tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Uczmy się szacunku dla ojczyzny". Życzenia na nowy rok

- Orły białe nosimy na sztandarach i w sercu. Jest to symbol nie tylko Polski - naszej ukochanej ojczyzny - ale też symbol naszego państwa - powiedział w czwartek prezydent Bronisław Komorowski, który wraz z uczniami szkoły podstawowej w Słotwinie na Żywiecczyźnie rozpoczął rok szkolny. Życzenia uczniom przesłał także premier Donald Tusk, a edukacyjne priorytety ogłosił MEN.

Prezydent w swoim przemówieniu nawiązał do polskiego godła, ponieważ słotwińska placówka od dziś będzie nosić imię właśnie Orła Białego. - Chciałem na początku roku szkolnego życzyć wszystkim, żebyśmy się wszyscy uczyli miłości ojczyzny i szacunku dla ojczyzny. Szacunku do państwa, o które poprzednie pokolenia musiały iść w bój pod sztandarami z orłem białym. Musimy uczyć się szacunku do ojczyzny, która jest wolna i normalna. To ojczyzna narodu, który może stawiać sobie jeszcze bardziej ambitne cele niż walka o wolność, bo wolność już mamy - powiedział Bronisław Komorowski. Uczniowie złożyli prezydentowi życzenia z okazji imienin.

Po wizycie w Słotwinie w gminie Lipowa, prezydent w niedalekiej Węgierskiej Górce uczestniczył w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej, a wczesnym popołudniem weźmie udział w apelu harcerskiego przy wieży spadochronowej w Katowicach. Wizytę w województwie śląskim zakończy złożenie kwiatów pod pomnikiem legionistów w Cieszynie, a także modlitwa ekumeniczna na tamtejszym Wzgórzu Zamkowym.

Minister też zainauguruje

W czwartek dla 5,5 mln uczniów, ale i ponad 600 tys. nauczycieli rozpoczyna się rok szkolny. Uroczysta ogólnopolska inauguracja z udziałem minister edukacji Katarzyny Hall rozpoczęła się w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Armii Krajowej w Sopocie.

Priorytetem w nowym roku szkolnym ma być rozwijanie w uczniach pasji - Rok szkolny 2011/2012 został bowiem ogłoszony przez minister edukacji "Rokiem szkoły z pasją".

"W szkole każdy może odkryć swoją pasję"

Życzenia uczniom i pedagogom z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego złożył też premier Donald Tusk. Zostały one umieszczone na kanale Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na portalu YouTube.

- Życzę Wam, aby Wasze pasje i marzenia spotkały się na jednej wspólnej drodze. Żeby dzięki Waszym spotkaniom i Waszej wspólnej pracy, wyrosło nowe, silne, świetnie wykształcone pokolenie Polaków. Wiem, że rozstanie z wakacjami to ciężki moment. Sam pamiętam to uczucie z dzieciństwa, kiedy byłem uczniem. Warto jednak pamiętać, że szkoła to nie tylko trudne klasówki i prace domowe - powiedział premier.

I podkreślił, że "w szkole każdy może odkryć swoją pasję". - Moją pasją była historia, ale jestem przekonany, że każdy, bez wyjątku, może znaleźć taki przedmiot, który nie będzie dla niego przykrym obowiązkiem, ale stanie się dla niego czymś przydatnym, albo czymś fascynującym - dodał szef rządu.

Zwracając się do pedagogów premier podkreślił, że nauczyciel to jeden z najtrudniejszych i najważniejszych zawodów.

- Zawód ten wymaga nie tylko umiejętności, ale też szczególnego talentu i zaangażowania. Jako państwo musimy dbać o nauczycieli dając im możliwie dobre warunki pracy - i staramy się to robić - a jako wszyscy Polacy jesteśmy im winni najwyższy szacunek - powiedział premier.

Oglądaj
Premier złożył życzenia dzieciom (youtube.com)
Wideo: TVN24 Premier złożył życzenia dzieciom (youtube.com)

Zasłużony wypoczynek

Kalendarz roku szkolnego 2011/2012 przewiduje m.in. dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce: zimową (na Boże Narodzenie) od 23 grudnia do 1 stycznia oraz wiosenną (na Wielkanoc) od 5 do 10 kwietnia.

Dwutygodniowe ferie zimowe przewidziane są w czterech terminach:

- od 14 do 29 stycznia wypoczywać będą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego

- od 21 stycznia do 5 lutego - z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego

- od 28 stycznia do 12 lutego - z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego

- od 11 do 26 lutego - z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskieg.

Ferie 2011/12

Gdy zakwitną kasztany

Sprawdzian dla szóstoklasistów odbędzie się 3 kwietnia. Egzamin gimnazjalny przeprowadzony będzie w dniach 24-26 kwietnia. 24 kwietnia uczniowie będą rozwiązywać test z wiedzy humanistycznej, 25 kwietnia - z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a 26 kwietnia - z języka obcego nowożytnego.

Dodatkowy termin sprawdzianu dla szóstoklasistów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie będą mogli przystąpić do niego w kwietniu, wyznaczono na 5 czerwca. Dodatkowy egzamin gimnazjalny odbędzie się 4-6 czerwca. Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja.

Zarówno sesja egzaminów pisemnych, jak i sesja egzaminów ustnych potrwają do 25 maja.

kcz,mn\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje