tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Truskawka gigant urodziła się w Polsce

Truskawka gigant urodziła się w Polsce
Foto: SXC 14 dkg truskawki

138,4 grama - dokładnie tyle od niedzieli wynosi nowy rekord wagi truskawki. Rekordzistkę zważono podczas Ogólnopolskich Dni Truskawki w Korycinie (Podlaskie).

W konkursie na największy owoc udało się pobić rekord, który od 2003 roku wynosił 127,42 grama. Wygrała truskawka zgłoszona do konkursu przez Agnieszkę Koniecko ze wsi Kramkówka Mała w gminie Goniądz. Owoc ważył 138,4 grama. Truskawki były większe i może dlatego słabiej poszedł konkurs jedzenia kilograma truskawek na czas. Zwycięzcy zajęło to aż trzy minuty, podczas gdy rekord to minuta 46 sekund.

Podlaskie gminy Korycin, Janów i Suchowola to miejsca, gdzie uprawia się najwięcej truskawek w regionie. W przeszłości w ramach Ogólnopolskich Dni Truskawki w Korycinie odbywały się seminaria dla plantatorów i spotkania naukowców poświęcone produkcji tych owoców. Obecnie to przede wszystkim zabawy, konkursy i koncerty, które mają przyciągać też turystów. Tegoroczna impreza odbyła się po raz czternasty.

Problem z ceną

W tym roku plantatorzy truskawek w tej części kraju są zawiedzeni pogodą i cenami. Ulewy sprawiają, że wiele owoców gnije na polach, a te zebrane nie są tak czyste jak zbierane w słońcu. Zwracają też uwagę na spadek cen. Producenci twierdzą, że żeby zwróciły się koszty produkcji, kilogram truskawek powinien kosztować ok. 2,5 zł. Jednak w hurcie truskawka kosztuje jedynie 1,2-1,7 zł za kilogram.

- Jeżeli tendencja spadku cen będzie się utrzymywała, można spodziewać się zmniejszenia areałów - prognozuje wójt Korycina Mirosław Lech. Obecnie największe pola truskawkowe w regionie mają po kilkanaście hektarów powierzchni.

Miejsce gdzie odbywały się Ogólnopolskie dni truskawki

kaw//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje