tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Biegi, msze, koncerty. Polacy uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", msze św., składanie kwiatów w miejscach pamięci, a także koncerty i prelekcje historyczne - Polacy upamiętniali w niedzielę Żołnierzy Wyklętych. Święto Niezłomnych przypada 1 marca.

W całym kraju i poza jego granicami miał miejsce Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", w tym roku upamiętniający żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego m.in. Józefa Bandzo "Jastrzębia" i jego dowódcę Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę".

Macierewicz przemawiał do biegaczy

Do biegaczy zgromadzonych w warszawskim Parku Skaryszewskim przemawiał szef MON Antoni Macierewicz.

- Dzięki takim inicjatywom jak wasza, dzięki takiej determinacji, jaką wy wykazujecie, pamięć o Żołnierzach Niezłomnych powróciła do polskich rodzin - powiedział Macierewicz.

- Wszędzie, w każdej gminie, w każdej miejscowości są ludzie, którzy pamiętają o swoich bliskich, którzy polegli walcząc o niepodległość - podkreślił Macierewicz.

- To znakomity bieg, bo pokazuje zaangażowanie całej rodziny. Kształtuje także tężyznę fizyczną młodego pokolenia - zaznaczył minister obrony narodowej. - Jest też działaniem społecznikowskim, radosnym, które wpisuje się w normalne życie rodziny - dodał.

Biegi odbyły się też m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Kielcach, Opolu, Skwierzynie (Lubuskie) oraz Przecławiu (Zachodniopomorskie). Żołnierzy Wyklętych uczczono także poza granicami Polski m.in. na Litwie.

Obchody w Warszawie

Zbliżający się Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został uczczony na terenie całej Warszawy. W ciągu dnia złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą aresztowanie Witolda Pileckiego na Żoliborzu, przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na Bemowie oraz przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego na Służewie.

Po południu w Teatrze Oratorium na Pradze Płn. rozpoczęła się premiera spektaklu teatralnego poświęconego Danucie Siedzikównie "Ince" według scenariusza Lecha Sulimierskiego "Nie opłakała ich Elektra, nie pogrzebała Antygona".

W kilku miejscach w Warszawie odbyły się również msze św. m.in. w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie oraz w Kościele Matki Bożej Anielskiej w Radości. Wieczorem msze św. będą miały miejsce także m.in. w katedrze św. Michała i św. Floriana (Praga Pn.) oraz w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników na Pradze Płd.

Zaplanowano też koncerty m.in. "Żołnierzom Wyklętym - cześć i chwała" w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa na Kabatach, koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka "Podziemna Armia Powraca" w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników, koncert Garwolińskiego Teatru Muzycznego "Od Czapy" w katedrze św. Michała i św. Floriana oraz w kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie koncert z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych "Ziarna Pamięci".

W Falenicy odbędzie się IV Marsz Historyczny Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych.

W ramach obchodów zorganizowano także prelekcje historyczne i modlitwy, które odbędą się w dawnym Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Radości, byłym ośrodku śledczym NKWD i UB w Miedzeszynie oraz dawnej siedziba tajnego ośrodka śledczego MBP (Józefów-Michalin).

List prezydenta do uczestników

Żołnierze Niezłomni byli upamiętniani w całym kraju. W Gdańsku około dwóch tysięcy osób, w tym rekonstruktorzy odtwarzający działania różnych formacji Żołnierzy Wyklętych, wzięło udział w III Krajowej Defiladzie Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

W Krakowie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się mszą św. w Katedrze na Wawelu, następnie z Wawelu wyruszył marsz do Parku im. dr. H. Jordana, gdzie odbyła się główna uroczystość. List do uczestników napisał prezydent Andrzej Duda.

"Suwerenne państwo polskie zawsze pielęgnowało pamięć i oddawało cześć tym, którzy z narażeniem własnego życia stawali do boju o wolność rodaków" - napisał prezydent w liście do uczestników uroczystości w Krakowie, odczytanym przez podsekretarza stanu w kancelarii prezydenta Wojciecha Kolarskiego.

Jak wskazał prezydent, "od lat uroczyście świętujemy rocznicę utworzenie Polskiego Państwa Podziemnego i wybuchu Powstania Warszawskiego".

"A jednocześnie w świadomości społecznej coraz bardziej upowszechnia się wiedza o tym, że klęska hitlerowskiej III Rzeszy nie przyniosła nam prawdziwego wyzwolenia. Dlatego uwaga Polaków, zwłaszcza młodego pokolenia, zwraca się także ku tym, którzy kontynuowali opór zbrojny i działalność konspiracyjną przeciw komunistycznemu reżimowi" – napisał prezydent.

Wieczorem w Auditorium Maximum UJ odbędzie się koncert "W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym" zorganizowany przez krakowski IPN we współpracy ze Stowarzyszeniem Passionart w związku z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas koncertu Fundacja Armii Krajowej z Londynu wręczy Nagrodę im. Danuty Siedzikówny "Inki". Jej tegorocznym laureatem została Fundacja "Wolność i demokracja" za realizowany od 2013 roku projekt biegowo-edukacyjny "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

Konferencja w Sejmie

W Zielonej Górze w intencji Żołnierzy Wyklętych odbyła się msza św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, przemarsz przed pomnik Żołnierzy Wyklętych, a także uroczystości na pl. mjr. Adama Lazarowicza.

Spotkanie z dziećmi Żołnierzy Wyklętych, w tym z Markiem Franczakiem - synem Józefa Franczaka ps. Lalek i Bożeną Przybyłowską - córką Jana Przybyłowskiego ps. Onufry zorganizowano w Płocku.

Na poniedziałek zaplanowano uroczystość patriotyczno-religijną w hołdzie patriotom polskim, ofiarom komunistycznego terroru więzionym w dawnej siedzibie Informacji Wojskowej oraz inaugurację neonu znaku Polski Walczącej na fasadzie willi "Jasny Dom" we Włochach, która od 1945 roku była siedzibą Informacji Wojskowej.

28 lutego w Sejmie odbędzie się konferencja "Podziemna Armia Powraca. Młodzież w przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych" pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Będzie jej towarzyszyć m.in. wystawa konkursowych prac szkolnych "Młodzi upamiętniają Bohaterów" i wręczenie nagród laureatom otwartego konkursu na plakat "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

We wtorek w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędzie się prezentacja emitowanego przez Pocztę Polską znaczka "Ryngrafy Wyklętych" i filmu "Rakowiecka". Później w Kinokawiarni "Pałac Międzylesie" zaplanowano m.in. Wawerski Wieczór Historyczny "Żołnierze Wyklęci", odczyt i spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim im poświęcone. Wieczorem w Katedrze Polowej WP odbędzie się msza św. i koncert Requiem Mozarta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Teatr Kamienica zaprezentuje Monodram "Inka" w reż. Mileny Tejkowskiej i wykonaniu Jagody Rall, a w Multikinie na Bemowie zaplanowano projekcję filmu Jerzego Zalewskiego "Historia Roja".

Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się 1 marca w Warszawie. W ramach obchodów zaplanowano m.in. apel pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz dzień otwarty w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym Areszcie Śledczym na Mokotowie.

Przypadający na 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" parlament ustanowił w 2011 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (24)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
pirat2

Dopóki IPN nie przefiltruje tych żołnierzy wyklętych, to miejscowi nigdy nie uznają ich wszystkich za bohaterów.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   RobertWolant

   Ar ju ridi, Macierewicz?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     krzysztof_nxzd5
     krzysztof_nxzd5

     6 lat strasznej okupacji niemieckiej, 6 milionów obywateli nie przeżyło, Warszawa starta z powierzchni Ziemi, Wybita prawie cała inteligencja. Potem prawie 60 lat rządów komuny i okupacji sowieckiej. Dobijanie resztek polskiej inteligencji i innych elit .
     To wszystko dzięki patriotom i ich pistoletom i gorącym głowom. Dlaczego kiedy zabrakło rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       5
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       radek154

       mieszkam na dolnym śląsku i społeczeństwo składa się z ludzi którzy zostali przsiedleni z ziem wschodnich i uciekinierów z Kieleczyzny. Tam była ziemia tylko pańska i nie można jej było uprawiać bo przychodzili partyzańci też "Pańscy" i mogli zabić a jeść trzeba było tak więc uciekali na zachód.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         5
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         radek154

         Sama nazwa żołnierze budzi podejrzenie bo Armia Krajowa została rozwiązana przez dowództwo AK. Tak więc nie powinno się używać nazwy "żołnierze". Pomieszali świadomie bohaterów z bandytami i trudno aby ludzie którzy znają prawdę /nie tą z IPN-u ich razem zaakceptowali/. Jeszcze żyją ludzie którzy doznali krzywd od tych ludzi i pamiętają. rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           5
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           infix
           infix

           Już żołądek mi się wywraca na "wyklętych". Zapewne o to chodziło paniskom, żeby gorszemu sortowi obrzydzić jakiekolwiek przejawy patriotyzmu.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             5
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             kolom

             186-cioro dzieci zostało zabitych przez tych ludzi.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               3
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               frederick_abberline

               "klęska hitlerowskiej III Rzeszy nie przyniosła nam prawdziwego wyzwolenia". Czyli tyle starań na nic w wolnym tłumaczeniu.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 kl0ss
                 kl0ss

                 Robią bohaterów z kogo? "Niektórzy przystępują do walki z powodów politycznych, inni chcą uciec przed władzą, a inni dla przygody. Pseudopartyzanci to bandyci, którzy choć deklarują się jako zwolennicy tego czy innego ruchu antyrządowego, to należy ich traktować jako grupy bandyckie bez żadnych celów politycznych" – czytamy w raporcie rozwiń

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   3
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   HISTAR
                   HISTAR

                   Myślę, że dużo prawdy o żołnierzach wyklętych zawierał niedawno opublikowany raport CIA z 1947 roku. Nie był pochlebny, a przecież trudno posądzać CIA o prosowieckie sympatie na początku zimnej wojny.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     5
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Więcej komentarzy - rozwiń
                     Zasady forum
                     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                     Pozostałe informacje