tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wniosek o Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry

"Wniosek ma charakter merytoryczny. Złamanie konstytucji miało miejsce"

"Wniosek ma charakter merytoryczny. Złamanie konstytucji miało miejsce"
Foto: TVN 24 | Video: TVN 24 PO jest pewna skuteczności wniosku

- Jesteśmy przekonani, że złamanie konstytucji miało miejsce. Wniosek nie jest nowy i nie powinien być wpisywany w bieżący kontekst polityczny. Naszą intencją jest obrona racji stanu - powiedział szef klubu PO Rafał Grupiński komentując wniosek o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. Platforma złożyła go w czwartek. Pod wnioskami podpisali się parlamentarzyści PO, Ruchu Palikota i SLD.

Grupiński mówił, że wniosek od dłuższego czasu był gotowy i konsultowany z prawnikami i "ma charakter merytoryczny, a polityczny w drugim planie".

- Zwracamy w nim uwagę na to, że była łamana konstytucja - mówił. Wymienił wśród przykładów takich działań nadawanie sobie niezgodnie z prawem większych kompetencji przez Jarosława Kaczyńskiego, który powołał m.in. zespół międzyresortowy, by mieć większą kontrolę nad działaniami wymiaru sprawiedliwości.

"Złamanie konstytucji miało miejsce"

Grupiński powiedział, że "pomysły Kaczyńskiego", jakie wchodziły w życie w 2006 r. były "skierowane na zwalczanie tzw. układu, czyli w rzeczywistości zwalczanie polityków opozycji".

Jak argumentował szef klubu PO - wniosek ma być "ostrzeżeniem dla tych, którzy kiedyś będą sprawowali władzę w Polsce, że nie wolno naruszać litery ani ducha konstytucji".

- Jesteśmy przekonani, że złamanie konstytucji miało miejsce. Wniosek nie jest nowy i nie powinien być wpisywany w bieżący kontekst polityczny. Naszą intencją jest obrona racji stanu - stwierdził Grupiński.

Na koniec dodał, że "każdy poseł w swoim sumieniu" rozstrzygnie, jak będzie głosował nad wnioskiem, gdy ten pojawi się w Sejmie i to dotyczy też koalicjantów z PSL-u, których decyzja jest niezbędna do doprowadzenia Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunał Stanu.

Donald Tusk dyskutuje budżet europejski, wszystko wskazuje na to, że może wrócić na tarczy zamiast z tarczą. Problemów jest bardzo wiele i być może trzeba przykryć kilka z nich.

Robert Biedroń, Ruch Palikota

"Przykrywka" dla Tuska?

Robert Biedroń z Ruchu Palikota ocenił tymczasem, że nie jest przypadkiem, iż wnioski o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry są "wyciągane" akurat teraz, ale - jak powiedział - może lepiej późno niż wcale. Pod wnioskami podpisali się także posłowie RP.

Biedroń powiedział w czwartek dziennikarzom w Sejmie, że podpisał się pod wnioskami, ponieważ uważa, że "Trybunał Stanu jest od tego, żeby w tego typu przypadkach działać". Jego zdaniem instytucja ta jest wykorzystywana zbyt rzadko.

Jednocześnie ocenił, że złożenie wniosków wpisuje się w wojnę między PO a PiS.  Jak dodał, PO ma wiele problemów. - Donald Tusk dyskutuje budżet europejski, wszystko wskazuje na to, że może wrócić na tarczy zamiast z tarczą. Problemów jest bardzo wiele i być może trzeba przykryć kilka z nich - uważa poseł Ruchu.

Nareszcie...

Rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek skomentował z kolei: - To dobrze, że Platforma Obywatelska po tylu latach zapowiedzi wreszcie postanowiła rozliczyć IV RP.

Poseł ocenił, że złożenie przez PO wniosków to długo oczekiwana decyzja. Jego zdaniem to także szansa dla Kaczyńskiego i Ziobry, by spróbowali "obronić dwa lata swych rządów". - Może mają, przedstawią jakieś argumenty, które nas przekonają do tego, że to były szczęśliwe i dobre lata dla Polski - mówił dziennikarzom w Sejmie poseł Ruchu.

Według Rozenka zarzuty stawiane obu politykom we wnioskach są "oczywiste". - W tym czasie atmosfera sprzyjała łamaniu konstytucji, łamaniu podstawowych praw człowieka, a tę atmosferę polityczną stwarzali przywódcy PiS - Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro - ocenił.

W tym czasie atmosfera sprzyjała łamaniu konstytucji, łamaniu podstawowych praw człowieka, a tę atmosferę polityczną stwarzali przywódcy PiS - Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro.

Andrzej Rozenek, Ruch Palikota

Poseł był pytany, czy - według niego - termin złożenia wniosków jest przypadkowy oraz o słowa rzecznika PiS Adama Hofmana, który stwierdził, iż w dniu, w którym prezes PiS Jarosław Kaczyński "załatwia poparcie Brytyjczyków dla polskich postulatów na szczycie europejskim, premier Donald Tusk odpłaca mu się wnioskiem o Trybunał Stanu".

Rozenek uznał też, że mówienie o składaniu wniosku o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego ma odwrócić uwagę od Brukseli "to oczywiście kolejna spiskowa teoria".

- Platforma Obywatelska rzeczywiście często przykrywa temat tematem, ale nie sądzę, by akurat w tym przypadku chodziło o rzekomą pomoc PiS dla negocjacji, bo tej pomocy de facto żadnej nie było. Umówmy się, że to raczej Kaczyński próbuje się przypiąć do prawdopodobnie skutecznych i dobrych negocjacji polskiego rządu, nic poza tym - skwitował poseł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Wniosek o Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
totyle
totyle

Grupiński jak Pitera jest posłem jednego tematu.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   dola

   Kota nie ma to myszy tańcują . Premier Tusk w Brukseli to Panowie Grupiński postanowili grzać atmosferę i niech mi nie usiłują wmówić ,że nie chcą tego wpisać w kontekst polityczny . Sądzę , że to jest cena ewentualnego rozszerzenia koalicji w przypadku nie dogadania się z Piechocińskim . A miałam PO za partię rozsądku .Panowie rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje