tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Sędziowie kontra minister Ziobro. Porównujemy projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa

Sędziowie kontra minister Ziobro. Porównujemy projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa
Foto: Bartłomiej Zborowski/PAP, Krystian Maj/FORUM | Video: TVN24 "Dzień na żywo" Krajowa Rada Sądownictwa - przedmiot próby sił pomiędzy środowiskami sędziowskimi a politykami PiS

Zgłaszanie przez obywateli kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, obowiązkowe publiczne wysłuchanie kandydatów z transmisją w internecie i stopniowe zastępowanie sędziów w KRS tymi pochodzącymi z powszechnych wyborów - to kontrpropozycja największego w Polsce stowarzyszenia sędziów wobec projektu rządowego.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", zrzeszające jedną trzecią stanu sędziowskiego w Polsce, czyli około 3,5 tysiąca sędziów, ogłosiło że ma swój projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w tym samym dniu, w którym rząd ostatecznie przyjął projekt ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - we wtorek 14 marca.

Rząd i SPP Iustitia przedstawiły niemal jednocześnie swoje projekty ustaw. My porównaliśmy je w najważniejszych punktach.


9e88f1ca-a3bf-42a0-8ce6-654c0e39f5bf.png

Minister Ziobro stwierdził, że projekt SPP "Iustitia" to "spóźniona inicjatywa". Sędziowie z "Iustitii" zamierzają jednak przesłać swój projekt bezpośrednio posłom. Przewodniczący stowarzyszenia sędzia Krystian Markiewicz wyraził nadzieję, że na etapie prac parlamentarnych posłowie wezmą pod uwagę propozycje środowiska sędziowskiego. Jego zdaniem projekt rządu nie gwarantuje zachowania niezależności sądownictwa w Polsce.

- Krajowa Rada Sądownictwa (konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sędziów - przyp. red.) powołana przez polityków nie będzie spełniała swojej funkcji. Politycy będą mieli istotny wpływ, także z udziałem prokuratorów, na postępowania dyscyplinarne, to może okazać się rzecz najgorsza, czyli, że to rzeczywiście świat polityki będzie decydował kto zostaje sędzią, a kto nim przestaje być - uważa sędzia Markiewicz.

Rząd: poddajemy sądy kontroli społecznej

Rząd tymczasem stoi na stanowisku, że projektowane zmiany w wyborze KRS mają zmienić obecny system, który według ministra sprawiedliwości jest sprzeczny z Konstytucją. "Pozostaje w opozycji do wynikającej z Konstytucji RP zasady równości" - czytamy w uzasadnieniu ministerstwa do projektu.

I minister sprawiedliwości, i bezpośrednio nadzorujący prace nad nową ustawą o KRS jego zastępca Marcin Warchoł wielokrotnie podkreślali, że rada w obecnym składzie i z obecną metodą wyboru pozostawia sądy poza jakąkolwiek kontrolą społeczną.

- Społeczeństwo musi mieć kontrolę nad wszystkimi władzami - twierdzi wiceminister Warchoł. - Od 1989 roku było kilka kadencji Sejmu, kilku prezydentów, natomiast jeżeli chodzi o trzecią władzę, ona pozostawała poza jakąkolwiek społeczną kontrolą. Tak że wracamy do pewnych fundamentów, pewnych zasad państwa prawa, których społeczeństwo, nie ufając sądom (...), się domaga - powiedział Warchoł.

Dlatego projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, poparty przez cały rząd i wysłany do Sejmu, przewiduje, że piętnastu sędziów delegowanych do KRS przez zgromadzenia ogólne sędziów różnych szczebli, będzie wybieranych przez Sejm na wniosek marszałka. Kandydatów będzie zaś zgłaszać do marszałka Prezydium Sejmu i/lub grupa co najmniej pięćdziesięciu posłów.

Sędziowie: kontrola polityczna

Środowiska sędziowskie uznają ten pomysł za godzący w niezależność sądów i niezawisłość sędziów. Ostrzegają, że doprowadzi to do podporządkowania sądów politykom. Takie opinie wyrażali rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek i pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

Stowarzyszenie Sędziów Polski "Iustitia" również uważa projekt rządu za podporządkowujący sądy politykom, o czym mówił dziś na antenie TVN24 rzecznik stowarzyszenia sędzia Bartłomiej Przymusiński.

"Iustitia" nie zgłosiła swojego projektu ustawy w ramach konsultacji projektu przez rząd. Sędzia Przymusiński powiedział nam dziś, że wbrew zapowiedziom ministra konsultacje nie były długie i szerokie. W siedmiodniowym terminie wyznaczonym przez ministerstwo "Iustitia" złożyła opinię do projektu rządowego. Na opracowanie własnego projektu stowarzyszenie potrzebowało więcej czasu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Średniorozgarnięty

Prawda jest taka, że sędziowie od lat proponują zmiany. M.in. odbyły się już cztery doroczne Kongresy Prawników Wielkopolskich, na których wskazywano m.in konieczne zmiany prawa. Żaden podkreślam żaden rząd się tymi propozycjami nie zainteresował. Powszechnie wiadomym jest problem z biegłymi, który powoduje przedłużenie spraw nieraz rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   najder99

   Za malo i za pozno KRS... jeszcze miesiac temu zadna reforma im nie pasowala, mieli swoja szanse, teraz czas na powazne zmiany a nie zabawe w udawanie reformy.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje