tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Słowa "wulgarne" czy "emocjonalne"? Wniosek o ukaranie posła Sowy trafi do komisji etyki

zobacz więcej wideo »
Słowa "wulgarne" czy "emocjonalne"? Wniosek o ukaranie posła Sowy trafi do komisji etyki
 • Marek Sowa o incydencie przed gabinetem marszałkaMarek Sowa o incydencie przed gabinetem marszałka
 • Janina Ochojska niewpuszczona do Sejmu. "Walczcie do końca, nie odpuszczajcie"Janina Ochojska niewpuszczona do Sejmu. "Walczcie do końca, nie odpuszczajcie"
 • Ochojska: Może władza boi się prawdy. O osoby niepełnosprawne się nie dbaOchojska: Może władza boi się prawdy. O osoby niepełnosprawne się nie dba
 • Janina Ochojska i Wanda Traczyk-Stawska bez zgody na wejście do SejmuJanina Ochojska i Wanda Traczyk-Stawska bez zgody na wejście do Sejmu
 • "W czym Piotr Duda jest lepszy od Janiny Ochojskiej?""W czym Piotr Duda jest lepszy od Janiny Ochojskiej?"
 • Piotrowicz o niewpuszczeniu Ochojskiej i Traczyk - Stawskiej do SejmuPiotrowicz o niewpuszczeniu Ochojskiej i Traczyk - Stawskiej do Sejmu
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Marek Sowa o incydencie przed gabinetem marszałka

Do komisji etyki skierowany zostanie wniosek w sprawie Marka Sowy, który - według szefa Centrum Informacyjnego Sejmu - miał w wulgarny sposób zwracać się do pracownicy sekretariatu marszałka. Poseł Nowoczesnej zapewnia, że rozmowa była emocjonalna, ale nie padły w niej nieparlamentarne słowa.

Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska nie została w środę wpuszczona do budynku parlamentu, aby spotkać się z protestującymi osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami.

Tę sytuację w sekretariacie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego próbowali wyjaśnić tego samego dnia posłowie Nowoczesnej: szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz, rzeczniczka Paulina Hennig-Kloska oraz Marek Sowa. Jak relacjonowali, Straż Marszałkowska zagrodziła im drogę i nie pozwoliła wejść do sekretariatu.

"Zwracał się w wulgarny sposób" do urzędniczki

Według wersji zdarzeń przedstawionej przez dyrektora Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzeja Grzegrzółki, troje posłów weszło do sekretariatu, w którym urzędniczka "wytłumaczyła kulturalnie", że nie ma możliwości - "wchodząc z ulicy", bez umówionego spotkania - na rozmowę z marszałkiem. Grzegrzółka dodał, że na spotkanie z Kuchcińskim czasami czeka się tygodniami.

W reakcji na słowa urzędniczki poseł Sowa miał użyć "nieparlamentarnego języka, obraził ją i zwracał się do niej w wulgarny sposób". Grzegrzółka poinformował, że do sejmowej komisji etyki trafi wniosek o ukaranie polityka Nowoczesnej.

To właśnie środowe wydarzenia - podał dyrektor CIS - miały spowodować, że ustawiono w korytarzu prowadzącym do gabinetu Kuchcińskiego ściankę z logo 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczpospolitej. Ogranicza ona dostęp do sekretariatu marszałka Sejmu. - Kancelaria Sejmu chce, stawiając ten billboard, pokazać tym, którzy decydują się na takie partyzanckie akcje, że nawet wysoka temperatura sporu politycznego nie jest usprawiedliwieniem dla niektórych słów i czynów - zaznaczył.

"Nie padły słowa nieparlamentarne"

Poseł Sowa inaczej ocenił sytuację.

- Gdyby mi ktoś powiedział, że poseł nie będzie mógł wejść do sekretariatu marszałka Sejmu, powiedziałbym, że to jest nieprawdopodobne. Wczoraj to było faktem, że Straż Marszałkowska stanęła przed drzwiami i powiedziała, że nie możemy wejść - mówił.

Przyznał, że po wejściu do sekretariatu marszałka, politycy Nowoczesnej rozmawiali z urzędniczką. - Rozmowa była w jakiejś mierze emocjonalna, ale nie padły w niej słowa nieparlamentarne - zapewnił poseł Sowa. Dodał, że wejście posłów Nowoczesnej do sekretariatu nie było "ostre" ani "siłowe".

Ocenił, że marszałek Sejmu - choć jest "chroniony kordonem" - nie może powstrzymać polityków opozycji od tego, by weszli do sekretariatu i poprosili o spotkanie z nim.

Marek Sowa na swoim profilu na Facebooku udostępnił nagranie, pokazujące dyskusję posłów z przedstawicielem Straży Marszałkowskiej na korytarzu przed sekretariatem. Rozmowy z urzędniczką filmik nie obejmuje.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje