tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"To jasny sygnał, że w tym regionie Europy Francja szuka sobie innych sojuszników"

zobacz więcej wideo »
"To jasny sygnał, że w tym regionie Europy Francja szuka sobie innych sojuszników"
 • "To jasny sygnał, że w tym regionie Europy Francja szuka sobie innych sojuszników""To jasny sygnał, że w tym regionie Europy Francja szuka sobie...
 • "Przez nonszalancję PiS tracimy możliwości budowania koalicji" "Przez nonszalancję PiS tracimy możliwości budowania koalicji"
 • Macron "dużo mógłby się od Polaków dowiedzieć"Macron "dużo mógłby się od Polaków dowiedzieć"
 • Macron nie spotka się z polskim rządem. "Głupia polityka PiS"Macron nie spotka się z polskim rządem. "Głupia polityka PiS"
 • Macron wyrusza w tournée po Europie. Na mapie brak PolskiMacron wyrusza w tournée po Europie. Na mapie brak Polski
 • Borowski: Macron poszedł o krok za daleko z koncepcją protekcjonistycznąBorowski: Macron poszedł o krok za daleko z koncepcją...
Foto: TVN24 | Video: tvn24 Gośćmi "Faktów po Faktach" byli Rafał Trzaskowski i Zbigniew Kuźmiuk

Myślę, że prezydent Francji Emmanuel Macron niedługo dojrzeje do tego, by odwiedzić Polskę, bo "dużo mógłby się od Polaków dowiedzieć" - stwierdził w "Faktach po Faktach" TVN24 eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk. Zdaniem posła PO Rafała Trzaskowskiego ominięcie Polski przez Macrona to efekt tego, że rząd PiS zmarginalizował się w Europie.

Trzaskowski powiedział, że brak spotkania Macrona z polskimi władzami to "niesłychanie mocny sygnał". - To w języku dyplomacji jest taki policzek polityczny, za który wszyscy zapłacimy - ocenił.

Podkreślił, że francuski prezydent spotyka się z liderami największych europejskich krajów, a "z spotkania na najwyższym szczycie z Polską (...) na razie nie przewiduje". - To jest jasny sygnał, że w tej chwili w tym regionie Europy Francja szuka sobie innych sojuszników. To jasno zostało dzisiaj potwierdzone przez Pałac Elizejski - stwierdził.

Trzaskowski ocenił, że Macron chce rozmawiać z tymi, którzy chcą "pogłębiać integrację europejską". - Niestety Polska do tych państw nie została zaliczona - dodał. - To będzie miało, i to jest najważniejsze, bardzo złe praktyczne konsekwencje dla Polski i dla nas wszystkich, to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości się zmarginalizował w Europie.

- Jak budować skuteczne koalicje, jeżeli ktoś obraża swoich partnerów w Unii Europejskiej, poszedł na totalną wojną z instytucjami? Jak budować skuteczne koalicje, skoro nawet nasi najbliżsi partnerzy w Grupie Wyszehradzkiej (…) Czesi i Słowacy mówią, że nie chcą być w takim kursie kolizyjnym z Francją i Niemcami, tylko chcą z Francją i Niemcami współpracować? - pytał Trzaskowski.

"PiS opowiada jakieś mrzonki o Międzymorzu"

Były wiceminister spraw zagranicznych zaznaczył, że za czasów rządów PO "Polska była obecna we wszystkich tych formułach, gdzie podejmuje się decyzje i w sposób nieformalny je przygotowuje" i należała do grupy sześciu najważniejszych państw w UE. Oprócz tego decyzje o przyszłości Unii dyskutowano w formacie Trójkąta Weimarskiego (Francja, Niemcy i Polska).

- Teraz co się dzieje? W momencie kiedy były dyskusje na temat przyszłości Unii Europejskiej, w Wersalu spotkały się Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy. Polska była nieobecna. Trójkąt Weimarski się nie spotkał - powiedział Trzaskowski. - A co robi PiS? PiS opowiada jakieś mrzonki o Międzymorzu, o tym, że będzie budował jakąś koalicję z Rumunią, Bułgarią, Chorwacją.

Jego zdaniem z tymi krajami należy rozmawiać, ale ich interesy są na tyle rozbieżne, że "nie da się zbudować" z nimi "jednoznacznej koalicji".

Kuźmiuk: myślę, że Macron dojrzeje do tego, by odwiedzić Polskę

Z kolei Zbigniew Kuźmiuk przekonywał, że Polskę i Węgry na spotkaniu z Macronem reprezentują premierzy Słowacji i Czech. Podkreślił, że w sprawie pracowników delegowanych Grupa Wyszehradzka "ma wspólne stanowisko".

Zapowiedział, że jesienią premier Węgier Viktor Orban zorganizuje spotkanie V4 z Macronem.

- Myślę, że pan prezydent Macron do tego niedługo dojrzeje, że jednak do Polski przyjedzie, bo jednak dużo mógłby się od Polaków dowiedzieć - stwierdził eurodeputowany PiS.

Wyjaśnił, że Macron mógłby się dowiedzieć, co zrobić, by we Francji był taki wzrost gospodarczy jak w Polsce i co zrobić, by finanse tego kraju nie były w ruinie. - Gdyby pan prezydent Macron przyjechał, to by się dowiedział, jak to się robi. Szkoda, że tego nie robi - stwierdził.

Oglądaj
Macron "dużo mógłby się od Polaków dowiedzieć"
Wideo: tvn24 Macron "dużo mógłby się od Polaków dowiedzieć"

"O relacje z Polską się zabiega"

Kuźmiuk ocenił, że twierdzenie, iż Polska jest w izolacji "jest nieporozumieniem". Jego zdaniem "rzeczywistość jest zgoła inna", Polska jest "równym partnerem" w UE i "o relacje z Polską się zabiega". Podkreślił, że świadczy o tym to, iż jesienią ma się odbyć w Paryżu szczyt Trójkąta Weimarskiego. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie taki szczyt miałby się odbyć.

Kuźmiuk uważa, że po wyborach parlamentarnych w Niemczech w Europie powinna odbyć się poważna debata na temat przyszłości Unii Europejskiej.

- Nie wyciągnięto żadnych wniosków z brexitu i niestety dwa wiodące państwa próbują dalej iść tą drogą. To jest droga donikąd - powiedział.

Macron w Europie Środkowo-Wschodniej

Emmanuel Macron w dniach 23-25 sierpnia odwiedzi Austrię, Rumunię i Bułgarię, by rozmawiać z europejskimi przywódcami o nowelizacji unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych.

Macron spotka się z kanclerzem Austrii Christianem Kernem, premierem Czech Bohuslavem Sobotką, premierem Słowacji Robertem Fico, prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem i premierem Rumunii Mihajem Tudosem oraz z prezydentem i premierem Bułgarii - Rumenem Radewem i Bojko Borysowem.

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO FAKTACH":

Oglądaj
To jasny sygnał, że w tym regionie Europy Francja szuka sobie innych sojuszników
Wideo: tvn24 To jasny sygnał, że w tym regionie Europy Francja szuka sobie innych sojuszników

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Francja vs. Polska. Dyplomatyczne spięcie

Francja wybrała prezydenta

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
AntyKonus

Co Polska może zaoferowac oprócz przypomnienia że to dzięki niej Francuzi uzywaja widelcy ?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   3
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jawotr
   jawotr

   Francja niekoniecznie potrzebuje sojuszników, a Polsce nie wolno ich tracić.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     lewart

     Francja już był sojusznikiem Polski w 1939 R

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        4
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Hanna22

       Znamienny jest brak komentarzy. Zaledwie 2 lata temu były dziesiątki i setki...ludzie rozmawiali...teraz boją się. W PRLu też się bali, ale z PRLem walczyli i wygrali.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         4
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje