tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Szef brytyjskiego MSZ zapewnia: Polacy, jesteście tu mile widziani

zobacz więcej wideo »
Szef brytyjskiego MSZ zapewnia: Polacy, jesteście tu mile widziani
  • Wielka Brytania: Polacy, zostańcie. Jesteście mile widzianiWielka Brytania: Polacy, zostańcie. Jesteście mile widziani
  • Johnson: chcemy budować nowe, dynamiczne relacje z UEJohnson: chcemy budować nowe, dynamiczne relacje z UE
Foto: Robert Siemaszko / PAP / EPA | Video: TVN24 BiS W Londynie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych i obrony Polski oraz Wielkiej Brytanii

Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson zwrócił się w czwartek do Polaków, zapewniając, że po brexicie wciąż będą "mile widziani" na Wyspach. Wypowiedź ta padła podczas londyńskiej konferencji prasowej z udziałem polskich ministrów spraw zagranicznych oraz obrony.

- Więź między ludźmi w naszych krajach jest podwaliną przyjaźni angielsko-polskiej - podkreślił Boris Johnson podczas wspólnej z polskimi ministrami konferencji prasowej w Londynie.

- Chciałbym powtórzyć kluczowy przekaz do milionów Polaków w naszym kraju: jesteście tutaj, aby zostać. Jesteście mile widziani - powiedział. Jak dodał, brytyjski rząd "organizuje serię wydarzeń, aby uspokoić polską społeczność w sprawie jej przyszłego statusu".

Wcześniej na tej samej konferencji brytyjski minister obrony Michael Fallon podkreślił, że Wielka Brytania "stoi solidarnie ramię w ramię" z Polską.

Szóste spotkanie kwadrygi

Witold Waszczykowski i Antoni Macierewicz przebywają w Londynie w ramach spotkania tak zwanej kwadrygi.

Spotkanie takie, w ramach którego cyklicznie odbywają się rozmowy ministrów spraw zagranicznych i obrony Polski oraz Wielkiej Brytanii, odbywa się po raz szósty od czasu zainaugurowania tego formatu w październiku 2010 roku. Poprzednie rozmowy odbyły się w styczniu 2016 roku w Edynburgu.

Podczas spotkania w rezydencji szefa brytyjskiej dyplomacji ministrowie mieli rozmawiać między innymi o współpracy w zakresie europejskiego bezpieczeństwa po planowanym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, przeciwdziałaniu rosnącym rosyjskim wpływom w Europie i współpracy w regionie Bałkanów Zachodnich.

Ugruntować partnerstwo

Jak zapowiadało wcześniej polskie MSZ, głównym celem czwartkowych konsultacji będzie "ugruntowanie polsko-brytyjskiego partnerstwa strategicznego w dziedzinie bezpieczeństwa oraz określenie obszarów współpracy na forach organizacji międzynarodowych".

Ministrowie mieli również omawiać "możliwość dwustronnej koordynacji stanowisk na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w kontekście niestałego członkostwa Polski w Radzie w latach 2018-19".

Oglądaj
Johnson: chcemy budować nowe, dynamiczne relacje z UE
Wideo: TVN24 BiS Johnson: chcemy budować nowe, dynamiczne relacje z UE

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje