tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Ustawki, narkotyki, bomby. Policjanci z CBŚ w akcji

Ustawki, narkotyki, bomby. Policjanci z CBŚ w akcji
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Spektakularne akcje CBŚ

Handel narkotykami, nielegalnym alkoholem, pobicia ze skutkiem śmiertelnym i stręczycielstwo, porwania - m.in. takimi sprawami zajmowali się w tym roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w 2011 roku. TVN24 przedstawia ich najbardziej spektakularne akcje.

Wśród zatrzymanych przez CBŚ dużą grupę stanowią osoby związane z ruchem pseudokibiców, które oprócz udziału w tzw. ustawkach trudniły się także stręczycielstwem, handlem narkotykami czy nielegalnym alkoholem.

- Prowadzonie rozpoznanie pozwala stwierdzić, że struktury bojówek kibicowskich przybierają formę zorganizowanych grup przestępczych - mówi mł. insp Zbigniew Maj z Centralnego Biura Śledczego. Grupy mają swojego lidera i warstwową strukturę, w której każdy z jej członków odgrywa swoją rolę. Mafijna jest również nomenklatura. Członkowie wielu kibolskich bojówek, podobnie jak inne grupy przestępcze, tytułują się stopniami wojskowymi.

- Celem całej policji przez mistrzostwami Euro 2012 jest wyeliminowanie pseudokibiców ze stadionów i spoza nich. Nie wyobrażam sobie, żeby podczas mistrzostw dochodziło do takich zjawisk, do których dochodzi dzisiaj - mówi nad. insp. Adam Maruszczak Dyrektor Centralnego Biura Śledczego KGP.

Porwania

Inną grupą przestępstw, które w 2011 r. zwalczało CBŚ, są porwania. Np. w okolicach Zielonej Góry policjanci rozbili grupę, która porwała, a następnie przetrzymywała i torturowała mężczyznę. Najprawdopodobniej, jak ustalili funkcjonariusze, mógł on być powiązany z inną grupą przestępczą, a porwanie miało służyć zdobyciu informacji. Funkcjonariusze z woj. lubuskiego twierdzą, że na terenie ich województwa toczy się regularna wojna o wpływy pomiędzy grupami przestępczymi, które po otwarciu zachodniej granicy i wstąpieniu Polski do strefy Schangen straciły część dochodów.

Nielegalne leki

Jednak CBŚ walczy też z innymi przestępstwami m.in. nielegalnym handlem lekami. Tak było w przypadku grupy z Gorzowa Wielkopolskiego, która przez internet oferowała podrobione leki na potencję. Zamiast medykamentów tabletki zawierały węgiel leczniczy albo zwykły gips. Przestępcy swoją działalność rozwijali w sieci. Jak wyliczają funkcjonariusze, na nielegalnych lekach przestępcy mieli lepsze przebicie niż na narkotykach.

Zamachowcy z Ikei

CBŚ współpracuje z policjantami z całej Europy. W tym roku w sklepach Ikea w Belgii, Holandii i Francji podłożono ładunki wybuchowe. Sprawcy żądali od właścicieli sieci ogromnego haraczu w zamian za odstąpienie od podkładania kolejnych ładunków. Elementy bomb mogły pochodzić z Polski. Funkcjonariusze z zachodniej Europy zaangażowali w śledztwo polskie służby. Funkcjonariusze CBŚ namierzyli i zatrzymali dwóch polaków odpowiedzialnych za proceder.

baj//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje