Tusk: nikt nie powinien z pragnienia zwycięstwa czynić pragnienia unicestwienia przeciwnika

Tusk: nie stać nas na przedłużanie tego przesadnie ostrego konfliktu
Tusk: nie stać nas na przedłużanie tego przesadnie ostrego konfliktu
tvn24
Były premier wygłosił przemówienie podczas gali 30. urodzin "Gazety Wyborczej"tvn24

- Nie stać nas na przedłużanie tego przesadnie ostrego konfliktu. I do takiej waszej wyobraźni się odwołuję - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas gali 30. urodzin "Gazety Wyborczej", odbierając nagrodę Człowieka Roku. - Pamiętajmy o tym, można w Polsce zrobić bardzo dużo razem i można w Polsce bardzo dużo zepsuć, jeśli będziemy osobno - dodał.

W Warszawie w piątek odbyła się gala z okazji 30. urodzin "Gazety Wyborczej". W ramach obchodów swojego jubileuszu redakcja po raz 20. wręczyła tytuł Człowieka Roku. Jego laureatem został przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. W czasie gali były premier wygłosił wykład.

CZYTAJ RELACJĘ TVN24.PL Z PRZEMÓWIENIA DONALDA TUSKA >

"Potrzebujemy UE rozumianej jako nieustanny proces budowania porozumienia"

Potrzebujemy Unii Europejskiej rozumianej jako nieustanny proces budowania porozumienia i kompromisu. Właśnie dlatego, że przeszłość, dzisiejsze interesy, dzisiejsze emocje tak często nas doprowadzają na skraj konfliktu Donald Tusk

- Kiedy słucham dzisiaj sporów dotyczących sytuacji wewnętrznej w Polsce, ale także Unii Europejskiej i szerzej, sytuacji geopolitycznej na świecie, mam zawsze taką jedną bardzo mocno odczuwaną refleksję, czy wrażenie. Często słyszymy argumenty w debatach nad przyszłością Europy, że my nie możemy być zintegrowani, nie możemy budować zjednoczonej Europy, bo przecież Europa składa się z narodów i państw niezależnych, z własnymi interesami, z własnymi sentymentami, resentymentami, z bagażem historii, że w związku z tym ta idea integracji i połączenia nie ma przyszłości, nie ma szans powodzenia. Przepraszam za banał, ale muszę to dzisiaj bardzo głośno powiedzieć: jest dokładnie odwrotnie - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

Zaznaczył, że "mirażem jest zjednoczenie Europy rozumiane jako jeden obywatelski naród, bez różnych języków, ambicji narodowych". - To jest miraż - mówił, dodając, że nie spodziewa się, że on sam dożyje takiego momentu, "w którym tożsamość europejska będzie dla przygniatającej większości ludzi mocniejsza, bardziej emocjonalna, głębsza niż tożsamość narodowa".

- Ale dokładnie dlatego potrzebujemy Unii Europejskiej rozumianej jako nieustanny proces budowania porozumienia i kompromisu. Właśnie dlatego, że przeszłość, dzisiejsze interesy, dzisiejsze emocje tak często nas doprowadzają na skraj konfliktu - kontynuował.

Donald Tusk ocenił również, że "jedyną metodą ochrony Europy jako całości i każdego europejskiego narodu z osobna przed ostrym konfliktem jest w jakimś sensie działanie może nie wbrew, ale ponad tymi okolicznościami, które tak często zmuszają nas do sporów czy konfliktów".

"Potrzebujemy UE rozumianej jako proces budowania kompromisu"
"Potrzebujemy UE rozumianej jako proces budowania kompromisu"tvn24

"Zwycięstwo w wyborach nie oznacza, że oponenci znikną z pola widzenia"

Nawiązując do przemówień pozostałych laureatów nagród "Gazety Wyborczej", mówił, że w każdym z tych wystąpień słyszał słowa "o potrzebie wyjścia sobie naprzeciw". - O potrzebie dzielenia się czymś między sobą, a nie dzielenia ludzi - powiedział.

- Podobnie jak z Unią Europejską jest dzisiaj z Polską. Będziemy wybierali swoich parlamentarzystów, prezydentów, eurodeputowanych, ktoś wygra, ktoś przegra. Ale zwycięstwo w wyborach - ja w życiu doświadczyłem dużo porażek i dużo zwycięstw i wiem o czym mówię - nie oznacza, że oponenci znikną z pola widzenia - mówił były premier.

- My w Polsce będziemy żyli ze sobą przez najbliższe pięć, 10, 100, 200 lat. Ci, którzy wybierają proeuropejską koalicję i ci, którzy wybierają PiS. Ci, którzy są głęboko przywiązani do Kościoła, nawet jeśli czasami drażni ich polityczne zaangażowanie duchownych i ci, którzy uznają, że świeckie państwo jest dla nich najwyższym priorytetem. My będziemy dalej ze sobą razem tu żyli. Każdy ma prawo marzyć o zwycięstwie, i w sporcie, i w życiu, w polityce, ale nikt nie powinien z tego pragnienia zwycięstwa czynić pragnienia unicestwienia oponenta czy przeciwnika - podkreślił.

Tusk: każdy ma prawo marzyć o zwycięstwie
Tusk: każdy ma prawo marzyć o zwycięstwietvn24

Tusk: interesem Polski jest zjednoczona Europa

Mówiąc o wyzwaniach w Polsce, Europie i w wymiarze globalnym Tusk podkreślił, że jeśli nie wyjdziemy z "tego klinczu, czasami bezrozumnego, niezwykle brutalnego konfliktu politycznego, jeśli będziemy bezbronni wobec tej postępującej dezintegracji na razie w sferze emocji nie ustroju w Europie, jeśli uwierzymy, że Ameryka i Europa muszą się od siebie oddalić, że Ocean Atlantycki musi być w sensie politycznym dużo szerszy i głębszy, to możemy przegrać grę o stawkę najwyższą".

Przewodniczący Rady Europejskiej zaznaczył, że "zdaje sobie sprawę, ile niepokoju może budzić nowa polityka amerykańska wobec Unii Europejskiej". - Nie jest moją rolą ocenianie prezydentów i premierów z oczywistych względów, ale jest chyba moją rolą przypominanie dla mnie tej oczywistej prawdy, że właśnie dlatego, że raz na jakiś czas pojawia się polityk, moda polityczna albo poważny interes polityczno-gospodarczy, który powoduje, że świat naszej politycznej cywilizacji Zachodu zaczyna się rozchodzić w szwach, to właśnie dlatego powinniśmy robić wszystko, aby umieć przeciwdziałać tym potencjalnym, najbardziej negatywnym konsekwencjom - mówił.

Tusk: jeśli będziemy bezbronni wobec tej postępującej dezintegracji, to możemy przegrać grę o stawkę najwyższą
Tusk: jeśli będziemy bezbronni wobec tej postępującej dezintegracji, to możemy przegrać grę o stawkę najwyższątvn24

Zaapelował do wszystkich tych, którzy "odnajdują wspólny język na przykład z prezydentem USA", a - jak wskazywał - "do takich ludzi należy m.in. polski rząd", "żeby potrafili przekonywać nawet najtrudniejszych i najbardziej wymagających partnerów, aby nie traktowali Unii Europejskiej jako problemu, jako czegoś negatywnego".

W interesie Polski - być może nie ma drugiego takiego kraju w Europie, dla którego tak oczywistym interesem jest zjednoczona Europa - i całej Europy jest utrzymanie za wszelką cenę więzi transatlantyckiej Donald Tusk

- Choćby dlatego, że w interesie Polski - być może nie ma drugiego takiego kraju w Europie, dla którego tak oczywistym interesem jest zjednoczona Europa - i całej Europy jest utrzymanie za wszelką cenę więzi transatlantyckiej. Nie możemy się poddawać, tylko dlatego, że raz na jakiś czas zdarzają się wybory, które dokonują pewnej korekty. Ale to nie znaczy, że mamy się poddawać tego typu trendom, tendencji, patrzeć z bezradnie rozłożonymi rękoma. To jest sprawa być albo nie być dla nas wszystkich - ocenił.

- Jeśli z takim zaangażowaniem dzisiaj i w Europie, i na świecie staramy się - tu naprawdę nie czuję się osamotniono - aby utrzymać te zręby ładu prawnego, ładu politycznego w wymiarze europejskim i światowym, to wynika to nie z jakiejś doktryny, tylko wynika to z głębokiego przekonania, że jeśli ten świat, gdzie prawo znaczy prawo, gdzie reguły są przestrzegane, gdzie silniejszy nie wykorzystuje swojej siły przeciwko słabszemu - jeśli stracimy podstawy tego świata, to będziemy pierwszymi ofiarami takiej zmiany - mówił.

Tusk podkreślił, że "istnieje kanon najpoważniejszych interesów politycznych Polski". - Nie mieści mi się w głowie, żeby ten kanon nie mógł być przestrzenią wspólną dla przygniatającej większości Polaków i sił politycznych, które w Polsce funkcjonują - powiedział były premier.

"Ewidentnym polskim interesem" - jak mówił - jest m.in. zjednoczona Unia Europejska. - Można i trzeba debatować na temat procesu integracji, tempa, roli państw narodowych, bo Unia jest procesem, więc są to kwestie otwarte. Ale nie widzę żadnego powodu, aby Unia Europejska, europejskość Polski, stały się przedmiotem politycznej wojny domowej - oświadczył Tusk.

Tusk podjął także problem "pojednania z sąsiadami". Jak mówił, "nie mieści mu się w głowie, aby ktoś na serio widział jakikolwiek polski interes w tym, abyśmy nie budowali najlepszych możliwych relacji z naszymi sąsiadami, a szczególnie z tymi, z którymi historia była najtrudniejsza". - My tym bardziej musimy szukać pojednania z Ukraińcami, z Niemcami, ze wszystkimi sąsiadami i to pojednania głębokiego, które legło u podstaw Unii Europejskiej, właśnie dlatego, że to jest takie trudne - podkreślił Tusk.

Jego zdaniem, "jeśli nie wykonamy tego wielkiego wysiłku na rzecz pojednania, to resentyment, bagaż historyczny, wywołają demony".

"Od nas zależy czy temperatura politycznego sporu opadnie"
"Od nas zależy czy temperatura politycznego sporu opadnie"tvn24

"To od nas zależy, czy temperatura sporu podniesie się jeszcze bardziej, czy opadnie"

- Tutaj w Polsce, i to jest takie przesłanie, jeśli mogę sobie na nie pozwolić, to od nas zależy, jak mówię "od nas", to mówię konkretnie o dzisiejszych aktorach tej uroczystości (...), to w dużej mierze od nas zależy, czy temperatura sporu podniesie się jeszcze bardziej, czy opadnie do jakiegoś takiego akceptowalnego napięcia - powiedział Tusk.

- To w dużej mierze od nas zależy, czy odnajdziemy w sobie gotowość odgadywania emocji, tych wszystkich, którzy dzisiaj od nas się odwracają, bo będziemy dalej z nimi żyć w Polsce i Polskę budować - dodał.

Podkreślił, że "nie możemy myśleć o tym, co się dzisiaj dzieje w Polsce w taki jednostronny sposób". - Najprościej jest zrzucić, a powodów jest dużo, całą odpowiedzialność na tych, z którymi jesteśmy w politycznym sporze czy konflikcie. Ale to jest zbyt łatwe, żeby było skuteczne - powiedział Tusk.

- Te wielkie dzieła polityczne, które zbudowały niepodległą i żyjącą w pokoju i bezpieczeństwie Polskę, to były bez wyjątku dzieła, które wykraczały poza tradycyjne konflikty. To były zawsze inicjatywy, pomysły, wola jednostek i milionów ludzi, aby przekraczać konflikty, aby umieć znajdywać wspólny język, wspólny interes, mimo niechęci, mimo wydawałoby się takich nieprzekraczalnych czasami emocji - mówił.

Tusk: nie stać nas na przedłużanie tego przesadnie ostrego konfliktu
Tusk: nie stać nas na przedłużanie tego przesadnie ostrego konfliktu tvn24

- Dużo zawdzięczamy filozofii politycznej Adama Michnika, która uratowała w dużej mierze Polskę przed ostrym konfliktem w latach 80. i w czasie przełomu, a przecież wtedy było nieprawdopodobnie trudniej znaleźć w sobie wyrozumiałość wobec oponentów. Ale byli ludzie, którzy rozumieli, że każdy konflikt można rozwiązać, każdą emocję można opanować, jeśli umie się wyobrazić tę przestrzeń wspólną - ocenił.

Jak zaznaczył, "to udaje się świetnie na poziomie samorządu terytorialnego w Polsce". - Przecież wyborcy PiS-u i PO żyją w każdym mieście, ale polityka codzienna w każdym mieście jest polityką rozwiązywania problemów z reguły wspólnie - mówił, dodając, że to była filozofia prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

- Można zbudować drogę, most, przedszkole, stadion, nie wikłając w to emocji ideologicznych, czy politycznych. (...) Jeśli jesteśmy mocno skoncentrowani na potrzebie rozwiązania problemu, który jest wspólny dla wszystkich, jeśli umiemy rozpocząć taki proces, tak jak to udało się to w pierwszej wielkiej Solidarności, proces szukania tego, co łączy za wszelką cenę i nie zapominania, bo się nie da, ale przesunięcia na dalszy plan tego co dzieli, jeśli to się udaje, to świat wokół nas zmienia się w sposób niewyobrażalny - powiedział Tusk.

Wręczenie nagrody Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". Przemówienie Adama Michnika
Wręczenie nagrody Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". Przemówienie Adama Michnikatvn24

"Nie stać nas na przedłużanie tego przesadnie ostrego konfliktu"

- Ja mam być może szczególne powody trzymać kciuki za niezależnych sędziów i prokuratorów i mam szczególne powody przeżywać te emocje polityczne bardziej niż wielu moich rodaków, ale nie wytrąci mnie to z tego najgłębszego, nie etycznego, moralnego, ale stricte politycznego przekonania, że wszyscy stracimy na tym konflikcie, i że od nas wszystkich zależy, czy wyprowadzimy Polskę z tego politycznego zakrętu - mówił Tusk.

- Nie stać nas na przedłużanie tego przesadnie ostrego konfliktu. I do takiej waszej wyobraźni się odwołuję - podkreślił. - Pamiętajmy o tym, można w Polsce zrobić bardzo dużo razem i można w Polsce bardzo dużo zepsuć, jeśli będziemy osobno. Dziękuję bardzo za nagrodę! - zakończył.

Laudacja prof. Timothy'ego Snydera
Laudacja prof. Timothy'ego Snyderatvn24

Nagrody "Gazety Wyborczej"

Oprócz Donalda Tuska uhonorowanego tytułem Człowieka Roku na gali wręczono inne wyróżnienia. Nagrodę specjalną redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" "Za Gdańsk, serce i odwagę" otrzymał zamordowany w styczniu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Nagrodę odebrała żona zamordowanego Magdalena. Drugą Nagrodę specjalną redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" otrzymał "Za łączenie ludzi" szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak.

W kategorii "O godne życie" uhonorowani zostali przez czytelników "Wyborczej" stojący na czele protestu osób niepełnosprawnych i ich rodziców: Iwona Hartwich, Jakub Hartwich, Adrian Glinka i Anna Glinka. W kategorii "Wzorowe sprawowanie" zwyciężył nauczyciel z Sopotu Przemysław Staroń, a w kategorii "Różni ludzie, lepszy świat" posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Prof. Barbara Engelking z Centrum Badań mad Zagładą Żydów Polskiej Akademii Nauk zdobył laur w kategorii "O pamięć naszą i waszą". W kategorii "O prawo i sprawiedliwość" nagrodę odebrały Stowarzyszenia Sędziów Iustitia i Themis oraz inni sędziowie.

CAŁE PRZEMÓWIENIE DONALDA TUSKA:

Przemówienie Donalda Tuska na gali Człowieka Roku "Gazety Wyborczej"
Przemówienie Donalda Tuska na gali Człowieka Roku "Gazety Wyborczej"tvn24

Autor: kb//mtom / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski jest wśród osób wezwanych do prokuratury w sprawie inwigilacji Pegasusem - potwierdził tvn24.pl rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Jak wyjaśnił, wezwanie nie oznacza, że Suski był podsłuchiwany. - Jest to przedmiotem śledztwa - przekazał. Wcześniej szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar mówił, że prokuratura wysłała listy do 31 osób, które "mają status świadka w postępowaniu".

Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W jednym z portów w Szczecinie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jeden z wiceministrów miał zagwarantowaną pracę zdalną za kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie - mówił w "#BezKitu" wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka (KO), pytany o wyniki audytów po rządach PiS. Jak dodał, osoba ta "w czasie prawie trzech lat nie pobrała sprzętu, na którym powinna pracować". - To kosztowało spółkę Skarbu Państwa ponad pół miliona złotych - przekazał.

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Źródło:
TVN24

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie kamery nagrywały nie tylko obraz, ale też dźwięk - dowiedzieli się dziennikarze TVN24. Podsłuch założony był nielegalnie, bo ustawa dopuszcza jedynie monitoring wizyjny. Władze placówki twierdzą, że nagrywanie miało charakter "opcjonalny" w przypadku zastosowania u pacjenta przymusu bezpośredniego i dźwięk nie był rejestrowany "w sposób stały". Nagrania, do których dotarliśmy, sugerują co innego.

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Mam nadzieję, że Władimir Putin nie będzie aż na tyle szalony, żeby poważyć się na cały Sojusz Północnoatlantycki - powiedział w piątek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jak dodał, aby "go skutecznie odstraszyć, musimy się przygotować".

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Źródło:
PAP

Karmelitanki z Zakopanego przenoszą się pod nowy adres. Powodem przeprowadzki jest zmiana charakteru okolicy obecnej klauzury, utrudniająca siostrom kontemplację w samotności i ciszy. Kontrowersje budzą jednak plany budowy apartamentowców i pensjonatu w miejscu dotychczasowego klasztoru. Według medialnych doniesień taki pomysł na te tereny mają same zakonnice. Wniosek w tej sprawie jest w urzędzie. Siostry potwierdzają jedynie, że starają się "korzystnie" sprzedać klasztor.

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Źródło:
tvn24.pl / Onet

Naczelny Komitet Wykonawczy PSL debatował w piątek nad kandydaturami do Parlamentu Europejskiego. Listy zostaną zaprezentowane razem z kandydatami Polski 2050 w ramach koalicyjnego komitetu Trzecia Droga. O szczegółach piątkowych ustaleń opowiadali w rozmowach z dziennikarzami czołowi politycy PSL.

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

Źródło:
TVN24

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

W mieście Eliniko pod Atenami podczas prac budowlanych znaleziono 314 bomb z czasów drugiej wojny światowej - poinformowały miejscowe władze. Ładunki odkryto na głębokości dwóch metrów, między innymi pod obiektami zbudowanymi przy okazji igrzysk olimpijskich w 2004 roku.

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Źródło:
PAP

Michał Woś zadzwonił i pytał, czy będę dziś na komisji - mówiła przed komisją śledczą ds. Pegasusa główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek. Oświadczyła, że w kierowanym przez nią departamencie nikt nie wiedział, na co zostaną wydane środki z Funduszu Sprawiedliwości. Zeznała też, że osobą odpowiedzialną za weryfikację tego, na co zostały wydane środki z funduszu, jest jego dysponent, czyli minister sprawiedliwości.

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Źródło:
PAP, TVN24

Nie nadzorowałem komórki, która zajmowała się gadżetami - powiedział były szef MON Mariusz Błaszczak. Odniósł się do "procederu", o którym poinformował wiceszef resortu. Cezary Tomczyk mówił, że najważniejsi współpracownicy ówczesnego ministra dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw. "Kto zegarkiem wojuje, ten od zegarka ginie" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych.

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Źródło:
TVN24

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24
W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- My, obywatele, składamy się na pensje polityków i potem widzimy, że oni uprawiają ten freak fight przed Sejmem - powiedziała w podcaście "Wybory kobiet" Marianna Schreiber, odnosząc się też do swojego udziału w walkach MMA. Była również pytana m.in. o to, czy miała poczucie, że jej aktywność publiczna jest obciążeniem dla jej męża.

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Źródło:
tvn24.pl

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24