"W systemie nie jest pan zgłoszony". Osoby z NGO nie mogły wejść do Senatu

Aktualizacja:
[object Object]
Przedstawicieli NGO ponownie nie zostali wpuszczeni do Senatutvn24
wideo 2/5

W czwartek odbył się dalszy ciąg przerwanej w środę debaty o Narodowym Instytucie Wolności, który ma regulować finansowanie organizacji pozarządowych. Do gmachu parlamentu ponownie próbowali wejść przedstawiciele organizacji. Znów nie zostali jednak wpuszczeni.

Senacka debata na temat przygotowanej przez rząd ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego odbyła się w dwóch częściach. Rozpoczęła się w środę i była kontynuowana podczas czwartkowych obrad Senatu. Na jej podstawie będzie można m.in. przydzielać środki organizacjom pozarządowym, co wzbudza sporo kontrowersji wśród członków tych organizacji.

W środę do Senatu próbowali wejść przedstawiciele organizacji pozarządowych, by przysłuchiwać się obradom. Udało się to tylko dwóch osobom, które wcześniej wicemarszałek Bogdan Borusewicz wpisał na listę jako swoich gości.

Próba wejścia

W czwartek do gmachu parlamentu po raz drugi próbowali wejść przedstawiciele organizacji pozarządowych. Nie zostali wpuszczeni, bo w biurze przepustek nie było żadnej listy z nazwiskami osób uprawnionych do wejścia.

- Proszę pana nie ma żadnej listy - mówił strażnik marszałkowski do jednego z przedstawicieli organizacji pozarządowych.

- Ja wiem, że ta lista tu jest. Jestem zaproszony na komisje senacką przez pana marszałka Borusewicza - przekonywał przedstawiciel NGO-sów. W odpowiedzi od strażnika usłyszał, aby brak zgłoszenia wyjaśnił w sekretariacie marszałka Borusewicza.

- Skoro pan marszałek twierdzi, że ma pan być zgłoszony, to proszę to wyjaśnić - kontynuował strażnik.

Przedstawiciel NGO dopytywał, czy powodem tego, że nie może wejść jest jedynie to, że nie ma go na liście, czy to, że ma zakaz wejścia do Sejmu. - W systemie nie jest pan zgłoszony, ani nie ma żadnej listy. Dlatego proszę to wyjaśniać w gabinecie pana marszałka - powtórzył strażnik.

Brak zgłoszenia

Do środowej próby wyproszenie z debaty dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowych Sejm odniósł się w komunikacje na stronie internetowej.

"Przedstawiciele NGO zostali wprowadzeni na salę obrad przez wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza "tylnymi drzwiami", z pominięciem regulaminowych procedur obowiązujących w Senacie. Każdy obywatel ma prawo przysłuchiwać się debatom w Senacie. Wymaga to jednak cześniejszego zgłoszenia" - czytamy w wiadomości.

Według komunikatu, straż marszałkowska miała prawo interweniować na miejscu, ponieważ przedstawiciele NGO nie zgłosili chęci uczestniczenia w obradach minimum 24 godziny przed planowanym występem.

"Marszałek Senatu Stanisław Karczewski ze zrozumieniem podchodzi do umożliwienia przedstawicielom NGO obserwacji debaty dotyczącej Narodowego Instytutu Wolności, pod warunkiem spełnienia przez nich niezbędnych wymogów" - czytamy na zakończenie.

Paragraf podpisany przez Borusewicza

Jan Marian Jackowski (PiS) odnosząc się do sprawy, przypomniał "skandaliczne zachowanie marszałka Borusewicza w poprzedniej kadencji". - Przy przedłużaniu wieku emerytalnego marszałek Borusewicz nie wpuścił na salę przedstawicieli związków zawodowych, w tym przewodniczącego Piotra Dudę, co było działaniem bezprecedensowym - mówił.

Zapis zgłoszenia chęci uczestniczenia 24 godziny przed planowanym wstępem na salę obrad w 2013 roku podpisał sam ówczesny marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Na tej podstawie Kancelaria Senatu wydaje jednorazowe karty wstępu i dopiero wtedy można przysłuchiwać się debatom.

Jackowski przypomina: przy przedłużaniu wieku emerytalnego marszałek Borusewicz nie wpuścił na salę przedstawicieli związków zawodowych
Jackowski przypomina: przy przedłużaniu wieku emerytalnego marszałek Borusewicz nie wpuścił na salę przedstawicieli związków zawodowychtvn24

Bogdan Klich stwierdził, że ustawa o Narodowym Instytucie Wolności, "to nóż w plecy wbity społeczeństwu obywatelskiemu w Polsce". - Temu społeczeństwu obywatelskiemu, które jest niezbędnym elementem demokracji. Nie ma demokracji bez organizacji pozarządowych. A organizacje pozarządowe muszą być niezależne. Jeżeli one będą uzależnione od rządu, co jest skutkiem tej ustawy, to wtedy przestaną być organizacjami pozarządowymi i staną się organizacjami rządowymi - skomentował.

Klich: nóż w plecy wbity społeczeństwu obywatelskiemu w Polsce
Klich: nóż w plecy wbity społeczeństwu obywatelskiemu w Polscetvn24

Przebieg środowej debaty

Pierwszy raz przedstawiciele organizacji pozarządowych próbowali wejść do Senatu w środę, by przysłuchiwać się obradom. Udało się to tylko dwóch osobom, które wcześniej wicemarszałek Bogdan Borusewicz wpisał na listę jako swoich gości.

W trakcie środowej debaty do dwóch przedstawicieli NGO-sów, którym udało się wejść podszedł funkcjonariusz straży marszałkowskiej.

- Zostałem zaatakowany przez jednego strażnika, który zażądał dowodu. Przez radiostację wezwał następnych i najwyraźniej chcieli mnie usunąć - mówił w środowy wieczór Arkadiusz Szczurek z organizacji Obywatele Solidarni w Akcji i Obywatele RP.

- Pojawił się strażnik marszałkowski, który stwierdził, że my nie mamy prawa tu być. Weszliśmy na salę, po czym strażnik chciał nas usunąć - opowiadał z kolei Maciej Bajkowskim z Obywatelskiego Ruchu Demokratycznego i Strajku Kobiet.

Szczurka i Bajkowskiego do Senatu zaprosił wicemarszałek Bogdan Borusewicz. Większość przedstawicieli NGO-sów została jednak zatrzymana od razu przy biurze przepustek.

Przedstawiciele NGO nie wpuszczeni do Sejmu
Przedstawiciele NGO nie wpuszczeni do Sejmu

"Ja pozwalam zostać"

- To są organizacje, o których mówimy - tłumaczył tymczasem w sali obrad Senatu obecność Szczurka i Bajkowskiego senator Platformy Obywatelskiej, Bogdan Klich. Przekonywał strażników, by pozwolili im zostać.

- Umówimy się w ten sposób, że państwo się przysłuchują, nie zakłócają obrad, także mogą zostać. Ja pozwalam zostać - przekonywała też Maria Koc, wicemarszałek Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Sytuacja zmieniła się jednak, gdy do Senatu wrócił marszałek Stanisław Karczewski, który wcześniej przebywał w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej.Karczewski zarządził przerwę, zwołał Konwent i obrady Senatu przełożył na czwartek na godz. 9.- Ta władza boi się społeczeństwa obywatelskiego - skomentował tę decyzję senator Klich."PiS boi się NGO"W czwartkowy poranek wicemarszałek Bogdan Borusewicz powiedział, że po zaistniałej sytuacji Stanisław Karczewski zwołał po godz. 21 Konwent Seniorów, podczas której próbowano go przesłuchiwać w związku ze zdarzeniem. - To było nieskuteczne - skomentował. - Zażądałem przekazania listy osób, które mają zakaz wstępu do parlamentu (...). Nie wiem z czego to wynika, jakiegoś nieracjonalnego strachu - powiedział.Zapytany w czwartek przez dziennikarzy o ten incydent Bogdan Klich stwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość boi się organizacji pozarządowych i na posiedzeniu komisji w zeszłym tygodniu także nie wpuściło ich do sali. Senator powiedział, że Platforma wystosowała już oświadczenie zaadresowane do marszałka Karczewskiego, by ten wyjaśnił tamtą sytuację. - Wczoraj mieliśmy do czynienia z bardzo podobnym przypadkiem (...). Broniliśmy tych, którzy byli na sali, interweniowaliśmy - komentował Klich. Stwierdził, że próba usunięcia przedstawicieli NGO odbyła się, ponieważ PiS "boi się ich", a wczoraj było to "jasne jak słońce". Klich dodał, że ustawa jest to "nóż w plecy wbity w społeczeństwo obywateli". Zdaniem senatora Polsce jest potrzebna demokracja, a nie ma jej bez organizacji samorządowych. Jeżeli te "będą uzależnione od rządu co jest skutkiem tej ustawy" to staną się organizacjami rządowymi.

Wicemarszałek Senatu wstawia się za przedstawicielami NGO
Wicemarszałek Senatu wstawia się za przedstawicielami NGOtvn 24
Borusewicz o próbie wyrzucenia przedstawicieli NGO
Borusewicz o próbie wyrzucenia przedstawicieli NGOTVN 24
Klich: PiS boi się przedstawicieli NGO
Klich: PiS boi się przedstawicieli NGO

Autor: MKK,kb/adso,sk / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W czasie czwartkowej konferencji Suwerennej Polski w Sejmie doszło do spięcia pomiędzy Patrykiem Jakim a dziennikarzami. - Niech pan nie przeszkadza przez chwilę - krzyczał polityk po tym, jak reporter próbował dopytywać o kwestię dokumentów znalezionych podczas przeszukania w domu Zbigniewa Ziobry.

Gorąco na konferencji Suwerennej Polski. "Ale niech pan nie przeszkadza!"

Gorąco na konferencji Suwerennej Polski. "Ale niech pan nie przeszkadza!"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrant przyznał, że miasto sfinansowało jego studia MBA na Collegium Humanum. Studia na tej uczelni opłacono także innym urzędnikom, m.in. byłej zastępczyni prezydenta Beacie Rutkiewicz, obecnie wojewodzie pomorskiej. Sprawę opisała jako pierwsza "Gazeta Wyborcza".

Urzędnicy na Collegium Humanum. Studia sfinansował sobie też prezydent Wejherowa

Urzędnicy na Collegium Humanum. Studia sfinansował sobie też prezydent Wejherowa

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, Wyborcza.pl, PAP

W Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w czwartek zapadł wyrok przeciwko Edwardowi D., oskarżonemu o doprowadzenie w ubiegłym roku do wybuchu gazu w budynku plebanii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach-Szopienicach. Mężczyzna został skazany na 6 lat pozbawienia wolności, będzie musiał też zapłacić ogromne kary finansowe.

Wybuch gazu na plebanii. Jest wyrok

Wybuch gazu na plebanii. Jest wyrok

Źródło:
tvn2.pl/ PAP

Księża z parafii pod wezwaniem Świętego Marcina w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie) wystosowali do wiernych oświadczenie, w którym piszą, że są "zaskoczeni i zbulwersowani" postawą niektórych wiernych w okresie Wielkiego Postu. W ich opinii część z nich "nie tylko organizuje, ale uczestniczy w dyskotekach i zabawach okolicznościowych". Do sprawy odniósł się arcybiskup i metropolita gnieźnieński, prymas Wojciech Polak.

Księża do wiernych: taka postawa jest amoralna. Jest reakcja prymasa

Księża do wiernych: taka postawa jest amoralna. Jest reakcja prymasa

Źródło:
tvn24.pl

Plaża w Sopocie znalazła się w rankingu stu najlepszych plaż świata. Na pierwsze miejsce zestawienia Golden Beach Awards trafiła w tym roku plaża na wyspie Bora Bora.

Polski kurort wśród stu najlepszych plaż świata

Polski kurort wśród stu najlepszych plaż świata

Źródło:
Beach Atlas

W jednym z bloków przy ul. Gajowickiej we Wrocławiu zostały znalezione zwłoki mężczyzny. Policja i prokuratura nie ujawniają szczegółów zdarzenia.

Znaleziono zwłoki mężczyzny

Znaleziono zwłoki mężczyzny

Źródło:
tvn24.pl

Zawiadomienie dotyczące przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez byłego wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika wpłynęło do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Chodzi o incydent z udziałem policyjnego śmigłowca Black Hawk w sierpniu 2023 roku.

Incydent z policyjnym Black Hawkiem. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie dotyczące Macieja Wąsika

Incydent z policyjnym Black Hawkiem. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie dotyczące Macieja Wąsika

Źródło:
PAP

Jeden z najszybszych rollercoasterów, znajdujący się w Japonii Do-Dodonpa, został oficjalnie zamknięty. Jak przekazały władze japońskiego parku rozrywki, przyczyną takiej decyzji było kilkanaście przypadków poważnych obrażeń, które odnieśli jego pasażerowie.

Koniec jednego z najszybszych rollercoasterów. Łamał ludziom kości

Koniec jednego z najszybszych rollercoasterów. Łamał ludziom kości

Źródło:
Japan News, Japan Today, South China Morning Post

Karol III nie weźmie udziału w obchodach Wielkiego Czwartku w Katedrze Worcester. Zamiast niego poprowadzi je królowa Kamila. W trakcie nabożeństwa odtworzona zostanie jednak specjalna wiadomość od monarchy. Jej treść udostępniły już agencje.  

Król Karol nagrał specjalne przesłanie. W ważnym dniu znów zastępuje go królowa 

Król Karol nagrał specjalne przesłanie. W ważnym dniu znów zastępuje go królowa 

Źródło:
BBC, Reuters

W domu Zbigniewa Ziobry znaleziono oryginał teczki nadzoru akt postępowania przygotowawczego w sprawie śmierci jego ojca. - To świadczy o tym, że te zarzuty o szczuciu prokuratury na tych lekarzy, których obwiniał o tragedię swojego ojca, mają dużo wspólnego z prawdą - powiedział Marcin Bosacki, poseł Koalicji Obywatelskiej. Patryk Jaki z Suwerennej Polski twierdzi, że "skandalem" jest pytanie o tę sprawę przez dziennikarzy.

"Trzeba odnotować, że coś łączy Zbigniewa Ziobrę z Donaldem Trumpem". Komentarze polityków

"Trzeba odnotować, że coś łączy Zbigniewa Ziobrę z Donaldem Trumpem". Komentarze polityków

Źródło:
TVN24, PAP

Zdaniem Przemysława Czarnka winą opozycji z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy jest, że środki unijne w ramach Krajowego Planu Odbudowy zostały odblokowane tak późno. I dlatego - jego zdaniem - 60 procent z nich zostało już utracone. Obie tezy posła PiS są fałszywe.

Czarnek: "60 procent z KPO już straciliście". Nieprawda

Czarnek: "60 procent z KPO już straciliście". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie ma siły, która mogłaby podważyć naszą współpracę. Szukamy rozwiązań dla obu stron w sprawie rolnictwa, posunęliśmy się krok do przodu - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po polsko-ukraińskich konsultacjach międzyresortowych. Z kolei premier Ukrainy Denys Szmyhal zapowiedział, że "Ukraina zgodziła się na pewne ograniczenia".

Tusk: zrobiliśmy krok do przodu

Tusk: zrobiliśmy krok do przodu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trwają analizy dotyczące skrócenia czasu pracy w Polsce - poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Ponad 100 lat po tym, jak został wprowadzony ośmiogodzinny dzień pracy, czas na następny krok - oceniła. Ministra skomentowała propozycję Polski 2050 w sprawie poluzowania zakazu handlu w niedziele, zapowiedziała także zmiany w sprawie płacy minimalnej.

"Absurdy" w płacy minimalnej. Będą zmiany

"Absurdy" w płacy minimalnej. Będą zmiany

Źródło:
tvn24.pl
Gówniany temat? Może uratować ci życie

Gówniany temat? Może uratować ci życie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Świadczy to o takim dużym poczuciu bezkarności. Pan Ziobro po prostu uważał, że może wszystko - powiedziała mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z inicjatywy "Wolne Sądy", odnosząc się do dokumentów znalezionych podczas przeszukania w domu byłego ministra sprawiedliwości.

Dokumenty, których "nikt nie powinien wynosić", w domu Ziobry. "Uważał, że może wszystko" 

Dokumenty, których "nikt nie powinien wynosić", w domu Ziobry. "Uważał, że może wszystko" 

Źródło:
TVN24

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że amerykański Kongres zaakceptował sprzedaż Polsce lotniczych środków bojowych: rakiet dalekiego zasięgu powietrze-ziemia JASSM-ER, rakiet powietrze-powietrze średniego zasięgu AMRAAM oraz krótkiego zasięgu AIM-9X.

Szef MON: Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce rakiet

Szef MON: Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce rakiet

Źródło:
PAP

To było dosyć proste i typowe zdarzenie, w odróżnieniu od kwoty - tak o stłuczce ich klienta mówi Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty. Kierowca, dzięki polisie OC, za którą zapłacił 400 złotych, uniknął pokrycia kosztu wymiany zderzaka w unikatowym Ferrari Monza SP1 - 324 tysięcy złotych. Przykłady z tej i innych firm ubezpieczeniowych pokazują, jaką rolę odgrywa komunikacyjne OC.

"Najdroższy zderzak w historii", uszkodzony helikopter. Historie kierowców

"Najdroższy zderzak w historii", uszkodzony helikopter. Historie kierowców

Źródło:
tvn24.pl

Peruwiańscy chirurdzy uratowali życie kobiecie, która połknęła gwóźdź, który znajdował się w jedzeniu. 68-latka musiała przejść skomplikowaną operację, obiekt przebijał tętnicę szyjną.

Lekarze uratowali życie kobiecie, która połknęła gwóźdź

Lekarze uratowali życie kobiecie, która połknęła gwóźdź

Źródło:
Reuters

Nie ma planów przywrócenia wprowadzenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Ale ona jest zawieszona, a nie zlikwidowana. W razie potrzeby można ją odwiesić - mówił w TVN24 minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: Obowiązkowa służba wojskowa jest zawieszona, a nie zlikwidowana. W razie potrzeby można odwiesić

Szef MON: Obowiązkowa służba wojskowa jest zawieszona, a nie zlikwidowana. W razie potrzeby można odwiesić

Źródło:
TVN24

Najnowsze pociski Cyrkon, którymi chwalił się Władimir Putin, latają wolniej, niż zapowiadano, a ich głowica bojowa jest niewielka - wynika z pierwszej analizy jej szczątków. Dwa takie pociski zostały w ostatnich dniach zestrzelone przez ukraińską obronę powietrzną. - Cyrkon lata w złym kierunku i nie wykonuje zadań, do których został stworzony - twierdzą specjaliści z Kijowa.

Szczątki ujawniają prawdę o najnowszym pocisku Rosjan. Cyrkon "lata w złym kierunku"

Szczątki ujawniają prawdę o najnowszym pocisku Rosjan. Cyrkon "lata w złym kierunku"

Źródło:
Ukrainska Pravda, Defense Express, PAP, tvn24.pl

W kwietniu mamy poznać szczegóły rządowej propozycji wsparcia rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznych - podała "Rzeczpospolita". Wcześniej minister klimatu Paulina Hennig-Kloska zapowiadała przekazanie projektu do konsultacji w drugiej połowie marca.

Rząd szykuje zmiany w sprawie fotowoltaiki

Rząd szykuje zmiany w sprawie fotowoltaiki

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Dziennikarz amerykańskiej telewizji CNN, w asyście specjalistów od żeglugi, wziął udział w symulacji wypadku kontenerowca uderzającego w most na rzece Patapsco. Do wypadku w Baltimore doszło we wtorek. Konstrukcja mostu zawaliła się w wyniku uderzenia w jedną z podpór.

Tak doszło do katastrofy kontenerowca. Symulacja wypadku z dziennikarzem CNN na pokładzie

Tak doszło do katastrofy kontenerowca. Symulacja wypadku z dziennikarzem CNN na pokładzie

Źródło:
CNN, PAP, tvn24.pl

Siedem osób usłyszało zarzuty, a wobec trzech będzie wniosek o areszt - to dotychczasowy efekt działań służb w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura nie wyklucza wniosków o uchylenie immunitetów posłom. Przybliżamy sylwetki najważniejszych osób związanych z aferą i wyjaśniamy, za co były odpowiedzialne w Funduszu Sprawiedliwości lub jak z niego korzystały.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Najważniejsze osoby - kto jest kim?

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Najważniejsze osoby - kto jest kim?

Źródło:
Konkret24

Do 27 marca siedmiu osobom zamieszanym w aferę wokół Funduszu Sprawiedliwości prokuratura postawiła zarzuty, a wobec trzech będzie wnioskowała o areszt tymczasowy. W sprawę są zamieszani ważni politycy, którzy do niedawna nadzorowali fundusz, a który rozdawał wielomilionowe dotacje.

Pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć o Funduszu Sprawiedliwości

Pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć o Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
Konkret24

Trwa śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku z wydatkowaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości. Doszło do przeszukań i pierwszych zatrzymań. Afery wokół FS wielokrotnie były tematem materiałów na portalu tvn24.pl i w magazynie reporterskim "Czarno na białym" w TVN24. Na bieżąco piszemy też o postępach w śledztwie.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, główni bohaterowie, przeszukania i zatrzymania. Najważniejsze materiały 

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, główni bohaterowie, przeszukania i zatrzymania. Najważniejsze materiały 

Źródło:
tvn24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24
Wielki Projekt, wielka kasa. Jak rządowy instytut rozdawał dotacje? Ujawniamy raport NIK

Wielki Projekt, wielka kasa. Jak rządowy instytut rozdawał dotacje? Ujawniamy raport NIK

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wybory do Sejmu i Senatu w 2023 roku były najdroższe ze wszystkich wyborów powszechnych od 2005 roku i dwa razy droższe niż wybory cztery lata wcześniej. Referendum, które wtedy równocześnie przeprowadzono, było kilka razy droższe, niż zapowiadali politycy Zjednoczonej Prawicy.

Najdroższe wybory od lat. W tym 11 milionów złotych na referendum

Najdroższe wybory od lat. W tym 11 milionów złotych na referendum

Źródło:
Konkret24

W pierwszej turze wyborów samorządowych większość głosujących otrzyma w lokalu wyborczym cztery karty do głosowania, część wyborców dostanie jednak tylko trzy karty. Tłumaczymy, od czego to zależy, jak one wyglądają i jak poprawnie oddać głos.

Ile dostaniemy kart do głosowania w wyborach samorządowych? Podpowiadamy, na co uważać

Ile dostaniemy kart do głosowania w wyborach samorządowych? Podpowiadamy, na co uważać

Źródło:
tvn24.pl