tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

Wyrok ws. zabójstwa Papały

Ukryte dowody z zabójstwa gen. Papały. Nagranie z miejsca zbrodni, tajemniczy przedmiot na dachu, zakrwawione guziki w szafach

Ukryte dowody z zabójstwa gen. Papały. Nagranie z miejsca zbrodni, tajemniczy przedmiot na dachu, zakrwawione guziki w szafach
Foto: tvn24.pl | Video: tvn24.pl Film z oględzin miejsca zabójstwa generała Marka Papały. Na dachu daewoo espero widać ślady rąk i nieznany, błyszczący w świetle przedmiot. To może być łuska

Portal tvn24.pl dotarł do niepublikowanego dotąd nagrania VHS z oględzin miejsca zabójstwa Marka Papały. Widać na nim samochód generała, a na jego dachu ślady rąk i błyszczący w świetle kamery mały przedmiot, wyglądający jak łuska naboju. Ten przedmiot zniknął - nie ma go wśród dowodów odnalezionych na miejscu zbrodni, nie ma o nim słowa w protokołach ze śledztwa. - To niewyobrażalne, ale w tym postępowaniu popełniono więcej błędów, niż w sprawie Krzysztofa Olewnika - komentuje ustalenia portalu tvn24.pl Marek Biernacki, minister sprawiedliwości.

Trzeba postawić pytanie: czy w sprawie Papały doszło do przypadkowego, czy celowego niechlujstwa?

Marek Biernacki, minister sprawiedliwości

Były szef polskiej policji zginął w daewoo espero, którym zaparkował wieczorem 25 czerwca 1998 roku na parkingu przy ul. Rzymowskiego w Warszawie, pod blokiem, w którym mieszkał z żoną i córką. Film nagrano w nocy z 25 na 26 czerwca 1998 roku.

- W trakcie śledztwa zauważyliśmy, że na filmie z miejsca zabójstwa generała Papały widoczny jest nieznany, niewielki przedmiot. Znajdował się prawie na środku dachu daewoo espero, który użytkował były szef polskiej policji. Powierzchnia tego przedmiotu odbijała światło - mówi Jarosław Szubert z Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi, jeden z dwóch prokuratorów prowadzących obecnie śledztwo w sprawie zabójstwa Papały.

Dziennikarz portalu tvn24.pl zwrócił się do łódzkiej Prokuratury Apelacyjnej o udostępnienie nagrania i zgodę na jego publikację. Prowadzący sprawę zgodził się przekazać fragmenty, na których nie widać zwłok.

Oglądaj
Prokurator Jarosław Szubert: - Na samochodzie gen. Papały znajdował się przedmiot, którego nie zabezpieczono.
Prokurator Jarosław Szubert: - Na samochodzie gen. Papały znajdował się przedmiot, którego nie zabezpieczono.

Gdzie jest tajemniczy przedmiot

Prokuratorzy z Łodzi zaczęli szukać w przejętych w 2009 roku z warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej aktach śledztwa i dokumentach sądowych protokołu oględzin przedmiotu wyglądającego jak łuska. Nie znaleźli. Czekali więc, aż Komenda Główna Policji (za zgodą MSWiA) da im wgląd, a potem przekaże na potrzeby śledztwa materiały operacyjne w sprawie Papały zebrane przez policyjną grupę operacyjno-procesową "Generał". Zapoznali się z nimi dopiero w 2012 roku. W nich jednak też nie znaleźli ani przedmiotu widocznego na filmie, ani protokołu z jego oględzin. Jedynym dowodem na jego istnienie jest to policyjne nagranie.

Oglądaj
Zbliżenie na dach daewoo espero, w którym zginął Marek Papała. Kamera zarejestrowała błyszczący przedmiot, który może być łuską z pistoletu Igora M. "Patyka".
Zbliżenie na dach daewoo espero, w którym zginął Marek Papała. Kamera zarejestrowała błyszczący przedmiot, który może być łuską z pistoletu Igora M. "Patyka".

- Przedmiot nie został opisany w protokole oględzin. Nie został też fizycznie zabezpieczony, co oznacza, że nie znalazł się jako dowód ani w śledztwie w sprawie zabójstwa, ani w procesie oskarżonych przez warszawską prokuraturę. Dysponujemy tylko jego obrazem na filmie z oględzin - mówi prokurator Szubert.

Przypomnijmy - do dziś obowiązuje oficjalna wersja przyjęta 15 lat temu, że łuski od śmiertelnego naboju nigdy nie znaleziono na miejscu mordu.

Film pokazaliśmy policjantom - znawcom broni. Uważają, że na filmie widać łuskę. Ich zdaniem to najprawdopodobniej łuska z naboju do pistoletu TT. Według naszych informacji także łódzcy prokuratorzy zakładają, że to łuska z pistoletu, z którego miał strzelać Igor M. "Patyk".

Oglądaj
Duda: Łuska może być kluczowym dowodem
Wideo: tvn24 Duda: Łuska może być kluczowym dowodem

Czekają na opinie biegłych

- Zleciliśmy opinie biegłym, celem poprawienia jakości obrazu, określenia cech przedmiotu i identyfikacji przedmiotu widocznego na filmie. Oczekujemy na kolejną ekspertyzę w tym zakresie - odpowiada oficjalnie Szubert.

Śledczy z Łodzi już dwukrotnie zasięgali opinii biegłych. Z warszawskich akt sądowych dowiedzieliśmy się, że pierwsza nie wykluczyła, iż przedmiot na dachu może być m.in. kwiatostanem lipy. Kolejna opinia, przygotowana przez ekspertów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wykluczyła by tajemniczy przedmiot był roślinnego pochodzenia. Biegli wskazali na metalowe cechy nieznanego obiektu. Obecnie prokuratorzy czekają na trzecią opinię specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Nabój (składa się z pocisku i łuski) kaliber 7,62 x 25 mm do pistoletu TT

Biernacki: gorzej, niż przy sprawie Olewnika

Film pokazaliśmy także ministrowi sprawiedliwości Markowi Biernackemu, byłemu szefowi komisji śledczej tropiącej nieprawidłowości policji i prokuratury w sprawie Olewnika. - Trzeba postawić pytanie: czy w sprawie Papały doszło do przypadkowego, czy do celowego niechlujstwa - mówi minister.

I dodaje: - To niewyobrażalne, ale okazuje się, że w początkowej fazie tego postępowania miały miejsce większe nieprawidłowości, niż w sprawie Olewnika.

Prokurator i policja milczą

Chcieliśmy zapytać o tajemniczy przedmiot na dachu auta Jerzego Mierzewskiego, warszawskiego prokuratora, który prowadził śledztwo od początku i był odpowiedzialny za oględziny miejsca zbrodni. Okazało się to niemożliwe. Zgody na rozmowę z nim nie udzielił szef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, który także nie chciał z nami rozmawiać.

Odpowiedzi na nasze pytania odmówiła również Komenda Główna Policji. Jej rzecznik zasłonił się tajemnicą i odesłał do łódzkiej prokuratury. Od prokuratorów znających Mierzewskiego dowiedzieliśmy się jednak, że warszawski oskarżyciel utrzymuje, że przedmiot na dachu to liść. Jest to o tyle zaskakujące, że generał zginął zaraz po tym, jak podjechał autem na parking. Zaś z filmu wynika, że nie zaparkował pod drzewem.

- Nawet jeżeli byłby to - w co trudno uwierzyć - liść, to powinien być zabezpieczony i znajdować się w dowodach. Każdy ślad, nawet najmniejszy powinien zostać zabezpieczony przez policję i prokuratora - mówi minister Biernacki.

Dowody ukryte w szafie

Okazuje się jednak, że nieprawidłowości jest więcej. Prokuratorzy z Łodzi, gdy w końcu zostali dopuszczeni do materiałów zebranych przez specgrupę "Generał", odkryli nieznany i niezbadany wcześniej dowód rzeczowy. - W Komendzie Głównej zapoznawaliśmy się z materiałami, jakie przez lata zbierała grupa policyjna grupa śledcza. W jednej z szaf znaleźliśmy foliową torebkę, a w niej dwa guziki. Opisane były jako pochodzące z ubrania generała Papały - opowiada prokurator Szubert.

Oglądaj
Prokurator Szubert: - W policyjnych materiałach znaleźliśmy guziki z koszuli gen. Papały ze śladami jego krwi. Nie ma protokołu, z którego by wynikało gdzie je znaleziono.
Wideo: tvn24.pl Prokurator Szubert: - W policyjnych materiałach znaleźliśmy guziki z koszuli gen. Papały ze śladami jego krwi. Nie ma protokołu, z którego by wynikało gdzie je znaleziono.

Zakrwawione guziki Papały

Guziki były pobrudzone krwią. Biegli orzekli, że jest to krew Papały. Czy zostały oderwane w trakcie szarpaniny policjanta z "Patykiem"? Czy podejrzani o zabójstwo przenosili ciało generała? - Niestety czas, miejsce i okoliczności zabezpieczenia tych guzików nie zostały opisane w żadnym ze znanych nam protokołów czynności procesowych - mówi Szubert.

Innymi słowy, nie wiadomo gdzie zostały znalezione: czy w samochodzie, czy poza nim.
- Tego nie wiemy, w aktach nie ma żadnego protokołu, który by to opisywał - odpowiada prokurator.

Minister sprawiedliwości nie kryje swojego oburzenia. - Gdyby wszystkie te przedmioty zostały 15 lat temu właściwie zabezpieczone, to dzisiejsza technika pomogłaby policji i prokuraturze wykryć sprawców zbrodni - uważa Biernacki.

Jedenaście lat poszło na marne

Przez 11 lat zagadkę zabójstwa Papały próbowali nieudolnie rozwiązać prokuratorzy z Warszawy wraz z policjantami z grupy operacyjno-procesowej "Generał" z Komendy Głównej Policji.

W 2009 roku warszawscy oskarżyciele skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi Z. "Słowikowi" i Ryszardowi Boguckiemu zarzucając im. m.in. nakłanianie do tego mordu. Sprawę przegrali w atmosferze skandalu latem tego roku po druzgoczącym dla nich wyroku uniewinniającym.

Zanim jednak to się stało, w 2009 roku warszawskiej ekipie odebrano resztę wątków sprawy zabójstwa Papały i śledztwo przeniesiono do Łodzi.

Przyszli po daewoo espero, zabili

W kwietniu 2012 roku łódzcy prokuratorzy ogłosili zatrzymanie świadka koronnego, znanego złodzieja samochodów Igora M "Patyka". Zarzucili mu i jego kompanowi Mariuszowi M. zabójstwo Marka Papały "wspólnie i w porozumieniu". Według ustaleń tvn24.pl złodzieje tego dnia chcieli ukraść właśnie daewoo espero. Grupa złodziei aut, w której działał "Patyk", już wcześniej kradła modele tych aut. Wiadomo to m.in. z procesów sądowych "Patyka" i jego kompanów. Portal tvn24.pl publikował zdjęcia aut ukradzionych przez grupę. ZOBACZ ZDJĘCIA

Według łódzkich prokuratorów, zabójcy generała mogli nadejść z tyłu samochodu, z jego lewej strony. Nie przyszli z zamiarem zabójstwa, chcieli ukraść auto. Prawdopodobnie doszło do szamotaniny - generał nie chciał oddać samochodu. Wtedy - według dowodów łódzkiej prokuratury - "Patyk" wystrzelił.

Wiele wskazuje na to, że zabójcy generała nadeszli z tyłu daewoo espero, z jego lewej strony. Nie przyszli z zamiarem zabójstwa, chcieli ukraść taki model auta, jakiego używał Papała. Prawdopodobnie doszło do szamotaniny - generał nie chciał oddać samochodu (świadkowie zeznawali, że generał bardzo bał się o to daewoo espero).
Wtedy - według dowodów łódzkiej prokuratury - "Patyk" wystrzelił. Świadkowie w procesach jego kompanów zeznawali, że Igor M. czasami zastraszał właścicieli aut bronią.
Z opinii biegłych, którzy badali pocisk wynika, że strzał najprawdopodobniej padł z pistoletu TT. Ten typ już od dawna nie jest produkowany. Używany przez Igora M. musiał być już wiekowy i wadliwy, bowiem kula przeszyła głowę policjanta i straciła impet tak, że odbiła się od szyby i upadła między przednim a tylnym siedzeniem. "Tetetki" mają tzw. okno wyrzutowe z prawej strony, łuska wylatuje w prawą stronę i do przodu. Z dowodów (m.in. zeznań świadków) wynika, że sprawcy podeszli od strony kierowcy. Dlatego przedmiot na dachu ("prawie na środku" - przyp.red.) może być łuską z "tetetki" Igora M.

Jak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Wyrok ws. zabójstwa Papały

Komentarze (22)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
kasia_gierak

Pana Bolka wziasc za fraki-on trzesie dupa.Slowika jeszcze raz przycisnac.
ubecka swita obsadzila wszystkie stolki w rzadzie sadach sejmach itd.
mafia nimi kierowala.Papala mial dobry trop i dowody(trzeba bylo sie pozbyc) swiadka.Co by byla za afera na skale globalna,pierwszy czlonek solidarnosci glowa panstwa ten co walczyl za demokracje skorumpowany rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   n n

   Widocznie zajęcie się tym śledztwem wymagało by dużego zaangażowania pewnej ilości policji i statystyka by spadła gdyż nie robili by nic innego więc... Sprawę zamieciono pod dywan!!! A dowody się zgubiły!!!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     jurrock
     jurrock

     a może to jest drewienko, czyli kawałek "patyka"

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       roman_doraczynski
       roman_doraczynski

       Czyli co..jednak wersja łódzka jest bardziej prawdopodobna od warszawskiej.Czyli powoli prokuratury dochodzą do konsensusu.To,że praca polskiej policji nie należy do wzorcowych dla mnie ,żadne zaskoczenie.Zastanawiające jest to jak mogło dojść do formowania wersji warszawskiej w świetle tego o czym dowiadujemy się dzisiaj.Okazuje się,że rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         jan_kowalski

         w tej kwestji oskarżenia człowieka , nie zmienia się nic
         dla zaineresowanych są to auto punkty na drodze kariery
         cała sprawa wzieła tempa ze względu na zeznania patyka i jego chęć oskarżenia pruszkowa
         tyle ze on sam tego nie wymyślił

         patyk najprawdopodobniej płacił za milczenie policjanta który samodzielnie doszedł rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           aaasz

           Komisja Macierewicza stwierdziłaby niezbicie, że to naparstek.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             grzegorzrosiak2
             grzegorzrosiak2

             Prawnik Ziobro czy milicjant Dziewulski. Obniżają poziom publicznej dyskusji i notowania TVN-u. Wystarczy przypomnieć ich wypowiedzi przed wielu, wielu lat. To se nie eksperci to koniokrady.Mielimy temat śmierci Papały przez kilkanaście lat. Powołano spec grupy składające się z profesjonalistów. Dajmy sobie spokój.z kolejna pseudo sensacją.. rozwiń

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               jan_kowalski

               Co by to nie było to nie możliwe jest żeby nie zostało zabezpieczone
               czy guma czy łuska
               pewne jest że znikło w niewyjaśnionych okolicznościach
               proponuje zrobic liste osób obecnych w tym miejscu podczas i po nagraniu
               prześwietlic status majątkowy
               bo chyba nie wierzymy w bajki o samych dobrych policjantach
               ta rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 sova888

                 To moja miętówka !!!!! Dawno jej nie widziałem

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   1
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   antoni_maziewicz

                   Ja tam widzę gumę do żucia.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     1
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Vaskert
                     Vaskert

                     Kto tam widzi łuskę to chyba ranek zaczął jednym głębszym.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       1
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Więcej komentarzy - rozwiń
                       Zasady forum
                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                       Pozostałe informacje