tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Trzecie pożegnanie wodza

Trzecie pożegnanie wodza
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Mszy św. za duszę gen. Sikorskiego przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz

- Był symbolem nadziei dla tamtego pokolenia, dla wojska w rozsypce, dla Ojczyzny – takimi słowami abp Leszek Sławoj Głódź w katedrze na Wawelu żegnał ciało gen. Władysława Sikorskiego. Okrytą biało-czerwoną flagą trumnę ze szczątkami Naczelnego Wodza ponownie złożono w krypcie św. Leonarda. W uroczystościach uczestniczyli m.in. szef MON Bogdan Klich, prezes IPN Janusz Kurtyka i ponad tysiąc krakowian.

Do dziś trwają spory, czy sprostał oczekiwaniom. Nikt nie może mu odmówić patriotyzmu. Przyszło mu pertraktować z uformowanym totalitarnym systemem (...). Podjął trud rozmów, szukania kompromisu. Był symbolem nadziei dla tamtego pokolenia, dla wojska w rozsypce, dla Ojczyzny.

abp Leszek Sławoj Głódź

- Służba Rzeczypospolitej jest (...) jest ofiarą, także ofiarą z życia. Doświadczył tego generał Władysław Sikorski – mówił w homilii w katedrze na Wawelu metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź. - Jeszcze raz żegnamy go z wdzięcznością, bowiem dobrze zasłużył się Ojczyźnie – mówił arcybiskup, który koncelebrował mszę św. za duszę generała.

Sikorski był gwiazdą, nadzieją. Był skałą, która roztrzaskała się o skałę. Tragiczna śmierć generała była mrocznym cieniem, który przyćmił tamtą nadzieję, objawiła moc zła.

abp Leszek Sławoj Głódź

Metropolita gdański zaznaczył, że generał Sikorski w 1939 roku, jako premier i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, stał się symbolem nadziei dla okupowanej Polski. Dodał, że generał był jednym z tych „szlachetnych kamieni”, na których zbudowaliśmy wolną i niepodległą Polskę. - Módlmy się, aby na fundamentach Rzeczypospolitej, którą budujemy, nie było słomy ani siana, lecz srebro i złoto, i kamienie szlachetne – zaapelował.

Tysiąc ludzi żegnało generała

Ceremonia pożegnania gen. Władysława Sikorskiego rozpoczęła się przy Krzyżu Katyńskim na placu św. Idziego w Krakowie. Modlitwę odmówił biskup polowy Wojska Polskiego, Tadeusz Płoski. Skromną, dębową trumnę ze szczątkami generała wystawiono na lawecie, a wartę honorową zaciągnęli przy niej oficerowie 6. Brygady Desantowo-Szturmowej, którzy towarzyszą ciału generała od wtorku, od momentu wyniesienia go z Katedry na Wawelu.

Oglądaj
Ceremonia pożegnania gen. Władysława Sikorskiego
Wideo: TVN24 Ceremonia pożegnania gen. Władysława Sikorskiego
W uroczystości uczestniczyli m.in. wnuczka siostry generała Ewa Wojtasik, córka płk Andrzeja Mareckiego, który także zginął w katastrofie nad Gibraltarem Teresa Ciesielska oraz ks. Wiesław Konior z rodzinnej miejscowości Naczelnego Wodza-Tuszowa Narodowego pod Mielcem. Na uroczystość pożegnania Naczelnego Wodza przyszło ponad tysiąc osób. Niektórzy przynieśli biało-czerwone flagi.

Szczątki generała wróciły do krypty

Po modlitwie kondukt ruszył na Wzgórze Wawelskie, gdzie w katedrze odbyła się msza św. za duszę generała pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Po nabożeństwie trumna z ciałem Naczelnego Wodza została odprowadzona do krypty św. Leonarda, gdzie ponownie zostanie złożona w sarkofagu.

Na wyniki ekshumacji generała Władysława Sikorskiego trzeba poczekać kilka tygodni - mówili w Krakowie w środę eksperci IPN.

Gen. Władysław Sikorski zginął 4 lipca 1943 w katastrofie lotniczej nad Cieśniną Gibraltarską. Historycy wyrażają nadzieję, że wyniki badań szczątków generała pomogą wskazać przyczynę jego śmierci.

mon/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje