tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Tusk jak Ronaldo, reszta rządu jak polska reprezentacja "

"Tusk jak Ronaldo, reszta rządu jak polska reprezentacja "
Foto: TVN24/materiały Prawa i Sprawiedliwości | Video: TVN24/materiały Prawa i Sprawiedliwości Według opozycji, rząd nie spełnił wyborczych obietnic

1000 dni rządu Donalda Tuska to czas niespełnionych obietnic i zaniechań. Rząd jest dobry tylko w propagandzie - grzmią politycy PiS. Suchej nitki na gabinecie PO-PSL nie zostawia też Lewica. - Mieliśmy one man show! Czyli teatr jednego aktora - podsumowuje działania premiera poseł Tadeusz Iwiński.

Koalicyjny rząd PO - PSL sprawuje władzę już od 1000 dni. W tym czasie - zdaniem rzecznika rządu Pawła Grasia - udało się pokazać, że Polacy mogą liczyć na premiera Donalda Tuska i jego ministrów. Tego entuzjazmu nie podziela jednak opozycja.

Sonda

zamknij

Jaką ocenę (w skali 1-6) wystawił(a)byś rządowi Donalda Tuska?

Wyniki głosowania

24%
1
24%
10%
2
10%
10%
3
10%
26%
4
26%
18%
5
18%
12%
6
12%

Oddanych głosów: 18301

Oglądaj
Europoseł PiS Paweł Kowal o rządzie Donalda Tuska
Wideo: TVN24 Europoseł PiS Paweł Kowal o rządzie Donalda Tuska

- Co mieliśmy przez te tysiąc dni? One man show! Czyli teatr jednego aktora - Donalda Tuska - świetnego oratora, który w zasadzie utrzymał cały czas formę Ronaldo, kiedy Ronaldo był w formie - stwierdził poseł Lewicy. I dodał: - Ale reszta poza ministrem Boni, ministrem Zdrojewskim, zachowuje się tak, jak polska drużyna piłkarska niezależnie od wyniku wieczornego meczu z Kamerunem.

"Rozjeżdżanie się obietnic z rzeczywistością"

Na niespełnione obietnice rządu zwrócił też uwagę wiceszef PiS Zbigniew Ziobro. - 1000 dni rządów Donalda Tuska przejdzie do historii jako czas rozmijania się działań polityków z ich wcześniejszymi zobowiązaniami, które zaciągnęli podczas kampanii wyborczej - stwierdził. I dodał: - Widzimy rozjeżdżanie się obietnic z rzeczywistością. To fenomen tego rządu.

Zdaniem europosła PiS, działania rządu rozczarowują na każdym polu. Wymienił m.in. brak reformy finansów publicznych i złą sytuację w rolnictwie. - Następuje podwyżka podatków, wbrew zapowiedziom, że PO nigdy tego nie zrobi - podkreślił Ziobro.

W opinii europosła PiS, PO nie była przygotowana do rządzenia, ale do skutecznych działań propagandowych. - Okazuje się, że współczesna demokracja może być zatruta przez machinę propagandy, która powoduje, że wyborcy nie zajmujący się na co dzień polityką tracą z pola widzenia porażki rządu - stwierdził Ziobro.

Oglądaj
"Kraj POdatkowy Tuska" - spot PiS-u podsumowujący działania rządu ws. podatków
Wideo: materiały Prawa i Sprawiedliwości "Kraj POdatkowy Tuska" - spot PiS-u podsumowujący działania rządu ws. podatków

"Śmiałem się do rozpuku"

Zdaniem innego europosła PiS Ryszarda Czarneckiego, w skali od zera do 10 w spełnianiu obietnic rząd Donalda Tuska należy ocenić na zero. - Spełnił jedną najprostszą obietnicę, czyli wycofanie żołnierzy z Iraku. Wszystkie obietnice ekonomiczne, socjalne zostały na papierze - podkreślił Czarnecki.

Jego zdaniem, rząd prowadzi politykę sondażową, a nie realną. - Jeśli chodzi o realną politykę, rząd zasługuję na ocenę niedostateczną. Jeśli chodzi o propagandę - na wzorową, tylko że propagandą autostrad się nie zbuduje i ludzi nie wyżywi - stwierdził.

I dodał: - Śmiałem się do rozpuku czytając wypowiedź Donalda Tuska z 2007 r. o tym, że jeśli jego rząd dojdzie do władzy, to w ciągu dwóch lat wprowadzi podatek liniowy. W trzecią rocznicę tej wypowiedzi zafundował zmianę podatku - podwyżkę podatku VAT.

Również europoseł PiS Paweł Kowal ma zastrzeżenia do rządu. - Już nie opozycja, ale niezależni ekonomiści - niegdyś sympatyzujący z rządem - krytykują rząd za to, że jego główna linia, czyli sprzyjanie przedsiębiorczości, okazało się czystą propagandą - zauważył.

Kowal zarzucił też ekipie Tuska nieskuteczną politykę europejską, oraz całkowite załamanie się polityki dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego.

Oglądaj
PiS o pomyśle szefa MSZ, by w każdej polskiej ambasadzie wisiał portret prezydenta Komorowskiego
Wideo: materiały Prawa i Sprawiedliwości PiS o pomyśle szefa MSZ, by w każdej polskiej ambasadzie wisiał portret prezydenta Komorowskiego

Odliczają czas rządowi

PiS na 1000 dni rządu Donalda Tuska uruchomiło specjalną stronę internetową. Wymienionych jest na niej kilkadziesiąt obietnic, jakie rząd i prezydent Bronisław Komorowski mają do spełnienia. PiS przypomina, że w trakcie kampanii przed wyborami prezydenckimi Donald Tusk i Bronisław Komorowski prosili o 500 dni na ich realizację. Na stronie znajdują się trzy zegary odliczające czas, który pozostał na spełnienie zapowiedzi.

PiS przygotowało też dwie animacje, w których w karykaturalny sposób podsumowuje działania rządu. W pierwszym opozycja przekonuje, że to, co premier Tusk i jego ekipa proponują ws. podatków, oznacza dla Polaków m.in. pustą lodówkę. W drugim obśmiewa zapowiedź szefa MSZ, że w każdej polskiej ambasadzie będzie wisiał portret prezydenta Komorowskiego.

"10 zobowiązań - nic nie zostało spełnione"

Krytycznie rząd Donalda Tuska oceniło też Forum Młodych PiS. Ich zdaniem, zamiast spełnionych obietnic, czas ten przyniósł wszechobecny PR. Podczas briefingu przed Kancelarią Premiera młodzi z PiS uznali, że jedyną obietnicą, którą spełnił rząd, było wycofanie wojsk polskich z Iraku.

Podczas briefingu zaprezentowano tablicę z wypisanymi 10 zobowiązaniami, m.in. obniżenia podatków, przyspieszenia wzrostu gospodarczego i rzeczywistej walki z korupcją. - Chcieliśmy pokazać dokładnie te postulaty, które Donald Tusk przed wyborami w 2007 roku zapowiadał - mówili.

- Dziś po 1000 dniach jako młodzi ludzie mamy prawo to podsumować i rozliczyć pana premiera z tego, co zostało wykonane - podkreślił Antoni Kolek z Forum. Według młodych z PiS, rządowi nie udało się przyspieszyć wzrostu gospodarczego, a Polacy nie doczekali się ani obiecanego radykalnego podniesienia płac, ani zwiększenia emerytur i rent.

- Rząd nie ruszył także kwestii budowy nowoczesnej sieci autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic, zaledwie mówiąc, że podpisuje czy czyni jakieś starania, żeby te drogi były budowane - wypunktował Kolek.

I dodał, nie spełniły się także obietnice premiera bezpłatnego dostępu do opieki medycznej i likwidacji NFZ. Zamiast uproszczenia podatków i wprowadzenia podatku liniowego, podatki niedługo pójdą w górę.

"Walki z korupcją nie ma"

Jeśli chodzi o obiecane przyspieszenie budowy stadionów na EURO2012, to "być może stadiony będą, natomiast cała infrastruktura wokół tych stadionów być może w ogóle do niczego się nie przyda i te stadiony niedługo będą nieprzydatne" - ocenili członkowie Forum.

Premier obiecał także - jak mówili organizatorzy briefingu - że rząd sprawi, iż Polacy z emigracji będą chcieli wracać do Polski. - Być może i kilka osób wróciło, ale czy było to za namową pana Tuska? Chyba nie - podsumował Kolek.

Zdaniem przedstawicieli Forum także poziom edukacji nie został podniesiony. - Wręcz przeciwnie, premier straszy nas płatnymi studiami - zaznaczyli.

Za niezrealizowane uznano także ostatnie z dziesięciu przedstawionych zobowiązań - rzeczywistą walkę z korupcją. - To chyba widać przy pracach komisji śledczej ds. afery hazardowej. Tej walki raczej nie ma - ocenił Kolek, dodając, że pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją Julia Pitera także w tej sprawie "za wiele nie zrobiła".

mac/fac/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje