Willa Jaruzelskich pod lupą komisji weryfikacyjnej. "Teraz przechodzę do ofensywy"

[object Object]
Córka generała o willi w Warszawietvn24
wideo 2/22

Komisja weryfikacyjna na swoją listę do sprawdzenia wpisała ostatnio dom generała Wojciecha Jaruzelskiego. Nieruchomość nigdy jednak nie była reprywatyzowana i jak twierdzi pełnomocnik przedwojennych właścicieli, komisja może co najwyżej zaszkodzić w jego staraniach o zwrot majątku. Spadkobierczyni generała - jego córka - Monika Jaruzelska, która wpuściła do willi z kamerą reportera "Czarno na białym", uważa wszelkie roszczenia za bezzasadne. - Znaleźliśmy się na linii strzału - twierdzi.

Willa przy ulicy Ikara w Warszawie to tajemnicze i symboliczne miejsce, w którym przez ponad 40 lat mieszkał autor stanu wojennego. Przez 20 lat w rocznice wprowadzenia stanu wojennego protestowali tu jego przeciwnicy, ale też zwolennicy.

Jak powiedziała córka generała Monika Jaruzelska, która wpuściła reportera "Czarno na białym" z kamerą do domu, ojciec był zawsze ascetyczną osobą i taki też miał pokój, najmniejszy ze wszystkich. Gdy wyprowadziła się na studia - dodała - Jaruzelski przeniósł się do jej pokoju.

- Tutaj jest jeszcze dużo jego papierów. Nie wszystkie, które były wyniesione przez IPN - powiedziała. Dodała, że IPN szukał dokumentów w każdym pomieszczeniu.

Pracownicy IPN weszli do willi Jaruzelskich w 2016 roku, kilka miesięcy po wygranych przez PiS wyborach. Zabezpieczono m.in stenogramy spotkań w Magdalence, wojskowe meldunki kierowane do generała czy fragmenty akt personalnych Wojciecha Jaruzelskiego (zmarł w 2014 r.).

Monika Jaruzelska powiedziała, że na pewno pracownicy IPN nie znaleźli tego, czego szukali, czyli dowodu na to, że generał był agentem Wolskim.

Posiadłość stracili poprzedni właściciele

Dziś o grunt przy ul. Ikara toczy się batalia. W 1938 roku willę od spółdzielni lotników kupiła Lidia Przedpełska, żona słynnego posła i przedsiębiorcy Wiktora. Zasłużona rodzina od pokoleń walczyła w powstaniach narodowych. Państwo Przedpełscy mieszkali w willi kilka miesięcy. Gdy wybuchła wojna emigrowali do Stanów Zjednoczonych.

- W tej willi w czasie okupacji hitlerowskiej odbywały się spotkania konspiracyjne organizowane przez AK - wspomniał Michał Wawrykiewicz, pełnomocnik spadkobierców rodziny. Przedpełscy tuż po wojnie stracili warszawską posiadłość. Dekretem Bieruta, jak wiele innych nieruchomości w stolicy, willę przejęło państwo. Przedpełscy odwołali się od tej decyzji.

W 1971 roku - jak powiedział Wawrykiewicz - komunistyczne władze Warszawy odmówiły zwrotu nieruchomości jego klientom. - Całkowicie bezpodstawnie - podkreślił.

Dwa lata później - w 73 roku - gdy willa była już w posiadaniu wojska, wprowadził się do niej razem z rodziną ówczesny minister obrony - Wojciech Jaruzelski. Po sześciu latach Jaruzelscy wykupili wartą wtedy ponad milion złotych willę. Zapłacili za nią jednak tylko 30 procent tej sumy, bo dostali od państwa bonifikatę.

- Z takiej możliwości kupienia mieszkań służbowych, domów skorzystało w tym czasie 7202 żołnierzy. W tym 152 domy jednorodzinne zostały kupione. Więc nie był to jakiś ewenement związany z pozycją ojca - tłumaczyła w rozmowie z reporterem "Czarno na białym" Monika Jaruzelska, która odziedziczyła willę. Dopytywana, czy jej rodzina nie została potraktowana wyjątkowo, odparła: nie, ojciec zrzekł się nawet części ulg związanych z rezygnacją z mieszkania służbowego.

Willę sprawdza komisja weryfikacyjna

Pełnomocnik poprzednich właścicieli - rodziny Przedpełskich - przyznał, że w świetle ówcześnie obowiązującego prawa nabycie w 1979 roku przez rodzinę generała Jaruzelskiego prawa użytkowania wieczystego z punktu widzenia formalnego było prawidłowe.

Już po śmierci generała i jego żony willa znalazła się na celowniku polityków PiS-u z komisji do spraw reprywatyzacji.

Poseł PiS i członek komisji weryfikacyjnej Jan Mosiński zaznaczył w rozmowie z reporterem "Czarno na białym", że są prowadzone czynności sprawdzające. - Być może wszystko okaże się zgodne z prawem, aczkolwiek nie sądzę - dodał.

Z kolei w ocenie pełnomocnika rodziny Przedpełskich, Michała Wawrykiewicza w tej kwestii "komisja weryfikacyjna nie ma nic do roboty". - Ta willa nie ma nic wspólnego z reprywatyzacją, dlatego, że tutaj nie doszło do żadnej reprywatyzacji, czyli nie doszło do zwrotu własności ani na rzecz osób uprzywilejowanych, czyli tych osób, które posiadają roszczenie, ani na rzecz tak zwanych handlarzy roszczeniami - zauważył.

Mimo tego stwierdzenia, komisja weryfikacyjna już sprawdza dokumentację willi oraz to, czy będzie mogła wydać w tej sprawie wyrok.

- W jakiejś formule to można uważać za dziką reprywatyzację - stwierdził poseł PiS Jan Mosiński. Dopytywany, w jakiej formule jest to dzika reprywatyzacja, odpowiedział: może nie dzika reprywatyzacja, dzika decyzja.

"Willa należy do postaci budzącej kontrowersje"

Tę dziką decyzję - zdaniem posła PiS-u - miał podjąć w 2012 roku wiceburmistrz Mokotowa powołany przez Platformę. Zdecydował o przekształceniu użytkowania wieczystego działki, na której stoi willa na własność rodziny Jaruzelskich.

Według PiS - nie mógł tego zrobić, bo od 2000 roku sprawa reprywatyzacji nieruchomości jest zawieszona przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Do dziś nie ustalono wszystkich spadkobierców przedwojennych właścicieli.

Obecny wiceburmistrz Mokotowa tłumaczy, że działkę, na której stoi willa przekształcono zgodnie z prawem.

Politycy PiS-u są innego zdania i w sprawie decyzji urzędnika powołanego przez Platformę zawiadomili też prokuraturę.

Członek komisji reprywatyzacyjnej Jan Mosiński pytany, dlaczego zajęła się ona właśnie willą Jaruzelskiego, odpowiedział: jakby nie patrzeć, ta willa należy do byłego szefa WRON-u (Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego), do generała ludowego wojska polskiego, który jest postacią budzącą kontrowersje. Przyznał, że komisja zajęła się willą, bo należy do Jaruzelskiego.

"Na linii frontu"

- Znaleźliśmy się - powiedziałabym językiem wojskowym - na linii strzału, gdzie właściwie trochę rykoszetem dostajemy. Bo w tym momencie, kiedy trwa walka miedzy partią rządząca a miastem, czyli panią prezydent (Hanną) Gronkiewicz-Waltz to tutaj właściwie jest taka sytuacja upieczenia dwóch pieczeni na jednym ogniu - oceniła Monika Jaruzelska.

Jak dodała, w jakimś sensie wbrew swojej woli jest na linii frontu. W jej opinii, "strzela PiS do PO, a rykoszetem dostaje rodzina Jaruzelskich".

- Teraz przechodzę do ofensywy, bronię się - podkreśliła.

"Kłuje w oczy i boli"

Zdaniem pełnomocnika poprzednich właścicieli, "komisja nie jest w stanie w żaden sposób pomóc rodzinie Przedpełskich, a co najwyżej jest w stanie narobić sporo bałaganu prawnego".

Z walki o wille rodzina Przedpełskich nie rezygnuje, choć jak przyznaje ich pełnomocnik, szanse na to są niewielkie. Dużo bardziej prawdopodobne jest odszkodowanie od państwa. Dla potomków Przedpełskich, willa, to sprawa honorowa. - To jest coś, co myślę w dużej mierze kłuje w oczy i boli rodzinę Przedpełskich, że akurat taka postać zamieszkała w ich willi - powiedział Wawrykiewicz.

Autor: js/sk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny warty około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że te zarzuty pana prezydenta są nie na miejscu i prokuratura działa stabilnie - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, odnosząc się do słów Andrzeja Dudy, który komentował postawienie zarzutów byłym posłom PiS. - Pan Bodnar wytrzepał sobie prokuraturę z rękawa - stwierdził prezydent.

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Aktualizacja:
Źródło:
TV Republika, tvn24.pl

Dla kolaborantów rosyjskich służb nie będzie żadnej pobłażliwości. Wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do ostatnich zatrzymań na terenie Polski.

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Źródło:
tvn24.pl

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Erytrejka, która urodziła przy granicy polsko-białoruskiej, poprosiła o ochronę w Polsce dla siebie i dziecka - poinformowała w piątek Straż Graniczna. Według Stowarzyszenie Egala, kobieta spędziła ponad miesiąc między polską a białoruską granicą i rodziła sama w lesie.

Urodziła przy granicy polsko-białoruskiej. Będzie ubiegać się o ochronę w Polsce

Urodziła przy granicy polsko-białoruskiej. Będzie ubiegać się o ochronę w Polsce

Źródło:
PAP

Waldemar Bonkowski, były senator PiS, został skazany na trzy miesiące bezwzględnego więzienia i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył. Prawomocny wyrok w procesie odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł w piątek w obecności oskarżonego Waldemara Bonkowskiego (zgodził się na podanie danych osobowych i ujawnienie wizerunku ). Poza nim w sądzie stawili się prokurator i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

Były senator PiS skazany na więzienie, za śmierć psa

Źródło:
TVN24, PAP

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Ewy Wrzosek - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Źródło:
tvn24.pl

W siedzibie PiS na Nowogrodzkiej zebrali się politycy, aby ustalić strategię na nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego. Przybyli między innymi europosłowie Anna Zalewska i Zdzisław Krasnodębski, ale także Jacek Kurski i Adam Bielan. Zalewska przekazała, że o tym, kiedy zostaną przedstawione listy, zadecyduje prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To są najtrudniejsze wybory dla Prawa i Sprawiedliwości - przyznał Ryszard Czarnecki.

Spotkanie polityków PiS na Nowogrodzkiej

Spotkanie polityków PiS na Nowogrodzkiej

Źródło:
TVN24

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

Ubiegająca się o fotel prezydenta Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej wygrała proces w trybie wyborczym ze swoim rywalem Mariuszem Śpiewokiem (Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza). Żona Borysa Budki pozwała go po słowach, które kontrkandydat zamieścił w mediach społecznościowych.

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Źródło:
PAP

Jeden z najciekawszych pojedynków w drugiej turze wyborów samorządowych na Pomorzu Zachodnim niewątpliwie odbędzie się w Koszalinie, gdzie temperatura kampanijnego sporu została podgrzana już do czerwoności. Kandydaci oskarżają się o zdradę wyborców i hejt. Przy roznoszeniu ulotek w środę musiała interweniować policja. 

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Źródło:
TVN24

Dotychczasowy prezydent Jarosław Klimaszewski wygrał pierwszą turę wyborów w Bielsku-Białej, zdobywając 45,88 proc. głosów, ale w niedzielę czeka go dogrywka z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Konradem Łosiem. Rządzący miastem od 2018 roku polityk, popierany przez Koalicję Obywatelską, może liczyć na większość w radzie miasta, ale jego konkurent nie planuje składać broni.

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Źródło:
tvn24.pl
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24