpisów apelem o wycofanie wniosku z Trybunału. - Przyszło blisko 1600 listów i pism - mówi radca prawny PZD Bartłomiej Piech.

Ale większość działkowców, którzy próbują się przeciwstawić PZD, cieszy się z inicjatywy prof. Gardockiego.

- Na październik organizujemy protesty w Warszawie przeciwko związkowi - zapowiada Piotr Moskwa ze stowarzyszenia Zacisze - Niezależne Ogrody w Szczecinie.

mac/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Działkowcy przed Trybunałem

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
hibiskus2

Prezydent podpisał ustawę o ogródkach działkowych

Marzenie o kupnie swojej działkę i płacić dla Państwa rozwiało się i znów płacić będziemy do kieszeni PZD. Moim zdaniem PREMIER I PREZYDENT o dali z budżetu 2 MILIARDY złotych dla PZD. A które mogły by zasilić kasę Budżetu ja by były działki ma WŁASNOŚĆ to pieniądze rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   hibiskus2

   Moim zdaniem do PZD , CBA powinno wkroczyć przede wszystkich przejrzeć finanse na najwyższym szczeblu PZD, a potem do Okręgów PZD to zobaczymy jacy politycy byli sponsorowani

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje