tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Woda na tamie lekko w górę

Woda na tamie lekko w górę
Sytuacja w poniedziałek po południu na tamie we Włocławku

W ocenie służb kryzysowych, nie będzie już kolejnej fali kulminacyjnej na tamie we Włocławku. Mimo, że w poniedziałek w ciągu dnia poziom wody w Wiśle nieznacznie się podniósł, to większość prześwitów w tamie jest zamknięta.

18:00 - poziom wody wzrósł do 769 cm.

16:00 – stan wody na Wiśle podniósł się do 766 cm. Służby kryzysowe nie widzą jednak zagrożenia, a na 10 prześwitów tamy w pełni otwarte są tylko dwa, którymi woda spływa bez przeszkód.

12:30 - Woda przy tamie we Włocławku systematycznie opada, najnowsze dane z godziny 12 mówią o poziomie 761 cm.

Oglądaj
Sytuacja w poniedziałek rano na tamie w Włocławku
Wideo: TVN24/ fot. PAP Sytuacja w poniedziałek rano na tamie w Włocławku

8:30 - Poziom Wisły na tamie wynosi w poniedziałek rano 770 cm, 78 cm mniej niż dobę wcześniej. Zrzut wody również uległ zmniejszeniu i wynosi 5100 metrów sześciennych na minutę w porównaniu do 5500 wcześniej. Najgorsze tama ma za sobą, znacznie pomogła jej wyrwa w wałach pod Świniarami, która osłabiła główną falę powodziową płynącą na północ.

6:36 - Poziom Wisły we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie) w poniedziałek o godz. 6 wyniósł 777 cm. W ciągu ostatniej doby lustro rzeki obniżyło się o ponad 75 cm, a tylko w nocy - o 20 centymetrów. - Spadek stanu Wisły spowodowany jest przede wszystkim wyrwą w tamie w Świniarach na Mazowszu - mówi Jerzy Jurasz w Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta we Włocławku. - Zrzut wody z tamy sięga 5450 m sześciennych na sekundę - dodaje.

Oglądaj
Włocławek falę ma za sobą
Wideo: TVN24 Włocławek falę ma za sobą

Okolice zdarzenia w Zumi.plNIEDZIELA

22:20 - "Spodziewaliśmy się fali kulminacyjnej w niedzielę około godziny 17-18. Szacowaliśmy, że przypływ będzie wynosił 6,8 tys. metrów sześciennych na sekundę, a odpływ - 6200. Jednak wszystko wskazuje na to, że fala przeszła nad ranem, gdy o godzinie 5 stan Wisły wynosił 8,55 m. Później stan wody systematycznie się obniżał i wieczorem wynosił 8 m i utrzymuje się", poinformował PAP Janusz Majerski, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta we Włocławku.

21: 56 - kolejne 3 cm mniej na tamie - teraz tylko 759 cm.


21:06 - We Włocławku Wisły znowu mniej, tym razem o 5 cm - stan wody 798 cm.

19:25 - Wisła już nie przybiera: 803 cm we Włocławku.

18:36 - Woda nadal nieznacznie opada - we Włocławku 807 cm.

17:36 - Wisła we Włocławku - 811 cm.

17: 00 - poziom Wisły nadal się nie podnosi. Najprawdopodobniej nie zostanie zwiększona prędkość zrzutu wody.

14:00 - poziom Wisły wynosił 820 centymetrów, czyli tyle, ile przed 18 godzinami. Zrzut wody z zapory na rzece wynosi 5 tys. 571 centymetrów sześciennych na sekundę. - W ocenie włocławskiego sztabu kryzysowego, stan Wisły już nie powinien być wyższy niż w niedzielę rano, a to oznacza, że sytuacja nie pogorszy się. Panuje wśród nas ostrożny optymizm

Oglądaj
Woda we Włocławku opada (TVN24)
Woda we Włocławku opada (TVN24)
- powiedziała PAP Aleksandra Bartoszewska z urzędu miasta we Włocławku.

13:30 - Skutkiem przerwania wału przeciwpowodziowego w miejscowości Świniary blisko Kępy Polskiej będzie niższy dopływ wody do zbiornika we Włocławku - powiedział w niedzielę dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Mieczysław S. Ostojski.

10:40 Stan wody na tamie na godz. 10 - wciąż 837 cm

10:34 Woda z Wisły podtopiła, podobnie jak w czasie poprzednich większych powodzi wiosną i latem, kilka ulic na osiedlu Zawiśle. Tylko cztery osoby zdecydowały się opuścić domy i przenieść się do rodziny, nikt nie skorzystał z miejsc przygotowanych przez służby miejskie w dwóch szkołach. Ponad 400 osób ewakuowano z nadwiślańskich miejscowości w gminach Bobrowniki, Unisław i Włocławek.

10:30 Fala kulminacyjna na Wiśle we Włocławku jest spodziewana w niedzielę około godziny 14 - informuje Dariusz Bogacz, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wcześniej szacowano, że fala dojdzie do tamy około południa.

9:00 Konferencja szefa MSWiA Jerzego Millera. Minister: - Nic nie zagraża tamie we Włocławku. Nie wiem, skąd się biorą domniemania, że cokolwiek jest nie tak.

8:00 Stan Wisły - 844 cm, to prawie dwa metry powyżej stanu alarmowego


Oglądaj
Tama we Włocławku (TVN24)
Wideo: TVN24 Tama we Włocławku (TVN24)
Fala do miasta ma dotrzeć przed południem. Spodziewany dopływ wody to 6700 metrów na sekundę, ilość jakiej nie notowano w tym miejscu od 1979 roku. Do ewakuacji przewidziano mieszkańców sześciu włocławskich gmin: Kosinowa, Dębu Polskiego (w tym: Dębu Dużego i Dębu Małego), Skoki Małe, Skoki Duże, Wioski Szlacheckiej, Dobiegniewa.

Zbiornik ratuje Włocławek

We Włocławku, by zapobiec katastrofie na ogromną skalę opróżniany jest zbiornik retencyjny powyżej tamy na Wiśle. Prezydent miasta ostrzega jednak, że te działania mogą okazać się niewystarczajace.

- Cały czas jest opróżniany zbiornik retencyjny powyżej zapory na Wiśle. W tej chwili w tym zbiorniku powstała rezerwa półtora metra. Dopiero po takim dopływie osiągnie stan maksymalny. Chciałbym przypomnieć, że jeden centymetr na zaporze, to jest milion metrów sześciennych. W związku z tym, ta rezerwa brzmi imponująco, ale jest na pewno nie do końca wystarczająca tej wielkości fali, która w tej chwili płynie do Włocławka - poinformował prezydent miasta Andrzej Pałucki.

nsz//kdj, mtom/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje