tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Gersdorf u prezydenta: ręce opadają. Oświadczenie Sądu Najwyższego: dziecinne

zobacz więcej wideo »
Gersdorf u prezydenta: ręce opadają. Oświadczenie Sądu Najwyższego: dziecinne
 • Gersdorf u prezydenta: "ewidentny błąd". Oświadczenie Sądu Najwyższego: "dziecinne"Gersdorf u prezydenta: "ewidentny błąd". Oświadczenie Sądu...
 • "Subtelna, koronkowa gra premiera Gowina""Subtelna, koronkowa gra premiera Gowina"
 • Kosiniak-Kamysz: Gowin pokazuje, że on to nie PiSKosiniak-Kamysz: Gowin pokazuje, że on to nie PiS
 • Kosiniak-Kamysz: PiS chce ustawić Gowina w szereguKosiniak-Kamysz: PiS chce ustawić Gowina w szeregu
Foto: Maciej Biedrzycki/KPRP | Video: tvn24 Władysław Kosiniak-Kamysz o prof. Gersdorf w "Jeden na jeden" TVN24

Przyznała się do błędu, co jest rzadkie w Polsce. Ja bym poszedł o krok dalej i przeprosił. Słowo przepraszam nie jest słowem uwłaczającym, raczej ludziom pomaga niż im szkodzi - mówił o profesor Małgorzacie Gersdorf w "Jeden na jeden" Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W poniedziałek I prezes Sądu Najwyższego prof. Gersdorf pojawiła się w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystego ślubowania od sędziego nowego Trybunału Konstytucyjnego Justyna Piskorskiego. We wtorek pojawiło się oświadczenie rzecznika SN, w którym tłumaczono, że obecność u prezydenta "było bezrefleksyjnym krokiem".

- To był błąd, że poszłam tam na nominację sędziego, który jest sędzią nominowanym po sędzim dublerze. To umknęło mi. Ale to nie jest aż taki błąd, żeby mnie obrzucać wyzwiskami - powiedziała we wtorek "Faktom" profesor Małgorzata Gersdorf.

"Dziecinne" oświadczenie Sądu Najwyższego

Obecność prof. Gersdorf w Pałacu Prezydenckim była tematem rozmowy z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, prezesem PSL, w programie "Jeden na jeden" TVN24.

- To oświadczenie wydaje mi się większym błędem niż sama obecność, niż pójście na zaprzysiężenie. To jest przykre - ocenił Kosiniak-Kamysz.  - Nie chciałbym dołączać do tego chóru, który od wczoraj krzyżuje panią prezes - dodał.

Prezes PSL uznał, że "dziecinne jest oświadczenie" rzecznika SN, a obecność w trakcie zaprzysiężenia sędziego, co do którego są poważne wątpliwości konstytucyjne, jest "ewidentnym błędem".

- Widząc panią prezes, która protestowała i mówiła o niezgodności z konstytucją wielu ustaw, które są przyjmowane, o tym, żeby sędziowie trzymali się twardo i nie ulegali presji, to ręce opadają, jak się widzi panią prezes, stojącą podczas zaprzysiężenia sędziego, wobec którego są tak duże wątpliwości konstytucyjne - podkreślił poseł PSL.

Zdaniem posła PSL, obecność prof. Gersdorf "nie służy wizerunkowi" środowiska sędziowskiego, jednak oskarżania jej, że zdradziła swoje środowisko, według Kosiniaka-Kamysza, są zbyt daleko idące.

"Ja bym poszedł o krok dalej i przeprosił"

- Przyznała się do błędu, co jest rzadkie w Polsce - przypomniał prezes PSL. - Ja bym poszedł o krok dalej i przeprosił. Słowo "przepraszam" nie jest słowem uwłaczającym, raczej ludziom pomaga, niż im szkodzi. Naprawdę, nie bałbym się go - zauważył Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL stwierdził, że nie widzi nic złego w przyjmowaniu zaproszeń od prezydenta na uroczystości związane z obchodami świąt narodowych. Podkreślił, że gdyby otrzymał zaproszenie na poniedziałkową uroczystość przyjęcia ślubowania od sędziego Justyna Piskorskiego, odmówiłby. - Nie chciałbym w tym brać udziału. Moja obecność nie jest tam konieczna, a może zaszkodzić całej sprawie, jaką jest dbanie, żeby Polska była państwem praworządnym - zauważył polityk.

- Zastanawiałem się, czy to nie jest tak, że pani prezes za wszelką cenę chciała porozmawiać o tych ustawach z prezydentem - powiedział przewodniczący PSL. - W takich momentach nie może dojść do rozmowy. To też wiadomo. Można się z prezydentem przywitać, wymienić dwa, trzy zdania kurtuazyjnie, ale żadnej dużej rozmowy nie będzie. Po latach doświadczenia każdy powinien wiedzieć, że na takich uroczystościach żadnej debaty nie będzie – podkreślił.

 

"Subtelna, koronkowa gra premiera Gowina"

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zaprezentował podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie główne założenia reformy szkolnictwa wyższego. Projekt nazywany "ustawą 2.0" wzbudził skrajne opinie w obozie rządzącym. Propozycję skomentował między innymi szef klubu PiS Ryszard Terlecki w radiowej Trójce. - Dziwi mnie, że wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawi projekt tzw. ustawy 2.0, którego nie zna ani rząd, ani klub PiS - powiedział Terlecki. Według niego nowe propozycje są "dziwne". - Wątpię, żebyśmy się na nie zgodzili - dodał.

Oglądaj
"Subtelna, koronkowa gra premiera Gowina"
Wideo: tvn24 "Subtelna, koronkowa gra premiera Gowina"

Pytany o tę reformę Kosiniak-Kamysz nie podzielił zdania, że przygotowywany jest rozłam w Zjednoczonej Prawicy. - Myślę, że jest to subtelna, koronkowa gra premiera Gowina. Przygotowywał ją od wielu miesięcy, wzmacniając swoją pozycję - powiedział poseł PSL.

- Inaczej niż PiS postępuje z ustawami. Pan premier Gowin prezentuje ustawę dotyczącą nauki na kongresie nauki, czyli środowisku, którego ta ustawa jest najważniejsza. Wysyła ją na dwa miesiące do konsultacji społecznych - co się nie zdarza temu rządowi. To jest kompletna zmiana w porównaniu z każdą inną ustawą - większość to są projekty poselskie. A nawet jak są projekty rządowe, to czasem są przyjmowane na posiedzeniu rządu bez konsultacji - mówił Kosiniak-Kamysz. - Nie jest więc obarczona grzechem braku konsultacji, co jest bardzo dobre i bardzo to chwalę - dodał.

Oglądaj
Kosiniak-Kamysz: Gowin pokazuje, że on to nie PiS
Wideo: tvn24 Kosiniak-Kamysz: Gowin pokazuje, że on to nie PiS

- Premier Gowin pokazuje z jednej strony: patrzcie się, ja inaczej prowadzę politykę, ja to nie PiS, zapamiętajcie, mocno będę akcentował swoje zdanie - zauważył przewodniczący PSL.  Zwrócił uwagę, że w kontekście ewentualnego poparcia dla "ustawy 2.0", do głosu dochodzą też "emocje profesorskie" i "uczelniane doświadczenia przewodniczącego Terleckiego i innych profesorów z PiS".

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, niektórzy członkowie PiS "chcą pokazać premierowi Gowinowi miejsce w szeregu, żeby zbyt mocno się nie wychylał, bo może zbyt mocno urośnie". Poseł PSL stwierdził, że "PiS może tak zmienić tę ustawę, że Gowin może jej już nie chcieć".

Oglądaj
Kosiniak-Kamysz: PiS chce ustawić Gowina w szeregu
Wideo: tvn24 Kosiniak-Kamysz: PiS chce ustawić Gowina w szeregu

- Z chęcią chciałbym zaprosić pana premiera Gowina na posiedzenie klubu PSL, żeby przedstawił tę ustawę. Są tam elementy, które się nam podobają - powiedział przewodniczący PSL. Zauważył, że jego partia nie poprze żadnych zmian, które doprowadziłyby do osłabienia państwowe wyższe szkoły i szkoły w ośrodkach subregionalnych. - Tych mniejszych uczelni będziemy bronić - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jawotr
jawotr

"Broniąc błędu popełnia się go jeszcze raz." (szwedzkie przysłowie)

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje