tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Tusk: Ludzie dokładnie wiedzą, co zrobiłem, a czego nie

Tusk: Ludzie dokładnie wiedzą, co zrobiłem, a czego nie
Foto: TVN24 | Video: TVN24 "Nie muszę straszyć ludzi PiS-em"

Nie muszę straszyć ludzi PiS-em. PiS wystarczająco straszył ludzi sam - stwierdził premier w "Drugim śniadaniu mistrzów" w TVN24. Za siedem miesięcy przed wyborami, zamierza - jak zapowiedział - serdecznie pozdrowić wyborców, poprosić o pomoc i nic więcej. - Ludzie wiedzą dokładnie, co zrobiłem, a czego nie zrobiłem - podkreślił w "ostatnim słowie" szef rządu. Tym bardziej, że jak ocenił, "nie jesteśmy narodem aniołów rządzonych przez bandę idiotów".

Premier, który był gościem programu Marcina Mellera "Drugie śniadanie mistrzów" w TVN24. Przepytywany był przez muzyków Zbigniewa Hołdysa, Pawła Kukiza i Tomasza Lipińskiego, którzy głosowali na PO, a teraz są niezadowoleni z jej rządów.

Sonda

zamknij

Jak oceniasz konfrontację premiera z artystami w "Drugim śniadaniu mistrzów"?

Dziękujemy za oddany głos!

Sonda

zamknij

Jak oceniasz konfrontację premiera z artystami w "Drugim śniadaniu mistrzów"?

Wyniki głosowania

54%
Premier był lepszy. Zjadł ich na śniadanie
54%
16%
Starli się równi przeciwnicy
16%
16%
Artyści przyparli premiera do muru
16%
14%
Obie strony były równie słabe
14%

Oddanych głosów: 9914

- Nie przyjechałem do panów, żeby was przekonywać do głosowania - zastrzegł Tusk, podkreślając, że nie będzie wygłaszał propagandowego wystąpienia.

- Wybory są za siedem miesięcy. O tym, czy ktoś będzie głosował na Platformę, nie zdecydują słowa. Mogę się zagadać na śmierć. Ludzie wiedzą dokładnie, co zrobiłem, a czego nie zrobiłem. Ja w październiku, jak stanę przed ludźmi, to mogę ich serdecznie pozdrowić, poprosić o pomoc i nic więcej - powiedział Tusk.

Jego zdaniem, wyborcy będą wybierali między tym, co jest dostępne. - Staram się ludzi nie straszyć, mogę dać słowo honoru, że moje rządzenie będzie polegało na tym, żeby ludzi nie straszyć. I nie straszę nikogo PiS-em. PiS wystarczająco straszył ludzi sam. Ja nie muszę straszyć ludzi PiS-em - powiedział i zwrócił się do muzyków.

- Cieszę się, że panowie tutaj siedzicie i deklarujecie, że już się nie boicie, tylko powiem wam dlaczego już się nie boicie, bo od trzech lat nie rządzą.

Oglądaj
"Nie boję się konkurencji, tylko własnych słabości" (TVN24)
Wideo: TVN24 "Nie boję się konkurencji, tylko własnych słabości" (TVN24)

"Nie widzę kryzysu"

Na początku programu prowadzący program Marcin Meller zapytał szefa rządu o zdanie, które wypowiedział w jednym z wywiadów, że "nie ma z kim przegrać". I czy nie jest przypadkiem tak, że boi się, iż "przegra" z ludźmi, którzy zaczęli się odwracać od PO. Nawiązał w ten sposób do krytyki PO ze strony środowiska kultury.

Proponuję rozmowę tych, którzy nie mają, co do gęby włożyć z tymi, którzy mają specjalne przywileje. A to, ze jest za mało pieniędzy na kulturę to zrozumiałem

tusk

Premier zapewniał, że to zdanie wyrwane z kontekstu. - Miało być świadectwo pokory, a wyszło świadectwo arogancji - powiedział Tusk. I wyjaśnił, że nie boi się konkurencji i tego, żeby stanąć do debaty ze swoimi przeciwnikami, bo ma argumenty. - Boję się własnych słabości, słabości własnej formacji - przyznał szef rządu.

Podkreślał też, że nie ma poczucia radykalnego kryzysu, jeśli chodzi o poparcie dla PO ze strony inteligencji. - Nie dziwię się, że ludzie zaangażowani w kulturę są krytyczni wobec rządu, ale nie widzę kryzysu - powiedział Tusk. I dodał: - Jak się będę bał dyskusji z tymi, co się ze mną nie zgadzają, to powinienem się podać się do dymisji.

Zdaniem premiera, "polityka straciłaby sens, gdyby nie było krytyki".

"Nie mówię, że macie wpadać w entuzjazm, ale.."

Paweł Kukiz dopytywał szefa rządu, dlaczego Platforma nie zrealizowała jednego ze swoich sztandarowych haseł - okręgów jednomandatowych wyborczych. - Żyjemy w komunie, mamy kilka PZPR-ów, czyli partii, które się ścierają - rzucił pad adresem premiera, muzyk.

Tusk przekonywał, że to nie jest tak, jak mówi Kukiz. - Zrobiłem wszystko (ws. jednomandatowych okręgów wyborczych - red.), co jest możliwe, co jest w zasięgu PO, i nie wymaga zmiany konstytucji - powiedział premier. I podkreślił, że ma żal o tego typu konkluzje. - One są irytujące, zbieram baty za wszystkich tych, którzy są w parlamencie. Zaproście Pawlaka, Napieralskiego i Kaczyńskiego i zapytajcie, ile spędzili czasu na blokowaniu wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.

Zapewnił, że jak będzie wymagana większość konstytucyjna i uda się zmienić ustawę zasadniczą, to takie okręgi zaczną obowiązywać.

Szef rządu przypomniał, że udało się zmienić przepisy tak, aby immunitet przestał chronić przestępców – Nie mówię, że macie wpadać w entuzjazm, ale coś zrobiliśmy - zakończył premier.

"Odblokowaliśmy miliardy i energię"

Meller przypomniał z kolei Tuskowi rozterki wyborców, którzy głosowali za PO, bo nie chcieli już PiS-u u władzy, a teraz mają poczucie, iż nic się nie zmieniło. - Dlaczego mamy ufać PO, skoro to przeciwko czemu protestowaliśmy wraca - zaznaczył Meller. I wyjaśnił, że chodzi m.in. o brak autostrad, rosnącą liczbę radarów, podsłuchy.

Zmieniliśmy przepisy, podsłuchiwanie nie jest już takie łatwe

szef rządu

- Wolałbym, żeby liczba autostrad rosła szybciej niż radarów - stwierdził premier, odnosząc się do zarzutów. A potem dowodził, że to właśnie za rządów PO ruszyła robota, jeśli chodzi o budowę dróg. - Zdołaliśmy odblokować miliardy euro i potrzebną do tego energię - powiedział szef rządu.

Premier stwierdził też, że za rządów PO doszło do "skasowania" o połowę liczby podsłuchów. - Zmieniliśmy przepisy, podsłuchiwanie nie jest już takie łatwe - dodał.

Oglądaj
Donald Tusk o Euro 2012 w Polsce (TVN24)
Wideo: TVN24 Donald Tusk o Euro 2012 w Polsce (TVN24)

"Nie jestem okupantem"

Zbigniew Hołdys zaczął swoją rundę pytań pod adresem premiera od stwierdzenia, iż Polska nie jest krajem demokratycznym. Muzyk zarzucił szefowi rządu, że nie ma demokratycznych struktur w partii, że tylko partie w Sejmie dostają pieniądze z budżetu, a te poza parlamentem nie mają szans na rozpoczęcie działalności, że politycy zawłaszczyli media, i że w partiach ludzie są tylko po to, żeby czerpać korzyści finansowe.

Potem zapytał premiera, czy wie, dlaczego jest tak duże zainteresowanie jego rozmową z ludźmi kultury. Szef rządu odpowiedział, że nie wie.

- Zdecydował się pan na rozmowę z ludźmi, którzy nie uczestniczą w grze politycznej. Media się przesycone waszą walką, grać spektakl sami dla siebie, my się tylko przyglądamy - stwierdził Hołdys.

Zdecydował się pan na rozmowę z ludźmi, którzy nie uczestniczą w grze politycznej. Media się przesycone waszą walką

tusk

- Jak ja jestem wódz, to zapraszam was do państw zachodnich, do Francji - ripostował premier, dowodząc jednocześnie, że w tych krajach pozycja szefa partii jest znaczenie wyższa, i ma on lepszą pozycję finansową. - Nie zarobiłem na PO ani złotówki - zapewnił Tusk. I dodał, że PO chciała zniesienia subwencji dla partii, ale ponieważ był sprzeciw innych partii, udało się je jedynie obciąć.

Przypomniał, że kiedy PO powstawała nie miała żadnych funduszy z budżetu państwa, było tylko kilku facetów z jajami, którzy mieli pomysł.

- I ten z wytwórnią jaboli - zareagował Kukiz, nawiązując do byłego już polityka PO Janusza Palikota, niegdyś właściciela Polmosu.

Tusk stwierdził, że przez kilku ludzi, także obecnych w studiu jest "traktowany, jako sensowny gość".

Szef rządu dowodził też, że PO jest partią demokratyczną, bo jako jedyna partia przeprowadziła prawybory, by wyłonić ze swoich szeregów kandydata na prezydenta. - Nikt nie ma prawa formułować tezy, że jestem okupantem, i że jakaś magiczna siła mnie tam wrzuciła - powiedział Tusk.

Oglądaj
"Z wartości zaufania uczyniłem klucz do uczestnictwa w życiu publicznym" - mówił Tusk (TVN24)
Wideo: TVN24 "Z wartości zaufania uczyniłem klucz do uczestnictwa w życiu publicznym" - mówił Tusk (TVN24)

"Być może istnieje powód, by Klich stracił stanowisko"

Premier nie uniknął pytań o katastrofę smoleńską i ewentualną za nią odpowiedzialność swojego ministra - szefa MON Bogdana Klicha. Marcin Meller wskazał, że to za rządów Klicha w resorcie obrony narodowej doszło do dwóch katastrof: smoleńskiej, a wcześniej CASY. Czy nadal powinien pełnić swoją funkcję dopytywał gospodarz "Drugiego śniadania mistrzów"? - Obarczanie Klicha odpowiedzialnością za katastrofę CASY byłoby nadgorliwością. Ale być może jest poważny powód w sprawie Smoleńska, dla którego Klich powinien stracić stanowisko - powiedział Tusk. I zapewniał, że słyszał zarzuty, iż nie zdymisjonował go od razu. - Większego prezentu Rosjanom nie można by dać. Będzie raport komisji - będą podejmowane decyzje - oznajmił premier.

Być może jest poważny powód w sprawie Smoleńska, dla którego Klich powinien stracić stanowisko

premier

Bogdan Klich nie był jedynym krytykowanym przez artystów ministrem. Gorzkie słowa padły też pod adresem ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyk za to, że nie dopilnował swoich urzędników, przez co w grudniu, gdy został wprowadzony nowy rozkład jazdy PKP na polskich dworcach zapanował chaos.

Tusk bronił Grabarczyka mówiąc, że rzeczywiście grudniowe zamieszanie było spowodowane przez pewne zaniedbania, jednak jak stwierdził, Grabarczyk zamienił Polskę w plac budowy i obecnie w naszym kraju buduje się najwięcej dróg w Europie. Premier pierwszy raz odniósł się też do głosowania nad wotum nieufności dla ministra infrastruktury i krytykowanego przez opozycję wręczenia mu kwiatów po tym, jak został "ocalony" prze koalicję. Tusk przyznał, że było to nietaktowne zachowanie dwóch pań, które, jak mówił, nie miały wyczucia sytuacji.

"Ponoszę odpowiedzialność za wszystkie decyzje po katastrofie"

Paweł Kukiz zarzucił Donaldowi Tuskowi, że przecież "polski rząd oddał śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej Rosjanom". - Nie rozumiem, czemu Pan to powtarza. To jest nieprawda - odpowiadał premier. I dodawał: - Takie mówienie jest uprawnione, gdy mówi to PiS-owska opozycja. Ile razy trzeba tłumaczyć, że nasze działanie miało na celu, by jak najszybciej zgromadzić dokumenty i przywieźć trumny do kraju. Przyniosło to efekty.

Uważam, że była afera hazardowa

tusk

Szef rządu podkreślił ponadto, że to on "ponosi odpowiedzialność za wszystkie decyzje, które podejmował po katastrofie".

Afera hazardowa? Była

Tusk musiał zmierzyć się też z pytaniami o aferę hazardową. - Uważam, że była afera hazardowa.(...) Doszło do złamania dobrych obyczajów. Rozmowy Drzewieckiego i Chlebowskiego z tymi Panami od hazardu były dyskwalifikujące - mówił. I pytał on: - Ile razy mnie można pytać o to, czy Drzewiecki będzie kandydował? On nie chce, a ja mu serdecznie odradzam - zapewnił.

Oglądaj
"Była afera hazardowa" - przyznał premier (TVN24)
Wideo: TVN24 "Była afera hazardowa" - przyznał premier (TVN24)

"Chcecie legalizacji narkotyków? Wybierzcie nowego premiera"

Marcin Meller zadał premierowi także pytania od internautów m.in. na temat możliwości legalizacji miękkich narkotyków. - Czy premierowi odpowiadałoby, gdyby za zapalenie pierwszego jointa został skazany? Czemu marnujecie życie młodym ludziom? - dopytywali internauci, którzy pytania do Tuska na Kontakt 24.

Donald Tusk odpowiadał, że "nie będzie rzecznikiem legalizacji narkotyków". - Chcecie legalizacji? Wybierzcie nowego premiera. Koniec i kropka - mówił. - Nikt mnie nie przekona, że ułatwienie dostępu do narkotyków jest ok - zapewnił. - Była afera, że działam poza prawem w sprawie dopalaczy, byłem za to krytykowany. A teraz pojawiły się liczby i okazało się, że takie działanie to jest fizyczne ratowanie dzieciom życia - przekonywał szef rządu.

Chcecie legalizacji (miękkich narkotyków - red.)? Wybierzcie nowego premiera. Koniec i kropka

tusk

Muzyk, Paweł Kukiz zapytał na to Donalda Tuska, jakie wino lubi: "Winogronowe, czy raczej jabole?". Tusk zapewniał, że stara się wcale nie pić. I żartował: Nie będę mówić, bo jeszcze żona usłyszy i będzie. Paweł Kukiz wyjaśniał, skąd takie pytanie, mówił, że pojawiły się przepisy faworyzujące producentów konkretnego rodzaju alkoholu. Szef rządu zapewnił, że to sprawdzi i jeśli tak jest "to będzie to trzeba zmienić".

"Porażka jest bezdyskusyjna"

Oglądaj
Tusk o powiększającej się liczbie urzędników (TVN24)
Wideo: TVN24 Tusk o powiększającej się liczbie urzędników (TVN24)

Jedno z pytań od internautow dotyczyło powiększającej się armii urzędników. - Nic mnie nie usprawiedliwia w sprawie zwiększenia liczby urzędników. Przegrałem ta sprawę. Mam nadzieję, że nie ostatecznie. Urzędnicy to ocean, dżungla, a ja w wielu sytuacjach byłem za słaby - przyznawał Tusk. I bił się w piersi: - Porażka jest bezdyskusyjna. To, że się starałem nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem. Zabrakło mi determinacji, i moim ministrom też.

Nic mnie nie usprawiedliwia w sprawie zwiększenia liczby urzędników. Przegrałem ta sprawę

tusk

O PYTANIACH INTERNAUTÓW I ODPOWIEDZIACH PREMIERA - CZYTAJ WIĘCEJ NA KONTAKT 24

"Ludzie kultury na pana nie zagłosują"

Oglądaj
Zbigniew Hołdys zarzucił Tuskowi, że "morduje kulturę" (TVN24)
Wideo: TVN24 Zbigniew Hołdys zarzucił Tuskowi, że "morduje kulturę" (TVN24)

Na koniec Zbigniew Hołdys zarzucił Donaldowi Tuskowi, że nie dotknął tematu "kultura'". - Kultura jest mordowana i musi się pan liczyć z tym, że ludzie kultury na pana nie zagłosują - poinformował Hołdys.

Wypunktował, że twórcy nie mają emerytur, świadczeń socjalnych, chorobowego, dodatków na dzieci itd. Co więcej, muzyk przypominał, że został wprowadzony VAT na honoraria autorskie w wysokości 23 proc., co spowodowało podniesienie stawek za koncerty w wysokości o ok. 25 proc. Mówił też o tym, że cofnięto dotację dla "Warszawskiej jesieni", podniesiono VAT na książki i zarzucił premierowi, że nie przyjechał na Kongres Kultury do Krakowa.

Proponuję rozmowę tych, którzy nie mają, co do gęby włożyć z tymi, którzy mają specjalne przywileje. A to, ze jest za mało pieniędzy na kulturę to zrozumiałem

tusk

- Uderzył pan w kulturę tak, że zostałem zobligowany do przekazania panu, że pewne środowiska czują się tak oszukane, że ciężko będzie wyprowadzić tę sprawę na plus - kontynuował muzyk.

Donald Tusk, odpowiadając na te zarzuty zadeklarował, że chętnie spotka się z twórcami. - Nie ma problemu, byśmy się publicznie spotkali - mówił Tusk. I dodał, że on sam połowę życia przepracował jako twórca. - Korzystałem z tego przywileju. Dlatego jest niesprawiedliwym zarzutem mówić, że ja nie rozumiem kultury - przekonywał szef rządu. I dodał, że chce uświadomić, iż cięcie przywilejów boli zawsze każdego. - Dlatego proponuję rozmowę tych, którzy nie mają, co do gęby włożyć z tymi, którzy mają specjalne. A to, ze jest za mało pieniędzy na kulturę to zrozumiałem - zapewnił.

Na koniec Marcin Meller przekazał premierowi wszystkie, wydrukowane pytania od widzów TVN24.

mac,ant/iga,fac

Zobacz cały program:

Oglądaj
Część pierwsza
Wideo: TVN24 Część pierwsza

Oglądaj
Część druga
Wideo: TVN24 Część druga

Oglądaj
Część trzecia
Wideo: TVN24 Część trzecia

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
obywatel 11111

I że niby nikt do tej pory tego nie skomentował. Wy zajeb....e propagandowe świnie. Pewnie nie było żadnego takiego postu, który nadawałby się do ujawnienia bo ludzie nie są ślepi. Doczekacie się dnia, w którym ten co za to odpowiada pojedzie na taczce z gnojem, tam gdzie jego miejsce. Będę często odwiedzał tą stronę i robił kopię rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje