tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zalane drogi, uszkodzone budynki, powalone drzewa. Strażacy interweniowali niemal 2000 razy

zobacz więcej wideo »
Zalane drogi, uszkodzone budynki, powalone drzewa. Strażacy interweniowali niemal 2000 razy
 • Po ulewach jezdnia osunęła się do rzekiPo ulewach jezdnia osunęła się do rzeki
 • Droga osunęła się do rzekiDroga osunęła się do rzeki
 • Skutki środowych ulewSkutki środowych ulew
 • Kolejny podmyty fragment drogi wojewódzkiej Kolejny podmyty fragment drogi wojewódzkiej
 • Skały osunęły się na drogę wojewódzkąSkały osunęły się na drogę wojewódzką
 • Ewakuowano obozy harcerskieEwakuowano obozy harcerskie
 • Ewakuacja obozu harcerskiego zagrożonego podtopieniemEwakuacja obozu harcerskiego zagrożonego podtopieniem
 • "W piwnicach woda, w garażu woda". Potężne ulewy na południu kraju"W piwnicach woda, w garażu woda". Potężne ulewy na południu kraju
 • Zamknięty most na ZakopianceZamknięty most na Zakopiance
 • Paweł Frątczak o skutkach ulewPaweł Frątczak o skutkach ulew
 • Intensywne opady i podtopienia w powiecie limanowskimIntensywne opady i podtopienia w powiecie limanowskim
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Po ulewach jezdnia osunęła się do rzeki

Blisko 2000 interwencji strażaków, 32 uszkodzone budynki, setki połamanych drzew, zanieczyszczone ujęcia wody, ewakuowane obozy harcerskie - to najnowszy bilans zniszczeń po burzach, które przeszły w nocy ze środy na czwartek w wielu regionach Polski.

Jak poinformował po godzinie 14 rzecznik komendy głównej straży pożarnej Paweł Frątczak, od środy odnotowano blisko 2000 interwencji, w tym ponad 500 w czwartek.

- Ta sytuacja cały czas dynamicznie się zmienia - zaznaczył.

Przekazał, że najwięcej działań prowadzono w województwach: małopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, a także mazowieckim i świętokrzyskim.

- Tylko w środę w całej Polsce pracowało ponad 8,5 tysiąca strażaków państwowych i ochotniczych straży pożarnych. Dzisiaj jest to około 5 tysięcy, bo taka jest w tej chwili potrzeba - mówił.

Dodał, że tylko w w województwie małopolskim na 13 stacjach wodowskazowych rano został przekroczony stan alarmowy.

- Wczoraj prawie 1200 interwencji było związanych z wypompowywaniem wody z budynków i ulic, a ponad 600 z usuwaniem powalonych i połamanych drzew - przekazał.

Jak informował wcześniej, "silna wichura, która towarzyszy burzom, uszkodziła 32 budynki, w tym 21 budynków mieszkalnych, które zostały zabezpieczone przez strażaków". - Wiatr połamał i powalił setki drzew - dodał.

- W ramach bezpieczeństwa ewakuowano pięć obozów harcerskich. Łącznie 427 osób: dzieci, młodzież i opiekunowie - informował. Dodał też, że podczas akcji niegroźnie ranny został jeden ze strażaków.

Osunął się fragment drogi

Droga wojewódzka nr 968 między Szczawą a Mszaną Dolną w powiecie limanowskim jest nieprzejezdna. Po opadach jezdnia została podmyta i osunęła się do płynącej obok rzeki Kamienicy. Ponadto na kilka odcinków drogi runęły kamienie.

Źródło: tvn24 Po ulewach jezdnia nieopodal miejscowoci Szczawno osunęła się do rzeki

Źródło: Google Maps Droga osunęła się niedaleko miejscowości Szczawa

Turyści ewakuowani z domków

Turyści wypoczywający w domkach letniskowych w Dębnie nad Jeziorem Czorsztyńskim musieli je opuścić z powodu podtopień.

- Ewakuowaliśmy 24 turystów z domków kempingowych w Dębnie przy ujściu Białki do jeziora Czorsztyńskiego. Wszyscy są bezpieczni - przekazał rzecznik nowotarskiej policji Piotr Krygowski.

Oglądaj
Ewakuowano turystów z domków w Dębnie
Wideo: tvn24 Ewakuowano turystów z domków w Dębnie

Podtopienia i liczne interwencje

Przez intensywne opady deszczu i uszkodzenia dróg, 71 domów w gminie Kamienica w powiecie limanowskim zostało odciętych od świata w środę wieczorem. W czwartek sytuacja się nie zmieniła.

- Te osoby mają świadomość zagrożeń, które są tam, gdzie mieszkają od wielu lat. One nie chcą opuszczać budynków. Chcą tam być i doglądać swojego dobytku - mówił w TVN24 Frątczak. Dodał, że strażacy dowożą do odciętych od świata domów wodę i jedzenie. - Niekiedy tylko nasze samochody - z uwagi na określone parametry - mogą tam dotrzeć - wyjaśniał.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w całym powiecie limanowskim, tu woda wyrządziła najwięcej szkód w Małopolsce.

Do godziny 11 w czwartek limanowscy strażacy interweniowali 180 razy.

Strażacy ewakuowali z podtopionych domów 16 osób w różnych miejscowościach powiatu limanowskiego. Sześć osób ewakuowali z samochodów, które utknęły na zalanej drodze między Kamienicą a Szczawą.

"Osoby poszkodowane otrzymają niezbędną pomoc"

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że minister Joachim Brudziński "jest w stałym kontakcie z wojewodami z zagrożonych regionów".

"Osoby poszkodowane otrzymają niezbędną pomoc. W pierwszej kolejności samorządy ocenią sytuację i prześlą informacje do wojewodów. Później trafią one do MSWiA, które podejmuje decyzję o ewentualnym uruchomieniu pomocy finansowej" - czytamy w komunikacie.

120 interwencji na Pomorzu

Jak poinformował w czwartek rano rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku Łukasz Płusa, straż pożarna na Pomorzu odnotowała około 120 interwencji.

Najwięcej było ich na zachodzie województwa, przede wszystkim w powiecie bytowskim. Na terenie tego powiatu straż pożarna interweniowała 65 razy. Z kolei 19 wyjazdów odnotowano w sąsiednim powiecie człuchowskim.

W Miastku (powiat bytowski) i jego okolicach intensywne opady spowodowały utrudnienia na niektórych szosach, w tym drodze krajowej nr 20. Rzecznik wyjaśnił, że na DK 20 woda podmyła pobocze i trzeba było wyłączyć z użytkowania jednego z pasów.

- Zanotowaliśmy też inne interwencje polegające na pompowaniu wody z posesji i piwnic. Zdarzały się też połamane gałęzie  - powiedział Płusa.

Ranny strażak w Łódzkiem

Ponad 100 razy interweniowali w ciągu ostatniej doby strażacy w Łódzkiem w związku z opadami deszczu. Podczas jednej z akcji ranny został strażak. Interwencje związane były głównie z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic i usuwaniem powalonych konarów.

Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, podtopione zostały 22 budynki między innymi w Łodzi, Łęczycy czy Skierniewicach.

WCZK otrzymało między innymi 50 zgłoszeń o powstałych w Łodzi rozlewiskach na ulicach, które utrudniają poruszanie się po mieście samochodom i tramwajom. Ruch uliczny utrudniają również nieczynne sygnalizacje świetlne. Według Centrum jest ich 20.

Padający deszcz spowodował zalanie dwóch dróg lokalnych w powiecie brzezińskim. W Konstantynowie Łódzkim wylała rzeka Łódka, której wody podtopiły trzy budynki znajdujące się w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Ewakuowani harcerze

Według informacji rzecznika kujawsko-pomorskiej Państwowej Straży Pożarnej starszego kapitana Arkadiusza Piętaka w ciągu doby - od środy rano do czwartku rano - strażacy interweniowali 243 razy. Z tego w 190 przypadkach wypompowywali wodę z zalanych domów i posesji, a w pozostałych przypadkach usuwali wiatrołomy - powalone drzewa, połamane konary i gałęzie. Najczęściej na pomoc udawali się strażacy z powiatu włocławskiego - 60 razy, z powiatu świeckiego - 33 razy i toruńskiego - 32 razy.

Doradca wojewody kujawsko-pomorskiego Jarosław Jakubowski poinformował, że 126 harcerzy ZHR z Hufca Pomorskiego - przebywających na obozie w Czersku Świeckim koło Świecia - po informacji od strażaków o drugim stopniu zagrożenia, ewakuowało się do pobliskiej szkoły. Harcerze pozostaną w szkole do czasu poprawy pogody, czyli prawdopodobnie do piątku rano.

W województwie kujawsko-pomorskim pozbawionych prądu jest 387 odbiorców.

Oglądaj
Ewakuowano obozy harcerskie
Wideo: tvn24 Ewakuowano obozy harcerskie

Małopolska zalana i bez prądu

Ponad 400 razy interweniowali strażacy w Małopolsce w związku z intensywnymi opadami deszczu -  poinformowało biuro wojewody małopolskiego.

W miejscowości Harklowa koło Nowego Targu wody Dunajca wdarły się do wsi. Z uwagi na podtopienia wystąpiły przerwy w dostawach prądu. Łącznie w całej Małopolsce 1260 odbiorców nie ma energii elektrycznej. Największa awaria wystąpiła w gminie Chełmiec koło Nowego Sącza.

Zalanych zostało wiele dróg. Woda naniosła również na nie konary.

Straż pożarna w powiecie nowotarskim interweniowała blisko 120 razy. W miejscowości Harklowa koło Nowego Targu wody rzeki Dunajec wdarły się do wsi. Strażacy położyli tam zapory z worków z piaskiem i wypompowywali wodę. Żywioł uszkodził też drogi w gminie Ochotnica.

Wylała również rzeka Białka w miejscowościach Nowa Biała, Krempachy i Białka Tatrzańska. Rzeka zalała także romskie osiedle w miejscowości Czarna Góra, ale strażacy zdołali wypompować stamtąd wodę i naprawić przerwane wały. W powiecie tatrzańskim interweniowali ponad 70 razy.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał w środę w nocy Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Pogotowia przeciwpowodziowe zostały ogłoszone w gminach Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Trzciana i w całym powiecie limanowskim.

Jedno z ujęć wody dla Zakopanego zamknięte

Służby miejskie Zakopanego poinformowały, że "z powodu silnych opadów deszczu jedno z trzech ujęć wody dla Zakopanego w Kuźnicach zostało zamknięte".

- W związku z czasowym zamknięciem jednego z trzech ujęć wody dla Zakopanego, wystąpią spadki ciśnień i czasowe, lokalne przerwy w dostawie bieżącej wody - powiedział Polskiej Agencji Prasowej pracownik miejskiej spółki Tatrzańskiej Komunalnej Grupy Kapitałowej SEWiK.

Silne opady spowodowały zamulenie punktu ujęcia wody w Kuźnicach. Czynne pozostają ujęcia wody w Jaszczurówce i Małej Łące.

Zniszczone ujęcie wody dla Poronina

W czwartek na skutek ulewnych deszczy zostało zanieczyszczone ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin.

Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

Woda z wodociągu w Poroninie jest mętna i zanieczyszczona mułem. Nagły przybór wody zniszczył rury, którymi doprowadzana jest woda do ujęcia. Na zbiornik zostały naniesione konary drzew i duże kamienie. Zniszczona została też sama droga dojazdowa do ujęcia i most.

- Musimy przeczyścić całe ujęcie wody, ale na razie nie da się do niego dotrzeć. Najpierw musi opaść woda, aby pracownicy mogli dostać się do zbiorników – powiedziała główna księgowa Zakładu Gospodarki Komunalnej w Poroninie.

Do czasu oczyszczenia wodociągu mieszkańcom będzie dowożona woda beczkowozami.

Zamknięty most, podtopione wsie

Most tymczasowy na zakopiance w Białym Dunajcu został w środę wieczorem zamknięty z powodu groźby zawalenia, wywołanej wysokim stanem wody. W czwartek rano, po godzinie 8, ruch został wznowiony.

- Wezbrane wody rzeki Biały Dunajec naniosły pod most konary, które oparły się o podpory mostu tymczasowego, wywołując bardzo duży napór na konstrukcję - wyjaśniał rzecznik zakopiańskiej policji Krzysztof Waksmundzki.

Tymczasowa przeprawa w Białym Dunajcu została wzniesiona na czas budowy nowego mostu w tej miejscowości.

Stan alarmowy przekroczyły między innymi górskie rzeki Białka, Cicha Woda, Poroniec i Ochotnica. Z podtopieniami walczą mieszkańcy Czarnej Góry, Krempach i Jurgowa. Podtapiane są też domy, między innymi w Zakopanem.

Zalane drogi

Intensywne opady deszczu spowodowały utrudnienia na drodze krajowej numer 21. Według informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na odcinku Bytów - Biały Bór w miejscowości Miastko w województwie pomorskim na 183. kilometrze deszcz zalał drogę. Służby wprowadziły ruch wahadłowy.

W okolicy Białki Tatrzańskiej woda zalała lokalną drogę na odcinku Czarna Góra - Trybsz. W regionie kilka zastępów strażackich wypompowywało także wodę z piwnic.

 • Kujawsko-Pomorskie
  Fot. audiplock/Kontakt 24
  Kujawsko-Pomorskie
 • Kujawsko-Pomorskie
  Fot. audiplock/Kontakt 24
  Kujawsko-Pomorskie
 • Woda odcięła mieszkańców wsi Telmanowa (Małopolskie)"
  Fot. Tomasz/Kontakt 24
  Woda odcięła mieszkańców wsi Telmanowa (Małopolskie)"
 • Krościenko nad Dunajcem (woj. małopolskie)
  Fot. mieszkaniec/Kontakt24
  Krościenko nad Dunajcem (woj. małopolskie)
 • Krościenko nad Dunajcem (woj. małopolskie)
  Fot. mieszkaniec/Kontakt24
  Krościenko nad Dunajcem (woj. małopolskie)
 • Podtopienia w Nowym Targu (Małopolskie)
  Fot. Damian/Kontakt 24
  Podtopienia w Nowym Targu (Małopolskie)
 • Podtopienia w Nowym Targu (Małopolskie)
  Fot. Damian/Kontakt 24
  Podtopienia w Nowym Targu (Małopolskie)
 • Podtopienia w Nowym Targu (Małopolskie)
  Fot. Damian/Kontakt 24
  Podtopienia w Nowym Targu (Małopolskie)
 • Podtopienia w Nowym Targu (Małopolskie)
  Fot. Damian/Kontakt 24
  Podtopienia w Nowym Targu (Małopolskie)
 • Podtopienia w Nowym Targu (Małopolskie)
  Fot. Damian/Kontakt 24
  Podtopienia w Nowym Targu (Małopolskie)
 • Krempachy zalane (Małopolskie, powiat nowotarski)
  Fot. Krzysztof / Kontakt 24
  Krempachy zalane (Małopolskie, powiat nowotarski)
 • Krempachy zalane (Małopolskie, powiat nowotarski)
  Fot. Krzysztof / Kontakt 24
  Krempachy zalane (Małopolskie, powiat nowotarski)
 • Krempachy zalane (Małopolskie, powiat nowotarski)
  Fot. Krzysztof / Kontakt 24
  Krempachy zalane (Małopolskie, powiat nowotarski)
 • Krempachy zalane (Małopolskie, powiat nowotarski)
  Fot. Krzysztof / Kontakt 24
  Krempachy zalane (Małopolskie, powiat nowotarski)
 • Krempachy zalane (Małopolskie, powiat nowotarski)
  Fot. Krzysztof / Kontakt 24
  Krempachy zalane (Małopolskie, powiat nowotarski)
 • Ośrodek w Dębnie
  Fot. OSP Dębno
  Ośrodek w Dębnie
 • Ośrodek w Dębnie
  Fot. OSP Dębno
  Ośrodek w Dębnie
 • Ośrodek w Dębnie
  Fot. OSP Dębno
  Ośrodek w Dębnie
 • Ośrodek w Dębnie
  Fot. OSP Dębno
  Ośrodek w Dębnie
 • Ośrodek w Dębnie
  Fot. OSP Dębno
  Ośrodek w Dębnie
 • Ośrodek w Dębnie
  Fot. OSP Dębno
  Ośrodek w Dębnie
 • Ośrodek w Dębnie
  Fot. OSP Dębno
  Ośrodek w Dębnie
 • Ośrodek w Dębnie
  Fot. OSP Dębno
  Ośrodek w Dębnie
 • Podtopienia po intensywnych opadach deszczu w miejscowosci Małe Ciche
  Fot. Grzegorz Momot/PAP
  Podtopienia po intensywnych opadach deszczu w miejscowosci Małe Ciche
 • Po ulewach jezdnia nieopodal miejscowoci Szczawno osunęła się do rzeki
  Fot. tvn24
  Po ulewach jezdnia nieopodal miejscowoci Szczawno osunęła się do rzeki
 • Kujawsko-Pomorskie
 • Kujawsko-Pomorskie
 • Woda odcięła mieszkańców wsi Telmanowa (Małopolskie)"
 • Krościenko nad Dunajcem (woj. małopolskie)
 • Krościenko nad Dunajcem (woj. małopolskie)
 • Podtopienia w Nowym Targu (Małopolskie)
 • Podtopienia w Nowym Targu (Małopolskie)
 • Podtopienia w Nowym Targu (Małopolskie)
 • Podtopienia w Nowym Targu (Małopolskie)
 • Podtopienia w Nowym Targu (Małopolskie)
 • Krempachy zalane (Małopolskie, powiat nowotarski)
 • Krempachy zalane (Małopolskie, powiat nowotarski)
 • Krempachy zalane (Małopolskie, powiat nowotarski)
 • Krempachy zalane (Małopolskie, powiat nowotarski)
 • Krempachy zalane (Małopolskie, powiat nowotarski)
 • Ośrodek w Dębnie
 • Ośrodek w Dębnie
 • Ośrodek w Dębnie
 • Ośrodek w Dębnie
 • Ośrodek w Dębnie
 • Ośrodek w Dębnie
 • Ośrodek w Dębnie
 • Ośrodek w Dębnie
 • Podtopienia po intensywnych opadach deszczu w miejscowosci Małe Ciche
 • Po ulewach jezdnia nieopodal miejscowoci Szczawno osunęła się do rzeki

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje