tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Trzy pytania do Bidena

Lech Kaczyński będzie chciał od wiceprezydenta USA Joe Bidena otrzymać odpowiedź na trzy podstawowe pytania - zapowiedział szef BBN Aleksander Szczygło w rozmowie z Polskim Radiem. - Po pierwsze, co kryje się pod hasłem "tarcza antyrakietowa", po drugie, kiedy taka instalacja może zacząć działać i po trzecie, czy będzie to system ogólnoeuropejski, czy tylko między USA, a wybranymi partnerami - zdradził Szczygło.

Biden przyleci do Polski (potem odwiedzi też Czechy i Rumunię) we wtorek wieczorem i na ten dzień nie ma zaplanowanych oficjalnych spotkań. W środę przed południem spotka się z premierem Donaldem Tuskiem. Po rozmowie z szefem rządu, wiceprezydent USA uda się na rozmowę z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

O czym będą rozmawiać?

Głównym tematem rozmów ma być nowy amerykański system obrony przeciwrakietowej. Oprócz tego ma być też mowa o Afganistanie, Iraku oraz bezpieczeństwie energetycznym.

Jak zdradził Aleksander Szczygło, prezydent Kaczyński chce przede wszystkim, aby Biden sprecyzował, co dla USA oznacza termin "tarcza antyrakietowa". Poza tym, Kaczyński chce wiedzieć, kiedy może zacząć działać i czy będzie systemem ogólnoeuropejskim, czy funkcjonującym między USA, a wybranymi państwami.

Co wiemy?

Według Szczygły, na razie wiemy tylko, że system proponowany przez administrację Obamy opiera się na mobilnych wyrzutniach rakiet SM3 i to, że obecnie działa tylko morska wersja tych wyrzutni. Oprócz tego odniósł się do informacji, że system mógłby zacząć działać w 2015 roku, czyli w czasie ewentualnej drugiej kadencji Baracka Obamy. - Sześć lat to w polityce bardzo długo - skomentował Szczygło.

Spotkanie z Sikorskim

Jeszcze przed spotkaniem z Bidenem prezydent spotka się z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Prezydencki minister Mariusz Handzlik powiedział, że Lech Kaczyński chce dowiedzieć się od Sikorskiego o przygotowaniach strony rządowej do wizyty w Polsce amerykańskiego wiceprezydenta.

Do spotkania dojdzie jeszcze przed rozmową premiera Donalda Tuska z Bidenem, która ma rozpocząć się w środę ok. 11.30.

ŁUD, mtom//kwj,iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje