tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Książę i księżna Cambridge w Polsce

To już dziś. Para książęca wyląduje w Warszawie

To już dziś. Para książęca wyląduje w Warszawie
Foto: Patrick van Katwijk/Getty Images Wizyta pary książęcej potrwa niespełna trzy dni (materiał "Faktów" TVN z 16 lipca)

Książę William i księżna Kate rozpoczną w poniedziałek wizytę w Polsce. Wczesnym popołudniem wylądują w Warszawie, we wtorek odwiedzą Pomorze. Potem wrócą do stolicy, skąd w środę rano udadzą się do Berlina. - To jest wizyta przyjaźni i szacunku. Wyraz dobrych relacji polsko-brytyjskich - komentuje przylot pary książęcej Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.

WIZYTA WILLIAMA I KATE. RAPORT TVN24

Do Polski przyjeżdżają po raz pierwszy. To będzie też pierwsza wizyta ich dzieci w kraju, który nie należał do Imperium Brytyjskiego. William, Kate, czteroletni George i dwuletnia Charlotte zamieszkają w Belwederze.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Łapiński zapewnia, że przylot pary książęcej nie ma charakteru politycznego. - Nie będzie politycznych przemówień. To raczej podkreślenie dobrych relacji między państwami - mówi. - Polacy będą mogli spotkać parę książęcą podczas spaceru po Krakowskim Przedmieściu - dodaje Szczerski.

Napięty plan

William i Kate spodziewani są Warszawie wczesnym popołudniem. Po przylocie zostaną podjęci przez parę prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim. Po spacerze na Krakowskim Przedmieściu udadzą się do Muzeum Powstania Warszawskiego, a następnie wezmą udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire.

Dzień zakończą przyjęciem w Łazienkach Królewskich oddanym na cześć Królowej Brytyjskiej. Książę William wygłosi na nim przemówienie, które będzie jedynym jego publicznym wystąpieniem w Polsce.

Drugi dzień wizyty William i Kate spędzą na Pomorzu. Najpierw odwiedzą były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie, gdzie oddadzą hołd ofiarom nazizmu, a następnie, już w Gdańsku, odwiedzą teatr szekspirowski i Europejskie Centrum Solidarności. Złożą także wieńce pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając bohaterstwo polskiej Solidarności. W trakcie pobytu w Gdańsku mają się spotkać z Lechem Wałęsą.

Ich wizyta zakończy się w środę prywatnym spotkaniem w Belwederze z parą prezydencką. Następnie Kate i William udadzą się do Berlina.

Źródło: Andrew Chin/Getty Images William i Kate odwiedzą Polskę razem z dziećmi

"Uczczenie więzi"

Zdaniem dziennikarza Richarda Palmera z gazety "Daily Express", program wizyty to "dość standardowy plan, który łączy to, czym kraj gospodarzy chce się pochwalić, z subtelnymi komunikatami, które chce przekazać brytyjski rząd".

W tym roku William i Kate odwiedzili już Francję. Wcześniej księżna Cambridge pojechała także do Luksemburga.

- Te wizyty mają na celu uczczenie naszych więzi i przypomnienie im (tym krajom - red.), jak dobrymi jesteśmy sąsiadami i partnerami - ocenia Palmer.

Dziennikarz dodaje, że decyzja o wizycie członków rodziny królewskiej w innym kraju zapada zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem, na posiedzeniu specjalnej komisji ds. wizyt zagranicznych, w której skład wchodzą wysokiej rangi przedstawiciele rządu, służby cywilnej i poszczególnych pałaców.

- Podczas wszystkich (poprzednich - red.) wizyt nikt nie chciał nawet wspomnieć "słowa na B" (Brexit - red.), mówiono tylko o wspólnych relacjach między krajami. Wzmianka na ten temat pojawiła się tylko w notatce wydanej przez Clarence House (siedzibę księcia Karola - red.), która wspominała o roli członków rodziny królewskiej w procesie redefiniowania roli Wielkiej Brytanii w Europie - tłumaczy Palmer, dodając, że to "niewypowiedziany kontekst tej wizyty".

Hollywoodzki wizerunek

Książę William jest drugi w linii sukcesji do brytyjskiego tronu po swym ojcu Karolu. George i Charlotte są odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu.

- Książę William i księżna Kate mają hollywoodzki wizerunek. O ile królowa Elżbieta II zapewnia stabilność, to oni pokazują się jako ambitni i pełni aspiracji - przyznaje David Haigh, prezes firmy Brand Finance, zajmującej się wyceną marek i przedsiębiorstw.

Według jej wyliczeń z 2015 roku brytyjska monarchia jest warta około 58,4 mld funtów (280,3 mld złotych), z czego 20,9 mld funtów to łączna wartość posiadłości, kolekcji dzieł sztuki i spółek zależnych, a 37,5 mld funtów to wartość niematerialna, m.in. wpływ na rozwój turystyki i produktów związanych z rodziną królewską.

W 2011 roku pamiątki związane ze ślubem Williama i Kate przyniosły około 222 milionów funtów przychodu, a w 2012 roku sam zysk ze sprzedaży biletów na wystawę, na której znalazła się suknia ślubna Kate, wyniósł około 10 mln funtów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Książę i księżna Cambridge w Polsce

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
PistolStar

sorry ale dla polaków dzień 17.07 jest ważny z powodu otwarcia kolejnego sezonu Gry o tron, i oglądalność ten serial będzie miał wyższą niż jakieś Państwo.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Wielkie nerwy
   Wielkie nerwy

   Przyjadą zobaczyć na własne oczy upadek demokracji i rzesze ludzi sprzedajacych przyszłość własnych dzieci za 100 kilka eu. miesięcznie

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Guziel
     Guziel

     daj już spokój z demokracją bo ma się nieźle skoro możesz pisać co ci ślina na język przyniesie.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje