Magierowski: nie wykluczam, że prezydent podpisze w poniedziałek ustawę medialną

Magierowski: nie wykluczam, że prezydent podpisze jutro ustawę medialną
Magierowski: nie wykluczam, że prezydent podpisze jutro ustawę medialną
tvn24
Politycy w programie "Kawa na ławę" tvn24

- Prezydent podejmie decyzję w stosownej chwili, ma na to konstytucyjny termin 21 dni. Nie wykluczam, że nie wykorzysta go w pełni - powiedział w "Kawie na ławę" szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski, pytany o to, kiedy Andrzej Duda podpisze tzw. ustawę medialną.

W czwartek Senat zaakceptował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia.

Kiedy podpis prezydenta?

Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski w programie "Kawa na ławę" w TVN24 został zapytany o to, czy Andrzej Duda podjął już decyzję dotyczącą podpisania ustawy.

- Za każdym razem, kiedy wpływają ustawy do Kancelarii powtarzam: prezydent podejmie decyzję w stosownej chwili, ma na to konstytucyjny termin 21 dni. Nie wykluczam, że nie wykorzysta go w pełni - poinformował.

Na pytanie, czy podpis może zostać złożony już w poniedziałek, Magierowski przyznał, że nie wyklucza takiego scenariusza.

Neumann: to nie jest ustawa medialna

Tryb pracy nad projektem wywołał liczne protesty opozycji.

- To nie jest ustawa medialna, tylko ustawa o wyrzuceniu paru gości z zarządów i przyjęciu nowych - ocenił w programie "Kawa na ławę" w TVN24 Sławomir Neumann, przewodniczący klubu PO.

- Myślę, że nikt nie negowałby nawet tego, że prędzej czy później zmiany personalne w telewizji nastąpią następują. Natomiast sposób, w jaki PiS tych zmian dokonuje, nie mieści się w kategoriach normalności - ocenił.

- Dziwię się, że w Sylwestra nie ściągnięto pana prezydenta z nart, żeby ustawę podpisał - ironizował. Jak dodał, szybkie tempo prac nad ustawą pokazuje "chęć rzucenia się na stołki".

"Dziwię się, że w Sylwestra nie ściągnięto pana prezydenta z nart"
"Dziwię się, że w Sylwestra nie ściągnięto pana prezydenta z nart"tvn24

Kukiz: zmiany są potrzebne

Paweł Kukiz (Kukiz'15) przyznał, że nazywanie zaakceptowanego przez Senat projektu ustawą "to jest troszkę nadużycie". Jak dodał, chodzi "o jak najszybsze odsunięcie od możliwości kreowania rzeczywistości" obecnych szefów mediów publicznych.

Kukiz wyraził nadzieję, że w przyszłości rozpoczną się prace nad "ustawą z prawdziwego zdarzenia", która zajmie się m.in. decentralizacją mediów.

"Od 26 lat mamy do czynienia z taką samą sytuacją"
"Od 26 lat mamy do czynienia z taką samą sytuacją" tvn24

Kosiniak-Kamysz: smakowita kość, którą można się udławić

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) stwierdził, że "tempo przyjmowania ustawy było iście rekordowe". - PiS na pewno wyciąga wnioski z lat 2005-2007 (...) Chęć zagarnięcia mediów publicznych przez - nie ustawę - a ustawkę medialną jest bardzo wyraźna - ocenił.

- Jedno jest pocieszające: jeśli to ma być dla PiS lekarstwo, zwrócę uwagę, że jeżeli się weźmie za dużo, to można się otruć. Bardzo często się tak zdarzało, że ta smakowita kość, jaką się wydają media publiczne, szybko staje w gardle i można się nią udławić - stwierdził.

"Smakowita kość, która może stanąć w gardle"
"Smakowita kość, która może stanąć w gardle" tvn24

Lubnauer: to ustawa kadrowa

Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) podkreślała, że projekt "trudno nazwać ustawą medialną".

- Dużo lepszą nazwą byłaby ustawa kadrowa. Jeżeli PiS tak krytykuje sposób przeprowadzania konkursów, to, jak odbywało się to w poprzedniej kadencji (...), nie ma żadnych przeszkód, by dokonało rzeczywiście dobrej zmiany dla Polski i zaczęło to robić tak, jak wyobrażają sobie, że powinno to przebiegać - mówiła.

Jak zauważyła, projekt PiS nie zmierza do zmiany sposobu finansowania mediów publicznych czy poprawy ich jakości. - Najważniejsze były zmiany kadrowe, czyli żeby przejąć władzę w mediach publicznych (...) Zwróćmy jeszcze uwagę na tryb procedowania. To wszystko powoduje, że trudno jest wierzyć w dobre intencje - oceniła.

"To ustawa kadrowa"
"To ustawa kadrowa" tvn24

Brudziński: chcemy uzdrowić sytuację

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS) stwierdził, że w ciągu ostatnich ośmiu lat media publiczne "były stroną sporu politycznego". Za absurdalne uznał zarzuty wobec PiS, które - jak przekonywał - pragnie jedynie tę sytuację "uzdrowić". Przypomniał, że o takich zmianach była mowa już w trakcie kampanii wyborczej.

- Tak, chcemy zmieść ze stołków tych, którzy odpowiadali przez osiem lat za kompromitację mediów publicznych. Dzisiaj tak naprawdę tą ustawą i kolejną, nad którą będziemy chcieli pracować, być może uda się nam przywrócić elementarną wiarygodność mediów publicznych. PiS nie zależy na tym, by media były tubą PiS. Wystarczy, jeśli będą obiektywne - zapewniał.

"Nie zależy nam na tym, by media były tubą PiS"
"Nie zależy nam na tym, by media były tubą PiS" tvn24

Magierowski o słowach Oettingera

Marek Magierowski został poproszony o skomentowanie słów komisarza UE Guenthera Oettingera, który opowiedział się za objęciem Polski nadzorem KE. Powodem miałyby być wprowadzane przez PiS zmiany w mediach.

- Mam nadzieję, że zarówno Komisja Europejska, jak i niektórzy europarlamentarzyści, którzy równie ochoczo krytykują dzisiaj rząd, za to co robi choćby w przypadku ustawy medialnej, żeby pochylili się i przyjrzeli się temu, co działo się w ostatnich latach w Polsce. Czy rzeczywiście jest mowa o tym, co podnosił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, że istnieje groźba, że naruszona zostanie zasada pluralizmu mediów publicznych. Przepraszam, ale w ostatnich 8 latach nie mieliśmy pluralizmu za grosz w mediach publicznych i wtedy żaden komisarz europejski, żaden europarlamentarzysta nie ubolewał - ocenił szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Spór o Trybunał Konstytucyjny

Politycy rozmawiali również na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która weszła w życie pod koniec grudnia.

Zdaniem Sławomira Neumanna (PO) nie powinno się przyjmować ustawy, która paraliżuje TK, ponieważ jest on jedynym organem, mogącym orzekać o zgodności ustaw z konstytucją.

Przypomniał, że PO zaskarżyła do Trybunału nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS w celu zbadania jej zgodności z konstytucją.

- Trybunał powinien się zająć skargą jak najszybciej - powiedział poseł PO. - Mam nadzieję, że TK zajmie się również uchwałami w sprawie trybu wyboru sędziów - dodał.

Neumann powiedział, że zgadza się z prezesem TK prof. Andrzejem Rzeplińskim, który uważa, że nie musi się stosować do uchwały PiS.

- Wierzę, że Polaków Trybunał coraz mniej interesuje - ocenił z kolei Joachim Brudziński z PiS - Prezes Rzepliński i inni sędziowie TK, którzy są przyspawani do swoich stołków, mają swój własny związek zawodowy w postaci Komitetu Obrony Demokracji, który walczy, żeby Rzepliński mógł pobierać 20 tysięcy złotych miesięcznie i po 9 latach kadencji przejść na emeryturę - dodał.

- Walczycie wspólnie, żeby Rzepliński mógł się w telewizji kreować na bohatera - zwrócił się do posłów PO i Nowoczesnej. Ocenił również, że konstytucja w Polsce ma się znakomicie.

Według przewodniczącego PSL Władysława Kosiniak-Kamysza PiS nie miało możliwości zbudowania większości konstytucyjnej, dlatego zmieniło ustawę o charakterze konstytucyjnym.

- TK powinien jak najszybciej zbadać zgodność ustawy o Trybunale z konstytucją w jedynym możliwym do przyjęcia składzie, a więc 10-osobowym - powiedział.

- Konieczność orzekania w składzie 13 sędziów, konieczność orzekania zgodnie z kolejnością zgłoszeń, a nie wagi, brak vacatio legis to dowody na to, że PiS nie chciało, żeby ustawa została sprawdzona przez Trybunał - powiedziała Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej o ustawie o TK.

- Mamy opinię Prokuratora Generalnego, Sądu Najwyższego, Naczelnej Rady Adwokackiej, gremiów naukowych związanych z najważniejszymi uniwersytetami, że ustawa jest niekonstytucyjna. Prof. Rzepliński chce rozpatrywać skargi na podstawie konstytucji, a więc w składzie 10 osób - dodała. Posłanka zauważyła, że ustawa 500+ jest poddawana szerokim konsultacjom społecznym, natomiast ustawa zmieniająca de facto ustrój nie.

Magierowski: łamanie zasad demokratycznych

Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta powiedział, że w jego odczuciu prof. Rzepliński ma przekonanie, że władza sądownicza stoi ponad władzą ustawodawczą i wykonawczą. - Kiedy dochodzi do konfliktu o Trybunał, a jego sędziowie nie uznają obowiązującego prawa, to jest to łamanie zasad demokratycznych - powiedział.

- Prezes TK rozpoczął karierę polityczną i jego wypowiedzi trzeba postrzegać przez ten pryzmat - dodał Magierowski.

W opinii Pawła Kukiza dyskusja o Trybunale świadczy o tym, że jest on organem upolitycznionym i upartyjnionym i działa na rzecz konkretnej opcji politycznej, a nie na rzecz interesu publicznego.

- Poprzyjcie nasz projekt zmiany konstytucji - zaapelował lider Kukiz '15 do przedstawicieli innych partii. - Niech sędziów będzie 18, 5 wybranych przez PiS i 3 wybranych przez PO, a po zakończeniu kadencji będzie opcja zerowa i wybór sędziów od początku - mówił.

Afera taśmowa i nagrania

Na koniec politycy rozmawiali na temat nowych doniesień w związku ze sprawą działalności powołanej przez Komendę Główną Policji specgrupy ds. rozpracowywania osób podsłuchujących polityków w restauracji Sowa i Przyjaciele. W ramach jej działań przez rok inwigilowanych miało być 80 osób, w tym dziennikarze i prawnicy. Miały to być osoby, które kontaktowały się z Markiem Falentą, biznesmenem stojącym za aferą taśmową. Jak poinformowało Radio Zet, podsłuchy zakładane były nielegalnie, a nagrania następnie kasowano.

Pytany o nowe informacje dotyczące afery taśmowej Sławomir Neumann powiedział, że "chce zobaczyć akt oskarżenia, który się obroni w sądzie". Zdaniem Katarzyny Lubnauer "takie doniesienia legitymizują PiS". Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że sprawę trzeba jak najszybciej wyjaśnić, żeby rozwiać wątpliwości, a jeśli "coś było nie tak", zawiadomić odpowiednie organy i przeprowadzić szybkie śledztwo.

- Gdzie wtedy byli komisarze unijni? Czy wtedy demokracja nie była zagrożona? - pytał Joachim Brudziński.

- Aferę podsłuchową trzeba wyjaśnić. Cała sprawa była powiązana z Biurem Spraw Wewnętrznych - stwierdził Paweł Kukiz.

Autor: kg,mw/gry / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej służby zagranicznej - o tych zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej mówił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślał, że Niemcy i Francja są naszymi "najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej", a utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodległości Ukrainy będzie "priorytetem polityki europejskiej rządu". Przedstawiamy najważniejsze punkty wystąpienia szefa MSZ.

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Mówił o bezpieczeństwie państwa, sojuszu z USA i integracji europejskiej, a także rosyjskim imperializmie i pomocy Ukrainie. Polska doświadcza ataku hybrydowego - podkreślił. Po jego wystąpieniu na konferencji prasowej pojawił się Andrzej Duda. Prezydent powiedział, że jest "zażenowany" przemówieniem Sikorskiego. Równocześnie chwalił osiem lat polityki Prawa i Sprawiedliwości. Wydarzenia z Sejmu relacjonujemy na żywo.

Szef MSZ o "strategicznych celach". Prezydent "zażenowany". W komentarzu chwalił PiS

Szef MSZ o "strategicznych celach". Prezydent "zażenowany". W komentarzu chwalił PiS

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że zaprosił premiera Donalda Tuska do Pałacu Prezydenckiego na 1 maja, by omówić z nim między innymi kwestię programu Nuclear Sharing.

Prezydent Duda zaprosił Donalda Tuska na rozmowę o broni atomowej. Podał datę

Prezydent Duda zaprosił Donalda Tuska na rozmowę o broni atomowej. Podał datę

Źródło:
TVN24

W trakcie wystąpienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Sejmie marszałek Szymon Hołownia upomniał posłów PiS Szymona Szynkowskiego vel Sęka i Pawła Jabłońskiego. Zaapelował do nich o "powstrzymanie się od jałowych prób zagłuszania pana ministra".

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Źródło:
TVN24

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Osoby, które podczas wideorozmów patrzą na siebie samych na ekranie komputera czy telefonu, są bardziej zmęczone niż osoby, które tego nie robią, twierdzą irlandzcy naukowcy. Ich zdaniem sytuacja wygląda podobnie w przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Źródło:
universityofgalway.ie

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski napisał w mediach społecznościowych, że padł ofiarą oszustwa przy zakupie samochodu. "Okazało się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tysięcy złotych ma swojego 'bliźniaka' we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersję" - przekazał. Jego samochód został zajęty przez służby. "Nie odpuszczę. Będą pozwy i roszczenia" - podkreślił i zapowiedział, że "postara się o zmiany legislacyjne".

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpański premier Pedro Sanchez tymczasowo zawiesił wykonywanie wszystkich swoich obowiązków. Odwołał spotkania i w poniedziałek ma zdecydować, czy nadal będzie stał na czele rządu. Ma to związek z zarzutami wobec jego żony, która jest oskarżona o udział w aferze korupcyjnej. W środę sąd w Madrycie uruchomił wobec niej dochodzenie.

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Źródło:
PAP

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Afrykański pomór świń (ASF) zabił warchlaki, których truchła przed kilkoma dniami odnaleźli mieszkańcy gdyńskich Karwin. Sekcja martwych zwierząt wykluczyła otrucie, które początkowo było brane pod uwagę. Jeszcze dziś w Gdyni odbędzie się zebranie sztabu kryzysowego z udziałem lekarza weterynarii i służb miejskich.

Mieszkańcy sądzili, że dziki otruto. Wiadomo już, co je zabiło

Mieszkańcy sądzili, że dziki otruto. Wiadomo już, co je zabiło

Źródło:
TVN24, PAP

Opóźnienia i odwołane loty to krajobraz, z którym w czwartek mogą się spotkać podróżni na lotniskach w różnych częściach Europy. Powodem jest zapowiedź strajku kontrolerów ruchu lotniczego we Francji. Odwołanie ponad 300 lotów zapowiedziała irlandzka linia lotnicza Ryanair. Utrudnienia dotkną też pasażerów między innymi Polskich Linii Lotniczych LOT, Wizz Aira oraz Air France, którzy planowali podróż do i z Polski.

Duże utrudnienia dla podróżnych. Odwołano też połączenia z i do Polski

Duże utrudnienia dla podróżnych. Odwołano też połączenia z i do Polski

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Hajnówce (woj. podlaskie) chce zasięgnąć uzupełniającej opinii biegłych w sprawie potrącenia rowerzystki przez europosła i byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza.

Były premier oskarżony o potrącenie rowerzystki. Sąd chce uzupełniającej opinii biegłych

Były premier oskarżony o potrącenie rowerzystki. Sąd chce uzupełniającej opinii biegłych

Źródło:
PAP

Nie udało się odnaleźć nurka z GROM-u, który zaginął podczas ćwiczeń w okolicach Westerplatte w Gdańsku. Akcję cywilnych służb ratunkowych przerwano w środę wieczorem, wojsko kontynuuje działania na miejscu. - Wojsko nie przerwało akcji poszukiwawczej i nie przerwie do czasu odnalezienia żołnierza - mówi ppłk Mariusz Łapeta, rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania kontynuuje wojsko

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania kontynuuje wojsko

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, pap

Daniel Obajtek mówi, że dziękuje Bogu, że już nie jest prezesem Orlenu. - Wytrzymałem w tym piekle 6 lat - podkreśla w rozmowie z serwisem Money, dodając, że naprawdę czuje się "zagrożony". Obajtek odnosi się też do kwestii ogromnych środków utraconych przez Orlen i kandydowania do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości.

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Źródło:
money.pl, tvn24.pl

Czy najważniejsi prokuratorzy Prokuratury Krajowej za czasów Zbigniewa Ziobry celowo kumulowali zaległe urlopy, aby odchodząc z pracy zgarniać ogromne ekwiwalenty za niewykorzystany urlop? - pyta w czwartek "Gazeta Wyborcza". Jak pisze dziennik rekordzista miał zgromadzić 158 dni zaległego urlopu, za który dostał ekwiwalent w wysokości 366,5 tys. zł brutto.

"Potężne ekwiwalenty" za zaległe urlopy dla prokuratorów kojarzonych ze Zbigniewem Ziobro

"Potężne ekwiwalenty" za zaległe urlopy dla prokuratorów kojarzonych ze Zbigniewem Ziobro

Źródło:
PAP

Koledzy zapytali mnie, czy byłbym gotów wystartować w wyborach do europarlamentu, ponieważ chcemy wystawić najbardziej doświadczonych, kompetentnych zawodników, i powiedziałem, że jeżeli będzie taka potrzeba, przyjmę takie wyzwanie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Krzysztof Hetman o starcie w eurowyborach: jeżeli będzie potrzeba, przyjmę takie wyzwanie

Krzysztof Hetman o starcie w eurowyborach: jeżeli będzie potrzeba, przyjmę takie wyzwanie

Źródło:
TVN24

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

Australijska policja zatrzymała w środę siedmiu nastolatków powiązanych z chłopcem oskarżonym o atak na tle religijnym na biskupa w Sydney. Wszyscy zatrzymani są niepełnoletni - przekazał portal brytyjskiego dziennika "Guardian". Najmłodsi z nich mają 15 lat.

Australijska policja aresztowała nastoletnich zwolenników "brutalnego ekstremizmu" religijnego

Australijska policja aresztowała nastoletnich zwolenników "brutalnego ekstremizmu" religijnego

Źródło:
PAP

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie czterech napaści na tle seksualnym, których sprawcą miał być 29-letni mieszkaniec Chełmka (woj. małopolskie). Mężczyzna został zatrzymany krótko po tym, jak zaatakowana została czwarta kobieta.

Cztery kobiety ofiarami "napaści na tle seksualnym". Nowe informacje z prokuratury

Cztery kobiety ofiarami "napaści na tle seksualnym". Nowe informacje z prokuratury

Źródło:
PAP

Poznańscy łowcy głów zatrzymali Adama P. poszukiwanego za liczne oszustwa metodą "na wnuczka". Mężczyzna - prywatnie brat Arkadiusza Ł., "króla mafii wnuczkowej" - od dwóch lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, ma do odsiadki karę 5 lat więzienia. Zatrzymano go na Węgrzech.

Brat króla "mafii wnuczkowej" zatrzymany. Ukrywał się w Budapeszcie

Brat króla "mafii wnuczkowej" zatrzymany. Ukrywał się w Budapeszcie

Źródło:
tvn24.pl

Słowacki rząd Roberta Fico zatwierdził w środę kontrowersyjny projekt ustawy medialnej autorstwa ministerstwa kultury. Projekt przewiduje, że w miejsce istniejącego nadawcy publicznego, Radia i Telewizji Słowacji (RTVS), powstanie nowy podmiot o podobnej nazwie - Słowacka Telewizja i Radio - oraz że zmieni się kierownictwo radia i telewizji. Zdaniem opozycji to zamach na niezależność mediów publicznych.

Rząd Roberta Fico poparł ustawę o mediach publicznych

Rząd Roberta Fico poparł ustawę o mediach publicznych

Źródło:
BBC, Politico, PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. W 10 województwach w czwartek możemy spodziewać się burz. Zjawiskom może towarzyszyć silny wiatr, ulewne opady deszczu, a nawet grad. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wszyscy zwracają się do mnie Luna, a jak ktoś mówi Ola, to już nawet nie bardzo reaguję - przyznała w rozmowie z "Forbesem" Aleksandra Wielgomas, zapowiadając, że planuje zmienić imię. Wokalistka będzie reprezentowała Polskę na tegorocznej Eurowizji.

Luna zmienia imię. "Złożę wniosek po Eurowizji"

Luna zmienia imię. "Złożę wniosek po Eurowizji"

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Opat podległej Moskwie Ławry Świętogórskiej, metropolita Arsenij ujawnił w czasie liturgii pozycje wojsk ukraińskich w pobliżu Kramatorska (obwód doniecki). Został zatrzymany - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

"Dywersyjna działalność". Metropolita zatrzymany

"Dywersyjna działalność". Metropolita zatrzymany

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Irański sąd rewolucyjny skazał znanego w kraju rapera Toomaja Salehiego na karę śmierci pod zarzutem nawoływania do zamieszek w latach 2022-2023 - poinformowały media, powołując się na jego prawnika.

Irański raper Toomaj Salehi skazany na karę śmierci

Irański raper Toomaj Salehi skazany na karę śmierci

Źródło:
PAP

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24