tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Wchodzą do pokoju, zostawiają pismo na rogu stołu". Żurek o wejściu CBA

zobacz więcej wideo »
"Wchodzą do pokoju, zostawiają pismo na rogu stołu". Żurek o wejściu CBA
 • Sędzia Żurek o akcji CBASędzia Żurek o akcji CBA
 • CBA kontroluje oświadczenia rzecznika KRSCBA kontroluje oświadczenia rzecznika KRS
 • Żurek o orzeczeniu TK: musi dojść do testuŻurek o orzeczeniu TK: musi dojść do testu
 • Sędzia Waldemar Żurek w "Kropce nad i" o bezpośrednim stosowaniu Konstytucji przez sądy powszechneSędzia Waldemar Żurek w "Kropce nad i" o bezpośrednim...
 • Żurek o projekcie ustawy dot. zmian w KRSŻurek o projekcie ustawy dot. zmian w KRS
 • Sędzia Waldemar Żurek we "Wstajesz i Wiesz" TVN24Sędzia Waldemar Żurek we "Wstajesz i Wiesz" TVN24
 • Żurek o proteścieŻurek o proteście
Video: tvn24 Sędzia Żurek o akcji CBA

- Nie unikam w żaden sposób kontaktów ze służbą, która prowadzi jakieś czynności kontrolne, w pełni się poddaję temu,tak jak każdy obywatel - tak o wejściu agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego do siedziby Krajowej Rady Sądownictwa mówi jej rzecznik Waldemar Żurek. Funkcjonariusze weszli do siedziby KRS, w celu doręczenia pisma o wszczęciu kontroli oświadczeń majątkowych sędziego Żurka.

- CBA wchodzi w strefę zamkniętą, poszukuje mojej osoby, później chce mnie wyprosić z narady. Mówię, że proszę wzywać mnie pocztą, w odpowiedni sposób. Agenci wchodzą do pokoju, zostawiają pismo na rogu stołu, pokazują swoje jakieś identyfikatory i wychodzą - opisywał przebieg akcji Waldemar Żurek. - Zadziwia mnie to tempo i sposób doręczenia. Czy trzech agentów ma pełnić w naszym kraju rolę listonosza? - dodał

- Ja oczywiście nie unikam w żaden sposób kontaktów ze służbą, która prowadzi jakieś czynności kontrolne, w pełni się poddaję temu, tak jak każdy obywatel. Natomiast musimy być traktowani absolutnie w taki sam sposób - podkreślił.

Ja oczywiście nie unikam w żaden sposób kontaktów ze służbą, która prowadzi jakieś czynności kontrolne, w pełni się poddaję temu,tak jak każdy obywatel. Natomiast musimy być traktowani absolutnie w taki sam sposób

Waldemar Żurek

CBA w KRS

Według Krajowej Rady Sądownictwa, agenci CBA wtargnęli na wewnętrzne spotkanie w Radzie i zażądali krótkiego, natychmiastowego spotkania z sędzią Żurkiem.

W notatce zamieszczonej na stronie KRS czytamy, iż "pomimo kilku próśb pracownika Biura Krajowej Rady Sądownictwa o opuszczenie pomieszczeń Biura Rady i oczekiwanie na informację w Kancelarii na holu głównym, nie zastosowali się oni do tej prośby i wkroczyli do gabinetu Wiceprzewodniczącego Rady, przerywając spotkanie, na którym był Przewodniczący Rady, Wiceprzewodniczący oraz rzecznicy prasowi".

"Po wejściu do pomieszczenia przedstawili się i oświadczyli, że chcą doręczyć sędziemu Waldemarowi Żurkowi upoważnienie o wszczęciu kontroli jego oświadczeń majątkowych" - relacjonuje zdarzenie KRS. "Sędzia odmówił przyjęcia pisma w takich warunkach i poprosił o przesłanie mu tego upoważnienia pocztą, a jeśli konieczne jest osobiste wręczenie tego upoważnienia, o wezwanie go tą drogą do stawiennictwa w siedzibie CBA, na które się oczywiście stawi" - zapisano.

"Funkcjonariusze jednak pozostawili wspomniane upoważnienie, po czym opuścili siedzibę Rady" - stwierdzono w informacji KRS.

W notatce zaznaczono, że prezydium Krajowej Rady Sądownictwa na swoim najbliższym posiedzeniu rozważy "wystąpienie do przełożonych funkcjonariuszy CBA o wskazanie przyczyn przeprowadzenia czynności w opisany wyżej sposób".

Z tego powodu prezydium Krajowej Rady Sądownictwa na swoim najbliższym posiedzeniu będzie rozważać "wystąpienie do przełożonych funkcjonariuszy o wskazanie przyczyn takiego przeprowadzenia czynności".

Wersja Biura

W ocenie CBA, funkcjonariusze działali zgodnie z prawem. Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA powiedział, że funkcjonariusze próbowali wcześniej umówić się na spotkanie z sędzią Żurkiem, by wręczyć mu upoważnienie. Jak twierdzi, pomimo uzgodnienia terminu sędzia odwołał spotkanie. Ponowne próby umówienia z sędzią przez funkcjonariuszy CBA okazały się bezskuteczne, udali się więc do pracy sędziego, czyli Biura KRS - wyjaśnił.

Kaczorek podkreślił, że "wszczęcie czynności kontrolnych w zakresie prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym złożonych w latach 2012-17 przez Waldemara Żurka - sędziego Sądu Okręgowego" odbyło się zgodnie z ustawą o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

Kontrola

W ubiegłą środę CBA informowało, że zapadła decyzja o rozpoczęciu kontroli oświadczeń majątkowych sędziego w wyniku przeprowadzonej wcześniej analizy tych oświadczeń. "Analiza dała podstawy do wszczęcia tej kontroli" - podało wtedy CBA.

W poprzedni czwartek sędzia zadeklarował, że "jak każdy obywatel, poddaję się pełnym rygorom każdej instytucji państwa". "Te oświadczenia majątkowe są wielostronicowe. Zakładam, że mogłem popełnić jakiś błąd" - powiedział sędzia Żurek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
turwal

No cóż agenci CBA też mają swój honor i poczucie wstydu i zażenowania,

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    3
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje