Waldemar Pawlak znów u władzy

 
Rok 1992, pierwsze premierowanie Pawlaka/Sławomir Kamiński, Agencja GazetaSławomir Kamiński, Agencja Gazeta

W swojej karierze ma stanowisko premiera (dwukrotnie), szefa Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i lidera ludowców. Dotychczas jego partia współrządziła tylko z SLD. Teraz Waldemar Pawlak będzie wicepremierem i ministrem gospodarki w konserwatywno-liberalnym rządzie PO-PSL.

Dotąd PSL władzę dzieliło z lewicą. Teraz partia Pawlaka wykonała zwrot i zawiera koalicję z centrową Platformą Obywatelską. Rewolucyjna zmiana przekonań czy wynik politycznej ewolucji?

I rząd Pawlaka

5 czerwca 1992 r. po "aferze teczkowej" i odwołaniu przez Sejm premiera Jana Olszewskiego, Waldemar Pawlak został desygnowany przez Lecha Wałęsę na stanowisko szefa rządu. O tej wymianie władzy opowiada kontrowersyjny dokument z 1994 roku autorstwa Jacka Kurskiego i Michała Balcerzaka. Jego twórcy odwołanie Olszewskiego porównują z zamachem stanu, za którym miał stać prezydent Lech Wałęsa. Pawlak w tej interpretacji miał być tylko figurantem.

Fragment filmu "Nocna zmiana" Jacka Kurskiego i Michała Balcerzaka
Fragment filmu "Nocna zmiana" Jacka Kurskiego i Michała BalcerzakaJacek Kurski i Michał Balcerzak

Lider PSL u władzy utrzymał się w sumie przez 33 dni, podczas których nie zdołał sformować gabinetu. Nie dogadał się wtedy z Unią Demokratyczną, bo nie chciał ustąpić w zbyt wielu sprawach. Wolał zrezygnować ze stanowiska i zapracować sobie na silniejszą pozycję w przyszłości.

II rząd Pawlaka – z SLD

Opłaciło się: dobry wynik w wyborach parlamentarnych (ludowcy zdobyli 131 poselskich mandatów) i po raz drugi stanowisko premiera. Urząd objął 26 października 1993 r., gdy PSL przystąpiło do koalicji z SLD.

Pawlak zatrudnił w swojej kancelarii byłą miss Polonia Ewę Wachowicz, chyba najsłynniejszego rzecznika rządu w historii III RP. Wachowicz, spytana dlaczego przyjęła posadę, zabłysnęła stwierdzeniem: - Premierowi się nie odmawia.

Sam Pawlak nie był wówczas ulubieńcem dziennikarzy. Małomówny, czasem opryskliwy (potrafił powiedzieć: „a sio” do reporterów), nie błyszczał na konferencjach prasowych. Od poprzedników i następców odróżniało go też konsekwentne promowanie polskiej motoryzacji - zamienił luksusowy służbowy samochód na… Poloneza.

Pawlak odchodzi, PSL zostaje w rządzie

Po raz drugi Pawlak został zdymisjonowany 6 marca 1995 r. pod presją Lecha Wałęsy i polityków SLD związanych z Aleksandrem Kwaśniewskim. Odejściu Pawlaka towarzyszyły wewnątrzkoalicyjne przepychanki i afery - wbrew opinii komisji przetargowej Ministerstwo Współpracy z Zagranicą wybrało firmę InterArms na dostawcę komputerów dla biur radców handlowych. Firma należała do kolegi Pawlaka.

Premierowi się nie odmawia Ewa Wachowicz

Oficjalnie Sojusz zarzucał Pawlakowi nieudolność. On sam mówił: „do mojej dymisji przyczyniły się gry gabinetowe SLD, prezydenta i opozycji”. PSL zostało jednak w koalicji do końca kadencji, czyli do końca października 1997 r.

PSL z SLD po raz drugi

Ludowcy wrócili do władzy cztery lata później, gdy w 2001 r. ponownie utworzyli koalicję z SLD. Jednak w marcu 2003 r. PSL zostało wyrzucone z koalicji przez premiera Leszka Millera za głosowanie przeciwko jednemu z rządowych projektów. Głośne stało się powiedzienie Mi8llera, w którym stopniował słowo "wróg": "Wróg-wróg śmiertelny-koalicjant". Od tego czasu PSL pozostawało w opozycji do rządu SLD-UP.

W wyborach w 2005 roku ludowcy ledwie załapali się do Sejmu – byli najmniejszym klubem parlamentarnym. Lepiej poszło w wyborach samorządowych: PSL uzyskało najwięcej radnych w skali kraju. To na szczeblu samorządowym rozpoczęła się współpraca ludowców z Platformą.

PSL preferuje resorty gospodarcze

Teraz ludowcy po raz trzeci wchodzą do koalicji rządowej. I podobnie, jak przy współpracy z SLD mają dostać resorty gospodarcze: ministerstwo gospodarki i rolnictwa oraz środowiska lub pracy.

Kiedy współrządzili z Sojuszem SLD-owski minister skarbu Wiesław Kaczmarek powołując na stanowisko prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych polityka PSL Stanisława Dobrzańskiego stwierdził: - Staszek chciał się sprawdzić w biznesie. Czy PSL sprawdzi się w gospodarce przy trzecim podejściu?

NIK wytyka nieprawidłowości

Reguły polityki w ciągu ostatnich lat nieco się zmieniły, a współrządząc z Sojuszem, peeselowscy ministrowie nie uniknęli oskarżeń o nieprawidłowości. Na przykład ministrowi współpracy gospodarczej z zagranicą Lesławowi Podkańskiemu w rządzie Waldemara Pawlaka Najwyższa Izba Kontroli zarzuciła bezprawne przekazanie Agencji Rozwoju Gospodarczego 3 mld starych zł z byłego Funduszu Rozwoju Eksportu.

Kolegium NIK wnioskowało o postawienie Podkańskiego przed Trybunałem Stanu, ale Sejm nie podjął się tej sprawy.

Afera z „trójkątem Buchacza”

Z kolei Jackowi Buchaczowi (też z PSL) - następcy Podkańskiego – zarzucono narażenie skarbu państwa na ogromne straty. Chodziło o stworzony przez Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Polski Fundusz Gwarancyjny. Jak stwierdziła NIK, PFG udzielał firmom eksportującym na Wschód poręczeń bez analizy ich wypłacalności. W efekcie poręczano kredyty firmom w kiepskiej sytuacji finansowej.

Do dymisji Buchacza we wrześniu 1996 r. przyczyniła się też sprawa tzw. „trójkąta Buchacza”. Powstał latem 1996 r. jako układ spółek Chemia Polska oraz Polski Fundusz Gwarancyjny i Międzynarodowa Korporacja Gwarancyjna (wtedy figurowały one pod innymi nazwami). Spółki te powiązano w taki sposób, że cały ich majątek - ok. 200 mln dol. – który otrzymały od państwa, pozostał poza państwową kontrolą.

Zaraz po dymisji Buchacza, rząd Włodzimierza Cimoszewicza próbował zlikwidować "trójkąt" i odzyskać państwowy majątek.

Okazało się to niemożliwe z powodów prawnych – wystarczyło, że kierujący układem się na to nie zgodzili. Likwidacja „trójkąta” nie udała się też rządowi Jerzego Buzka. Dopiero pod koniec 2001 r., gdy do władzy wróciła koalicja SLD-PSL Ministerstwo Skarbu podpisało porozumienie z zarządem z kluczową spółką trójkąta – Chemią Polską – na podstawie którego skarb państwa odzyskał nad nim kontrolę.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sławomir Kamiński, Agencja Gazeta

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24