tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Włodzimierz Czarzasty nowym szefem SLD

Włodzimierz Czarzasty nowym szefem SLD
Foto: Paweł Supernak / PAP | Video: TVN 24 Do drugiej tury Włodzimierz Czarzasty przeszedł z Jerzym Wenderlichem

Kongres Sojuszu Lewicy Demokratycznej wybrał nowego szefa partii - został nim Włodzimierz Czarzasty, który zdobył, według nieoficjalnych danych, 428 głosów. W drugiej turze wyborów Czarzasty pokonał byłego wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha, który zdobył 305 głosów. Nowy przewodniczący partii będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24 o godz. 19.20.

Nowy szef Sojuszu zastąpi Leszka Millera, który decyzję o rezygnacji z kandydowania na przewodniczącego po zakończeniu swojej bieżącej kadencji ogłosił na czerwcowej radzie krajowej partii, po wyborach prezydenckich, w których kandydatka SLD Magdalena Ogórek otrzymała 2,38 proc. głosów.

Zaproszenie dla Wenderlicha i słowa podziękowania dla Millera

- Chciałem bardzo serdecznie podziękować Jerzemu Wenderlichowi - powiedział nowo wybrany przewodniczący SLD. - Chciałem Jurek powiedzieć, żebyśmy dali przykład radom wojewódzkim i radom powiatowym, zapraszam cię i proszę oraz zgłaszam jednocześnie na wiceprzewodniczącego naszej partii. Zgódź się. Zapraszam i proszę dlatego, bo o standardach jest łatwiej mówić, niż je potem realizować. Zwycięzcy powinni być mądrzy, a zwycięzcy, którzy startowali i nie udało im się zdobyć pierwszego miejsca, powinni w jednym rzędzie razem stanąć po to, żeby SLD poszło do przodu - zwrócił się w pierwszych słowach do Wenderlicha.

Czarzaszty w swoim pierwszym wystąpieniu po ogłoszeniu wyników, podziękował Leszkowi Millerowi za wszystko co zrobił dla lewicy i Polski. Zapewnił przy tym o szacunku dla wszystkich byłych szefów partii.

Zaproszenie otrzymał też dotychczasowy sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski - jak powiedział Czarzasty - człowiek, który dużo razem z Pauliną Piechną-Więckiewicz zrobił dla zjednoczenia polskiej lewicy. - Myślę, Krzysiek, że ta robota nadal jest przed tobą - podkreślił Czarzasty.

Kongres miał wybrać również wiceprzewodniczących i sekretarza generalnego partii.

Miller: pozostaję lojalnym członkiem SLD

Po kilku słowach Czarzasty zaprosił na scenę Millera, który pogratulował nowemu przewodniczącemu SLD zwycięstwa. Powiedział, że zmiany na stanowisku szefa partii to "naturalna kolej rzeczy w partii demokratycznej".

W swoim krótkim wystąpieniu Miller życzył swojemu następcy, żeby zrealizował swoje wszystkie założenia, o których mówił przed wyborami. Zaapelował do członków partii o wsparcie dla nowego przewodniczącego. Podkreślił, że wszystkim, którym zależy, żeby SLD odzyskało swój dawny blask, którzy chcą się cieszyć z nowych zwycięstw partii, powinni stanąć obok i za Włodzimierzem Czarzastym”.

Na zakończenie Miller dodał, że "pozostaje lojalnym członkiem SLD". - W miarę swoich sił i możliwości będę starał się wspierać wszystko, co władze, członkowie SLD sobie zaplanują. Jestem żołnierzem, który chce wykorzystać swój cały potencjał i zasoby na rzecz mojej wielkiej rodziny, z którą związałem się już dawno temu. Ta rodzina nazywa się Sojusz Lewicy Demokratycznej - zadeklarował Miller.

Gratulował też Wenderlichowi. Jak zaznaczył, w wyborach przewodniczącego partii startowało dwóch świetnych kandydatów. - Jeden z nich mógł wygrać, ale ten drugi nie przegrał - dodał Miller.

Czarzasty: SLD jest alternatywą na polskiej scenie politycznej

Po wystąpieniu Millera głos ponownie zabrał nowy szef partii. - SLD nie wyprowadziło sztandaru. SLD tego sztandaru nie wyprowadzi. To widać po tej sali - zwrócił się do uczestników sobotniego kongresu partii Czarzasty.

Jak podkreślił, to nieprawda, iż PiS wziął sprawy socjalne, a PO i Nowoczesna - idee. - Jest jedna partia w Polsce, która uważa, że 500 zł na każde dziecko, szczególnie w ubogich rodzinach, to jest ważna sprawa, która uważa, że trzeba podwyższać najniższe wynagrodzenia, która uważa, że trzeba wprowadzić trzeci próg podatkowy dla najbogatszych - podkreślił. Jak dodał, to partia która uważa, że słusznie się okazało, iż podatki w stosunku do banków zostały wprowadzone, która uważa, że kwota wolna od podatku powinna być jak największa.

- Ale jednocześnie - i dlatego mówię, że to jest jedna partia - uważa, że ład konstytucyjny jest ważny, że Europa jest ważna, że państwo świeckie jest ważne, że sprawy związane z in vitro to nie są sprawy związane z ideologią, tylko z medycyną; która uważa, że konstytucja jest najważniejsza; która uważa, że patriotyzm to z całym szacunkiem nie tylko Bóg, honor, ojczyzna, ale również praca, nowoczesność, Europa, równość wszystkich ludzi jeżeli chodzi o szanse rozwoju - powiedział Czarzasty.

Nowy szef Sojuszu podkreślił, że "SLD jest alternatywą, lewica jest alternatywą na polskiej scenie politycznej". Dodał, że jest to partia pracowników, a nie właścicieli, pracobiorców, a nie pracodawców. - Powinniśmy się zająć pracownikami, ich prawami, ich możliwościami rozwoju, im pomagać, bo tym głównie powinna się zajmować lewica - mówił Czarzasty.

Oglądaj
Przemówienie Włodzimierza Czarzastego na kongresie SLD
Wideo: tvn24 Przemówienie Włodzimierza Czarzastego na kongresie SLD

Wenderlich: to może być niezły tandem

- Jedna osoba w partii nie rządzi, obojętnie czy ja bym został przewodniczącym czy Włodek Czarzasty - powiedział Jerzy Wenderlich po zakończonym kongresie SLD. Podkreślił, że wspólnymi siłami kierownictwo partii musi "wnieść nowe wiatry" w skrzydła ugrupowania. Ocenił, że Czarzasty okazał się być lepszy w partyjnych wyborach, jednak jego zdaniem jest lepszy, "jeśli idzie o umiejętność zdobywania głosów wśród wyborców". - To może być niezły tandem, tylko musimy obaj chcieć - skomentował Wenderlich.

Oglądaj
Jerzy Wenderlich o współpracy z Włodzimierzem Czarzastym
Wideo: tvn24 Jerzy Wenderlich o współpracy z Włodzimierzem Czarzastym
Były wicemarszałek Sejmu odniósł się również do sprawy ewentualnego odejścia młodych członków z partii: - Będę z młodymi rozmawiał. (...) Będę ich prosił, żeby zostali, ale to nie jest prośba "zostańcie, będziemy sobie siedzieć dalej na krzesłach".

- Jeśli młodzi mają zostać, o co będę zabiegał, to oni muszą wiedzieć dlaczego. Dlatego stworzymy szansę, żeby mogli realizować swoje aspiracje, by mogli wracać do samorządów - stwierdził Wenderlich. Ocenił, że w ostatnich latach szyld SLD "nie był mocnym szyldem". - Wierzę, że młodzi nie będą odchodzić, to jedno z moich zadań. Cieszę się, że młodzi w tej partii mają do mnie tak duże zaufanie, tylko nie chciałbym, żeby pozostawali poza partią - dodał.

Oglądaj
Jerzy Wenderlich o młodych w partii
Wideo: tvn24 Jerzy Wenderlich o młodych w partii

Miller: Czarzasty był wystarczająco przekonywujący

Po kongresie wybory na przewodniczącego skomentował także były już przewodniczący partii, Leszek Miller, który wyznał, że głosował na Czarzastego, ponieważ ten był "wystarczająco przekonywujący". - Z jednej strony jest chęć walki o tożsamość SLD, ale z drugiej strony otwarta i wyciągnięta dłoń do wszystkich ugrupowań, które określają się jako lewica - stwierdził Miller.

 

Oglądaj
Leszek Miller o nowym przewodniczącym SLD
Wideo: TVN24 Poznań, PAP Leszek Miller o nowym przewodniczącym SLD

Argumenty Czarzastego i Wenderlicha

W pierwszej turze głosowania przeprowadzonej w powiatach wzięło udział blisko 15 tysięcy członków SLD. To ponad 60 proc. uprawnionych do udziału w wyborach. Czarzasty zdobył 38 proc. głosów, Wenderlich 25 proc.

W kampanii Czarzasty występował z hasłem konsolidacji partii i przekonywał, że Sojusz po to, żeby współpracować z innymi podmiotami polskiej lewicy, powinien się do tego dobrze przygotować.

Od "Ordynackiej" po mazowieckie struktury SLD

Włodzimierz Czarzasty był dotąd szefem mazowieckich struktur SLD. Od wielu lat jest przewodniczącym Zarządu Głównego Stowarzyszenia "Ordynacka", skupiającego byłych działaczy Zrzeszenia Studentów Polskich. W latach 2000-2004 był sekretarzem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wcześniej działał m.in. w ZSP (którego był wiceszefem) i PZPR (od 1985 do 1990 r.).

SLD znajduje się obecnie poza parlamentem. W październikowych wyborach parlamentarnych startował z list założonego wspólnie z Twoim Ruchem, PPS, Unią Pracy i Partią Zieloni koalicyjnego komitetu wyborczego Zjednoczona Lewica. ZL uzyskała poparcie 7,55 proc. głosujących, nie przekraczając tym samym ośmioprocentowego progu przewidzianego dla koalicji wyborczych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (70)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
AntyKonus

Tak naprawdę to najważniejsza informacja to taka czy wróci Tusk , i jego ekipa czyli według mnie najlepsza ekipa w ostatnich 50 latach Sikorski , Rostowski , Bieńkowska , Kluzik - Rostkowska itd itd

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   szaszapek
   szaszapek

   A Czarzasty młodzież starsza czy młodsza ?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     jakby śmieszne

     SLD to zbieranina polityków siedzących w układach i zarządach , czy oni staną w obronie praw pracowniczych ? Wolne żarty

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       gorszy sort
       gorszy sort

       dobra pożyjemy - zobaczymy.
       jedno jest pewne, Lewica jest Polsce potrzebna... skompromitowany Miler odszedł do historii - teraz czas na Kaczyńskiego.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         hofik2

         interesująca wiadomość,

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           hofik2

           nawet ciekawa wiadomość, taka nawet interesująca wiadomość,

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             aljar

             SLD postawił na "młodzież". Żenada, lewica od dzisiaj przechodzi do historii.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               1
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               ttomek
               ttomek

               Wspaniała decyzja, doskonały wybór, prawdziwa twarz lewicy, choć jeszcze bardziej cieszyłbym się z pani Senyszyn.
               Gdyby wybrano czlowieka z klasą, czyli pana Wenderlicha, można by było odnieść mylne wrażenie, że w lewackich szeregach jest więcej kulturalnych ludzi na poziomie.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 pemose_pemose
                 pemose_pemose

                 Gratulacje !

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   1
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    2
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   metalurg
                   metalurg

                   LESZEK...zawsze mówi PRAWDĘ stawiamy na,,,,, młodzież i tu WŁODEK....!!!!!BRAWO LECHU ze dałeś sobie spokój......

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Więcej komentarzy - rozwiń
                     Zasady forum
                     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                     Pozostałe informacje