Prawosławni również świętują. Wspólny czas Wielkanocy

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich
Foto: tvn24 Video: tvn24 Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich16.04 | Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, między innymi grekokatolicy, rozpoczęli w niedzielę obchody świąt wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich w tym samym terminie, co u katolików.zobacz więcej wideo »17.04.2017 | Śnieżki zamiast kubłów z wodą. Pogoda nie...
Foto: tvn24 Video: Fakty TVN 17.04.2017 | Śnieżki zamiast kubłów z wodą. Pogoda nie...Pogodowy zawrót głowy, czyli świąteczny poniedziałek w deszczu, słońcu i... śniegu. Po białych drogach ciężko było jeździć samochodem, za to po białym stoku na nartach jeździło się świetnie. Kwiecień na razie jest taki, jak w znanym przysłowiu - przeplatający trochę zimy i trochę lata. zobacz więcej wideo »15.04.2017 | Z jajem, z króliczkiem, w plenerze. Tak politycy...
Foto: tvn24 Video: Fakty TVN 15.04.2017 | Z jajem, z króliczkiem, w plenerze. Tak...Intencje wszyscy mają dobre. Różnie bywa tylko z pomysłami i realizacją. Władze rządowe i samorządowe, znani i lubiani, czują się w obowiązku złożyć rodakom świąteczne życzenia. Długie albo krótkie, na poważnie lub dowcipnie. Aż szkoda, by niektóre trafiały tylko do internautów. zobacz więcej wideo »15.04.2017 | Czas skupienia, nadziei, modlitwy i święcenia...
Foto: tvn24 Video: Fakty TVN 15.04.2017 | Czas skupienia, nadziei, modlitwy i święcenia...Wielka Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia - dzień spokoju, wyciszenia i oczekiwania. To także dzień święcenia pokarmów w kościołach i odwiedzania symbolicznych grobów Chrystusa. Nie zabrakło akcentów nawiązujących do ważnych i trudnych problemów nie tylko Polski.zobacz więcej wideo »"Polska jest bezpieczna". Macierewicz składa świąteczne życzenia
Foto: tvn24 Video: mon.gov.pl "Polska jest bezpieczna". Macierewicz składa świąteczne...15.04 | Szef MON życzył dobrych, błogosławionych, rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy.zobacz więcej wideo »Wielkanocne życzenia od pary prezydenckiej
Foto: tvn24 Video: KPRP Wielkanocne życzenia od pary prezydenckiej15.04 | Życzymy Państwu, aby ten czas umocnił więzi w naszych domach w całym kraju - zwrócili się do Polaków z wielkanocnymi życzeniami prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. zobacz więcej wideo »Premier z życzeniami: niech święta będą czasem budowania zgody...
Foto: tvn24 Video: KPRM/Twitter Premier z życzeniami: niech święta będą czasem budowania...15.04 | Niech te święta Wielkiej Nocy przynoszą dużo pogodnych chwil, uśmiechu i odpoczynku. Niech będą momentem odnowienia tych najlepszych uczuć, czasem budowania zgody i solidarności między nami - życzy Polakom na nagraniu premier Beata Szydło.zobacz więcej wideo »Jakie pokarmy w koszyczku?
Foto: tvn24 Video: tvn24 Jakie pokarmy w koszyczku?15.04 | Dziś wielka sobota - od rana w kościołach święcone są pokarmy. O to co powinno się znaleźć w wielkanocnym koszyczku zapytaliśmy księdza Bogdana Bartołda - proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Warszawie.zobacz więcej wideo »Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę
Foto: tvn24 Video: tvn24 Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę15.04 | Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcony jest ogień, paschał i woda chrzcielna oraz pokarmy wielkanocne, przynoszone przez wiernych. W tym roku, w tym samym czasie co u katolików, Wielkanoc przypada również w Kościele wschodnim. zobacz więcej wideo »
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, między innymi grekokatolicy, rozpoczęli w niedzielę obchody świąt wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich w tym samym terminie, co u katolików.
Wielkanoc w Kościele zachodnim i wschodnim w tym samym terminie przypada raz na kilka lat, bo w obu obrządkach data tego święta wyliczana jest nieco inaczej. Przeważnie prawosławni świętują Wielkanoc później, maksymalnie nawet pięć tygodni po katolikach.
Jutrznie paschalne i liturgie
Nad ranem w niedzielę w cerkwiach zakończyły się kilkugodzinne jutrznie paschalne i liturgie, rozpoczynające się o północy. W Białymstoku, stolicy regionu, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych, uroczystościom w katedrze św. Mikołaja przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, natomiast w warszawskiej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny - zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.
Przed rozpoczęciem jutrzni najpierw do tej warszawskiej katedry, a stamtąd do wielu prawosławnych parafii w całym kraju dotarł Św. Ogień z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie, przywieziony do kraju przez delegację polskiej Cerkwi. Delegacji przewodniczył biskup siemiatycki Jerzy, zwierzchnik Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego.
W okolicznościowym orędziu z okazji święta zmartwychwstania, Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zwraca uwagę, że po radości paschalnych dni "chrześcijanin ponownie styka się ze złem tego świata, z wrogością, wojnami, katastrofami i wszelkiego rodzaju doświadczeniami".
- Czy prawosławny chrześcijanin może nie cierpieć, kiedy jego otoczenie staje się mętnym i niejasnym, gdy czarne jest nazywane białym, niewola grzechu jest nazywana wolnością, grzech odziewa szatę czystości, a bluźnierstwo podnoszone jest do rangi normy? - pytali w orędziu hierarchowie. Przypominali też o przypadającej w tym roku 70. rocznicy akcji "Wisła", która dotknęła wiele prawosławnych rodzin.
Wielkanoc wiernych innych obrządków wschodnich
Wielkanoc świętują w niedzielę również wierni innych obrządków wschodnich, na przykład grekokatolicy z Podkarpacia. Główne nabożeństwo rezurekcyjne w greckokatolickiej archidiecezji przemysko-warszawskiej miało miejsce w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Na Podkarpaciu grekokatolicy w nabożeństwach wielkanocnych uczestniczyli także w Komańczy, Mokrem i Zyndranowej.
Niedzielne śniadanie wielkanocne to u wielu wiernych kościołów wschodnich pierwszy obfity posiłek po tygodniu bardzo ścisłego postu, a dla niektórych - nawet po miesiącu bez spożywania mięsa. W niektórych rodzinach śniadanie świąteczne rozpoczynało się bardzo wcześnie rano, od razu po powrocie z nocnych uroczystości w cerkwiach.
Podobnie jak u katolików, śniadanie wielkanocne zaczynało się od dzielenia święconym w Wielką Sobotę jajkiem. Wśród wielu potraw na stole była też tradycyjna pascha, zwana też w północno-wschodniej Polsce paską.
Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Dane te uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne.
Liczba grekokatolików w Polsce szacowana jest na ok. 50 tys. wiernych, którzy mieszkają m.in. w województwach: podkarpackim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.