tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Wbrew interesom państwa". Ostry spór o polska.pl

"Wbrew interesom państwa". Ostry spór o polska.pl
Foto: TVN24.pl Kudrycka nie chce oddać Sikorskiemu "swoich" domen internetowych

Spór między ministerstwami o portal polska.pl. Szef MSZ chciał przejąć kontrolę nad nim, Barbara Kudrycka, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydzierżawiła tymczasem domenę Agorze S.A. Radosław Sikorski stwierdził, że jest to "nie do zaakceptowania i wbrew interesom Państwa" - wynika z treści pism pomiędzy obojgiem ministrów.

Korespondencje między Sikorskim a Kudrycką ujawnili dzisiaj posłowie PiS – Jerzy Polaczek i Kazimierz M. Ujazdowski. Rano w Sejmie pytali m.in. czy minister Sikorski podtrzymuje swoją opinię o wydzierżawieniu narodowych domen prywatnej firmie. - Tak, to jest oficjalne stanowisko ministra – odpowiedziała Beata Stelmach, wiceszefowa resortu spraw zagranicznych.

Polityków interesowało czy minister Sikorski robi coś by polska.pl i poland.pl odzyskały charakter publiczny. - To bardziej pytanie do resortu Nauki i Szkolnictwa Wyższego – odpowiedziała Stelmach. Dodała, że problem będzie omawiany za tydzień, na posiedzeniu Rady Promocji Polski.

Wybrali najlepszą ofertę

Sprawa domen www.polska.pl i www.poland.pl od kilku tygodni bulwersuje opinię publiczną. W mojej ocenie oddanie ich w dzierżawę prywatnej spółce (...), oznacza pełną władzę nad domeną, wraz z prawem zarządzania treścią i kampaniami reklamowymi, jest nie do zaakceptowania i wbrew interesom Państwa.

Radosław Sikorski

Domeny polska.pl i poland.pl należą do Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, którą nadzoruje MNiSW. Resort Kudryckiej w 2011 roku złożył oferty kilku prywatnym spółkom by wydzierżawiły te strony i je prowadziły. W grudniu 2011 roku zostały one powierzone wydawnictwu Agora S.A, które – według pism minister Kubryckiej – jako jedyne złożyło ofertę zgodną z wymaganiami jej resortu.

Sikorski się sprzeciwia

To wzbudziło sprzeciw ministra Sikorskiego: "Sprawa domen www.polska.pl i www.poland.pl od kilku tygodni bulwersuje opinię publiczną. W mojej ocenie oddanie ich w dzierżawę prywatnej spółce (abonentem domen polska.pl i poland.pl od dnia 2.12.2011 według wskazania katalogu DNS/WHOIS jest spółka Agora SA), co oznacza pełną władzę nad domeną, wraz z prawem zarządzania treścią i kampaniami reklamowymi, jest nie do zaakceptowania i wbrew interesom Państwa" - napisał w styczniu szef MSZ do Kudryckiej.

To brzydki portal

Z korespondencji pomiędzy ministrami wynika, że w kwietniu 2011 roku Sikorski zwrócił się do szefowej MNiSW o zintegrowanie polska.pl i poland.pl ze stroną prowadzoną przez resort spraw zagranicznych – poland.gov.pl. Argumentował, że należy to zrobić m.in. ze względu na zbliżające się Euro 2012. "Poland.pl to portal o grafice dalekiej od współczesnych trendów i nieatrakcyjnej formie prezentacji treści" - napisał Sikorski do Kudryckiej.

Kudrycka: MSZ nie chciał

W grudniu Kudrycka napisała do szefa MSZ, że to jego resort nie wyrażał zainteresowania we wspólnym promowaniu polska.pl i poland.pl o co zabiegał NASK. Brak zainteresowania m.in. ze strony resortu spraw zagranicznych, a także kancelarii premiera i prezydenta miał być powodem, dla którego NASK zdecydował się zwrócić z "ofertą partnerstwa" do firm zajmujących się internetem. "(...) resort spraw zagranicznych nie wyraził zainteresowania współpracą, mimo oferty NASK, przewidującej nieodpłatne wyposażenie przyszłej sieci w rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo teleinformatyczne" - napisała minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Sikorski: Jest pani w błędzie

Poland.pl to portal o grafice dalekiej od współczesnych trendów i nieatrakcyjnej formie prezentacji treści.

Radosław Sikorski

Sikorski ostro zareagował. Napisał, że Kudrycką wprowadzono w błąd:"(...) nieprawdą jest, by >>resort spraw zagranicznych nie wyraził zainteresowania współpracą<<. Odwrotnie, jedyne spotkanie w tej sprawie (współpracy przy prowadzeniu polska.pl – red.) odbyło się w 2010 roku z inicjatywy MSZ. Przedstawiciele Wydziału Portali Internetowych MSZ spotkali się z p. dyr. Marcinem Bochenkiem z NASK i przedstawili mu propozycje zagospodarowania przez MSZ i rozwoju tych domen. Reakcją na brak odpowiedzi ze strony NASK było moje pismo do Pani Minister z 21 kwietnia 2011 r." .

Nie dogadali się

Sikorski w piśmie zażądał przekazania merytorycznej kontroli nad narodowymi domenami MSZ. W odpowiedzi Kudrycka zaproponowała Sikorskiemu tylko "monitoring" nad treścią polska.pl i poland.pl. - Rozwiązaniem tego konfliktu byłoby ustawowa kontrola nad domenami narodowymi. Takie domeny powinny być rejestrowane przez prezydenta, który prowadzenie takich stron powierzałby konkretnemu organowi administracji publicznej – uważa poseł Polaczek.

CZYTAJ WYMIANĘ KORESPONDENCJI MIĘDZY URZĘDAMI

Pismo min. Sikorskiego do min. Kudryckiej z 21 kwietnia 2011

Pismo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do szefa NASK z 29 kwietnia 2011

Pismo szefa NASK do min. Kudryckiej z 10 maja 2011

Pismo min. Kudryckiej do min. Sikorskiego z 24 maja 2011

Pismo szefa NASK do min. Sikorskiego z 20 grudnia 2011

Pismo min. Kudryckiej do min. Sikorskiego z 28 grudnia 2011

Pismo min. Sikorskiego do min. Kudryckiej z 9 stycznia 2012

Pismo min. Kudryckiej do min. Sikorskiego z 17 stycznia 2012

Pismo min. Sikorskiego do min. Kudryckiej z 3 lutego 2012

Pismo min. Kudryckiej do min. Sikorskiego z 13 lutego 2012

Mdo/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje